Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty222024

22 Sty 2024

Profilaktyka raka prostaty – jak zmiany stylu życia mogą wpłynąć na redukcję ryzyka?

Znaczenie profilaktyki

Rak stercza często nie daje czytelnych objawów lub mylnie bierze się je za łagodny rozrost prostaty. Najczęściej pierwsze dolegliwości towarzyszące rozwojowi choroby to częstomocz, nagłe parcie na pęcherz, ból podczas mikcji, zaleganie moczu w pęcherzu. Kiedy rak prostaty jest już na bardziej zaawansowanym stadium, zwykle dochodzą jeszcze takie objawy jak ból w kroczu, niewydolność nerek, krew w moczu i nasieniu, ból podczas wytrysku, ból bioder, kręgosłupa i kości udowych.

Skuteczność leczenia zależy od momentu wykrycia raka prostaty, dlatego warto regularnie się badać. Na pierwsze badania pod tym kątem mężczyzna powinien się zgłosić po ukończeniu 40 roku życia i następnie powtarzać co 1-2 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej. Na wizytę można się umówić do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do urologa, który specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Konsultacje urologiczne dostępne są m.in. w Onkolmed Lecznicy Onkologicznej.

Oprócz badania per rectum oraz podstawowych badań krwi i moczu, diagnostyka raka prostaty obejmuje także punkcję cienkoigłową, badanie krwi określające stężenie PSA, USG przezodbytnicze, scyntygrafię, TK miednicy małej, zdjęcie klatki piersiowej. Zakres niezbędnych badań określa lekarz na podstawie stanu pacjenta.

 

Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty?

Przyczyny raka prostaty nie są do końca znane, ale uważa się, że na rozwój choroby ma wpływ wiek, czynniki genetyczne, rasa oraz dieta. Zdrowy styl życia ma spore znaczenie – powinno się unikać potraw bogatych w cholesterol, zaleca się natomiast produkty zawierające selen, witaminę D i E, likopen. Warto też zastąpić tłuszcze nasycone tłuszczami nienasyconymi, znajdującymi się w produktach pochodzenia roślinnego oraz w mięsie ryb. Ponadto w ramach profilaktyki raka prostaty mężczyźni powinni częściej się ruszać i odstawić lub chociaż znacząco ograniczyć spożywanie używek.

Źródło:
pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-prostaty-czy-warto-sie-badac
zwrotnikraka.pl/rak-gruczolu-krokowego-profilaktyka-dziedziczenie/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny