Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty222024

22 Sty 2024

Nowoczesne podejścia w leczeniu raka jelita grubego – metody, terapie i postępy

Leczenie chirurgiczne raka jelita grubego

We wczesnych stadiach nowotwór jelita grubego może się rozwijać bezobjawowo, dlatego warto regularnie robić kolonoskopię oraz inne badania przesiewowe – dotyczy to zwłaszcza osób w grupie ryzyka, czyli powyżej 50 roku życia, z historią tej choroby w rodzinie. Na badania kontrolne można się zgłosić do Onkolmed Lecznicy Onkologicznej.

Jeśli diagnoza potwierdzi raka jelita grubego, podstawową metodą leczenia w wielu przypadkach jest operacja. Przy dużym ryzyku nawrotu leczenie chirurgiczne łączy się z chemioterapią. Pacjenci, u których rak zlokalizowany jest w odbytnicy, zwykle poddawani są radioterapii przedoperacyjnej, która ma na celu zmniejszenie masy guza. Podczas zabiegu wycina się objęty zmianami nowotworowymi fragment jelita wraz z węzłami chłonnymi.

Ważną częścią leczenia chirurgicznego jest przygotowanie żywieniowe – ze względu na charakter choroby, spora część pacjentów jest niedożywiona, przez co nie można ich zakwalifikować do operacji lub chemioterapii. Przed zabiegiem chory otrzymuje więc specjalnie przygotowane preparaty wysokokaloryczne i wysokobiałkowe.

Terapie celowane

Nowością w leczeniu raka jelita grubego są terapie ukierunkowane molekularnie. W ramach takiego leczenia chory otrzymuje lek, który niszczy niemal wyłącznie komórki nowotworowe i nie powoduje poważnych uszkodzeń w zdrowych tkankach. Leki tego typu można jednak stosować tylko u wybranych pacjentów – pod uwagę brana jest wrażliwość komórek raka na dany lek. Terapia ukierunkowana molekularnie może znacząco wydłużyć życie oraz poprawić jego komfort.

Rak jelita grubego może powodować przerzuty do innych narządów, np. wątroby, i w takich przypadkach metoda leczenia również zależy od lokalizacji, stopnia zaawansowania nowotworu oraz stanu chorego. W leczeniu chirurgicznym wycina się przerzuty z zaatakowanych narządów, innym rozwiązaniem jest wstrzyknięcie bezpośrednio do guza odpowiedniej substancji. Naciekanie można wyleczyć stosując skupioną wiązkę radioterapii.

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/88022,rak-jelita-grubego-przyczyny-objawy-leczenie-i-rokowania

https://www.onkonet.pl/dp_npp_rakokreznicy_2.php#menu7

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny