Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru272023

27 Gru 2023

Czy rak piersi może być leczony nieinwazyjnie?

Operacyjne leczenie raka piersi

Sposób leczenia nowotworu jest dobierany indywidualnie. W przypadku raka piersi zależy to od wielkości i liczby guzów, ich lokalizacji, wieku, kondycji zdrowotnej, przebytych chorób. Diagnozowaniem i leczeniem raka piersi zajmuje się m.in. poradnia nowotworów piersi Onkolmed.

Leczenie chirurgiczne raka piersi stosowane jest w przypadku I i II stopnia zaawansowania klinicznego. Część pacjentów kwalifikuje się do leczenia oszczędzającego, które polega na tym, że wycina się jedynie guz nowotworowy oraz ewentualnie węzły chłonne pachy, jeśli doszło do przerzutów. Jeśli jednak guz jest duży (ponad 2-3 cm), zalecana jest całkowita amputacja piersi. Po amputacji możliwe jest wykonanie rekonstrukcji piersi, z tkanek własnych albo z użyciem protez piersiowych. U pacjentek z rakiem inwazyjnym po zabiegu przeprowadzana jest radioterapia uzupełniająca – przy raku nieinwazyjnym nie jest ona konieczna.

 

Leczenie systemowe

Chirurgia i napromieniowanie to metody leczenia miejscowego. Oprócz nich stosuje się także leczenie systemowe raka piersi, do czego zalicza się chemioterapia, hormonoterapia i terapia celowana. Rokowania dla pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem piersi są bardzo dobre i obecnie nawet u osób z rakiem w zaawansowanym stadium można istotnie wydłużyć życie, choć oczywiście zawsze warto wcześniej zgłosić się do lekarza i dzięki temu zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie.

Obecnie leczenie operacyjne bardzo często jest łączone z terapią systemową. Przedoperacyjne leczenie systemowe, nazywane też leczeniem neoadjuwantowym, pomaga zmniejszyć rozmiar guza i w efekcie nie trzeba usuwać całej piersi. Poza tym ten rodzaj leczenia okazuje się skuteczniejszy przy mikroprzerzutach, bo nie jest to działanie tylko miejscowe, ale obejmuje cały organizm chorej osoby.

Warto też dodać, że chociaż wiele kobiet boi się operacji, to właśnie zabiegi chirurgiczne zaliczają się do najskuteczniejszych sposobów leczenia, a ponieważ łączy się z terapią uzupełniającą, jest dużo mniej inwazyjny.

Źródła: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_05_Rak%20piersi_20201014.pdf

https://www.esmo.org/content/download/237348/3986262/1/PL-Rak-Piersi-Przewodnik-dla-Pacjent%C3%B3w.pdf

https://ppm.edu.pl/docstore/download/@UMBc04c36240be047f89512208c312d91cd/0000062215-wcag.pdf

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny