Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar242022

24 Mar 2022

Ziarniszczak, przyczyny i objawy

Co to jest ziarniszczak?

Ziarniszczak jajnika jest jednym z typów nowotworów umiejscawiających się na tym narządzie. Wszelkie nowotwory jajników dzielą się na:

  • guzy wywodzące się z komórek nabłonkowych – te występują najczęściej i stanowią największy procent wszystkich typów nowotworów jajnika,
  • guzy wywodzące się ze sznurów płciowych (tzw. guzy gonadalne) i zrębu jajnika – stanowią zaledwie 5-10% wszystkich diagnozowanych nowotworów jajnika, a większość z nich należy do tzw. nowotworów hormonalnie aktywnych.

Złośliwy ziarniszczak jajnika należy do grupy nowotworów wywodzących się ze sznurów płciowych i zrębu i jest jej najczęstszym przypadkiem. Stanowi 70% guzów gonadalnych, ale przy tym – tylko 5% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych jajnika.
Wyróżnia się jego dwa typy histologiczne:

  • typ młodzieńczy (5% wszystkich przypadków) – występujący głównie u dziewcząt i młodych kobiet, związany niekiedy ze zbyt wczesnym dojrzewaniem płciowym,
  • typ dojrzały – występujący znacznie częściej, głównie u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, choć zdarzają się przypadki diagnozy w każdym wieku.

Objawy ziarniszczaka jajnika często pojawiają się dość późno, co w wielu przypadkach utrudnia niestety wczesne postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Do najczęściej występujących symptomów należą:

  • krwawienie z dróg rodnych,
  • bóle w okolicy podbrzusza.

Ziarniszczak jest guzem hormonalnie czynnym i jako taki może obniżać płodność. Szczególnie, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium, zaburzenia hormonalne mogą być na tyle duże, że prowadzą do ustania cyklu miesiączkowego i stanu bezpłodności.

Jakie są objawy ziarniszczaka?

Niestety, wczesne objawy ziarniszczaka są dość nieswoiste i są często mylone z innymi dolegliwościami. Nasze doświadczenia z tym nowotworem wskazują, że nawet regularne wizyty u ginekologów-onkologów nie gwarantują prawidłowego rozpoznania. Permanentne występowanie niepokojących objawów może skutkować skierowaniem na badanie markera nowotworowego CA-125. Jednakże jest to marker o stosunkowo wysokiej skuteczności jedynie w przypadku nowotworów jajnika typu nabłonkowego. W przypadku ziarniszczaka możemy być niemal pewni, że marker CA-125 zwróci wynik negatywny.

Co zatem powinno Cię zaniepokoić?

1. Powiększony jajnik z widocznymi cystami / pęcherzykami / torbielami

Wykonuj regularne badania USG jajników. Podczas badania może się okazać, że któryś z jajników jest powiększony lub znajduje się na nim pęcherzyk (jeden lub więcej). Pęcherzyki owulacyjne są zupełnie normalne i niekiedy są widoczne także po zakończeniu owulacji. Jednak utrzymujący się pęcherzyk lub pojawienie się nowych, a także wzrost objętości jajnika (nawet niewielki) może być sygnałem ostrzegawczym. Nie panikuj, ale bądź czujna.
Analizując dane innych przypadków oraz wymieniając się informacjami z kobietami, które cierpią na ziarniszczaka da się zauważyć, że choroba rozwija się latami. Do drobnych zmian może dochodzić na przestrzeni nawet 10 lat nim dojdzie do ujawnienia choroby. Dla większości lekarzy zmiany wyglądają na zupełnie naturalne.

2. Nieregularne miesiączki. Obfite miesiączki. Brak okresu

Ziarniszczaki należą do grupy nowotworów aktywnych hormonalnie. Dość często zwiększają poziom estrogenu w organizmie. Jednak nie jest to normą i w szczególności u kobiet przed menopauzą poziom estrogenu bywa w normie. Ziarniszczaki mogą także wpływać na poziom hormonu AMH, LH, Inhibiny A, ale w szczególności podwyższają poziom Inhibiny B.
Ponieważ obecność ziarniszczaka zaburza gospodarkę hormonalną kobiety, to często jesteśmy w stanie zaobserwować tego efekty, tj. nietypowe plamienia, nieregularne miesiączki, bolesne owulacje, obrzęki piersi, a także nietypowe owłosienie. W krytycznym momencie może dojść do zatrzymania cyklu owulacyjnego (brak miesiączki).
Większość lekarzy ginekologów zleca badania podstawowych hormonów. Jednakże prawidłowe odczyty estrogenu, FSH, czy LH, szczególnie w przypadku młodszych kobiet, nie muszą oznaczać, że wszystko jest w porządku. Przeprowadzone dotychczas badania naukowe wskazują, że istnieje grupa hormonów, które są dobrymi markerami zmian związanych z pojawieniem się ziarniszczaka. Niestety, wielu lekarzy nie przepisuje badań w tym kierunku. Możesz natomiast wykonać badania we własnym zakresie. Jeśli niepokoi Cię stan Twojego zdrowia oraz podejrzewasz, że może on mieć związek z jajnikami, bezwzględnie wykonaj badania poniższych hormonów:

INHIBINA B

Na Zachodzie powszechnie uznany za najlepszy marker zmian związanych z występowaniem ziarniszczaka jajnika. W Polsce badany głównie w przypadku kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę. Badanie Inhibiny B możemy wykonać praktycznie w każdym prywatnym laboratorium. Poziom Inhibiny B zmienia się istotnie w różnych dniach cyklu. Najniższy poziom Inhibiny B jest w drugiej jego połowie. Otrzymując wyniki Inhibiny B zostaną podane wartości referencyjne dla różnych dni cyklu menstruacyjnego. Wyniki koniecznie skonsultuj z lekarzem.

HORMON AMH (ANTY-MÜLLEROWSKI)

Hormon określający poziom rezerwy jajnikowej. Wartość AMH powinna się zmniejszać wraz z wiekiem a w okresie menopauzy powinna kształtować się w okolicach zera. Wzrost AMH pomiędzy dwoma badaniami może świadczyć o problemach z jajnikiem (nie koniecznie związanych z nowotworem – także Zespół policystycznych jajników PCOS może dawać objawy związane ze wzrostem hormonu AMH).

INHIBINA A

Badanie stosunkowo rzadko wykonywane w Polsce. Jest jednak ono dostępne w wybranych laboratoriach. Inhibina A także jest uznawana za dobry marker pozwalający na identyfikację problemów związanych z ziarniszczakiem. Część kobiet chorujących na ten typ nowotworu jajnika wskazuje na zmiany w poziomie Inhibiny A przy nawrotach ziarniszczaka – także wtedy, gdy wyniki Inhibiny B są prawidłowe. Badanie Inhibiny A nie powinno jednak zastąpić badania Inhibiny B, która mimo wszystko uznawana jest za lepszy marker.

3. Dolegliwości żołądkowe. Zespół jelita drażliwego. Zmęczenie

Wiele kobiet, u których zdiagnozowano ziarniszczaka skarżyło się na różnego rodzaju dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Nieprzyjemne napięcie, zaparcia, wzdęcia, a nawet bóle. Chorobie towarzyszy także zmęczenie oraz brak apetytu.

Gdzie pójść na konsultację do ginekologa onkologa?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której pracują najlepsi specjaliści w leczeniu nowotworów i ich przerzutów. Zatrudnieni są tu onkolodzy specjalizujący się w leczeniu chorób nowotworówych każdego układu i narządu człowieka. Wśród nich są onkolodzy kliniczni, chemioterapeuci, radioterapeuci, chirurdzy, ginekoldzy, urolodzy.
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której każdy pacjent jest najważniejszy i traktowany indywidualnie. Podczas wizyty lekarze dokładnie przeprowadzją wywiad z pacjentem i analizują przynisione przez niego wyniki badań. Dopiero po tej skrupulatnej analizie przedstawiają jakie są dalsze możliwości diagnostyczne i lecznicze.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny