Jak rozpoznać raka trzustki?

W dniu 8.07.2022r. punkt pobrań i gabinet zabiegowy są nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy w przyszłym tygodniu.
Szanowni Pacjenci! Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemią, w związku z tym, na terenie naszej przychodni obowiązuje noszenie maseczek.

Rak trzustkiCo to jest rak trzustki?

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej - mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.
Rak trzustki  jest bardzo groźnym nowotworem, nie tylko dlatego że charakteryzuje się szybkim wzrostem i wczesnym pojawianiem się przerzutów, ale też dlatego że bardzo długo nie powoduje żadnych objawów, a przede wszystkim nie istnieje skuteczne badanie przesiewowe w kierunku tego nowotworu.

Skąd mamy wiedzieć, że chorujemy na raka trzustki?

Określone zostały grupy ryzyka zachorowania na raka trzustki. Należą do niej pacjenci z przewlekłym zapaleniem trzustki, palacze tytoniu, predyspozycje genetyczne (choroba w rodzinie). Jeżeli podejrzewamy u siebie raka trzustki lub należymy do grup ryzyka należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania poniższych badań.

Jakie badania laboratoryjne się wykonuje?

W badaniach laboratoryjnych szukamy cech cholestazy, czyli niewydolności żółciowej wynikającej z zatkania przewodów żółciowych przez uciskający je guz trzustki. Do cech cholestazy zaliczamy: hiperbilirubinemię sprzężoną, wzrost stężenia ALP i GGTP, niedokrwistość oraz hipoalbuminemię.

Jak bardzo przydatne są badania obrazowe w diagnostyce raka trzustki?

Ustalono, że największą skutecznością w rozpoznawaniu raka trzustki cechuje się ścieżka diagnostyczna rozpoczynająca się od badania USG, następnie wykonaniu tomografii komputerowej, zakończona ECPW (endoskopową cholangiopankreatografią wsteczną).
Rozpoznanie zawsze potwierdza BAC (biopsja cienkoigłowa aspiracyjna) wykonywana pod kontrolą USG przez powłoki brzuszne lub podczas ultrasonografii endoskopowej (EUS)

Jakie markery nowotworowe najczęściej się bada w raku trzustki?

Najbardziej przydatnym markerem nowotworowym u chorych na raka trzustki jest CA19-9, który jest podwyższony u większości chorych. Kluczową rolę odgrywa diagnostyka radiologiczna. Obecnie najpowszechniej używa się tomografii komputerowej do oceny rozległości zmiany, określenia zaawansowania choroby oraz poszukiwania przerzutów raka trzustki. Innym pomocnym badanie może być rezonans magnetyczny. Często stosowanym badaniem pierwszego rzutu o pacjentów wykazujących objawy raka trzustki jest ultrasonografia USG jamy brzusznej. U chorych z żółtaczką wykazuje ono poszerzenie zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych i obecność guza głowy trzustki.

Gdzie do onkologa?

Jest wiele ośrodków leczących raka trzustki. jednym z najlepszych jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

 

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, onkologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

W artykule wykorzystano materiały pochodzące z: polki.pl, zwrotnikraka.pl, poradnikzdrowie.pl

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski

lek. med. Anna Cencelewicz-Lesikow

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów

lek. med. Mariusz Bednarczyk

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Proktologia

lek. med. Dawid Prószyński

Specjalizacja lekarza: 
Onkologia Kliniczna
lek. med. Dawid Prószyński

dr n. med. Rafał Sopyło

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Proktologia
Dr n. med. Rafał Sopyło

dr n. med. Michał Skalski

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
dr n. med. Michał Skalski

dr n. med. Ewa Anna Kosakowska

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Psychoonkologia
dr n. med. Ewa Anna Kosakowska

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.