Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis122020

12 Lis 2020

Ból piersi - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Czym jest ból piersi?

Ból piersi to dyskomfort odczuwany w jednej lub obu piersiach. Może być odczuwany stale lub jedynie dawać o sobie znać podczas dotyku. Na bóle piersi o różnym stopniu nasilenia cierpi nawet 80% kobiet.
Często w przypadku wystąpienia bólu na myśl przychodzi nowotwór, jednak zazwyczaj przyczyna jest zupełnie inna. Ból może pojawić się z powodu:

  • źle dobranego stanika,
  • zespołu napięcia miesiączkowego (PMS),
  • obecności brodawczaków i cyst.

Bóle piersi najczęściej mają podłoże fizjologiczne. Nie są związane z chorobą, ale z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą być również sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego powinno ustalić się ich przyczynę. Czasami występują cyklicznie, kiedy indziej niecyklicznie. Mogą obejmować obydwie piersi lub tylko jedną, a czasami wyłącznie jej mały fragment.
Bólu piersi nie należy jednak lekceważyć.
Jakie są przyczyny bólu piersi?

Ból piersi a nowotwór

Brodawczaki

Ból piersi spowodowany brodawczakiem może być bardzo silny. Wszystko przez to, że brodawczaki tworząc się w przewodach mlecznych, blokują je co prowadzi do powstawania stanów zapalnych i bolesnych ropni. Dotyka kobiety 40- i 50-letnie, przed menopauzą.
Przy ucisku z piersi lub brodawki wydobywa się surowiczy lub mleczny wyciek. Wydzielina może być zabarwiona krwią. Chore miejsce oczyszcza się chirurgicznie.

Gruczolakowłókniaki

Gruczolakowłókniak powoduje ból piersi bardzo rzadko - jedynie w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do krwawego wylewu w obrębie guza.
Gruczolakowłókniak piersi w dotyku jest gładki i twardy, może mieć wielkość ziarnka grochu albo małej cytryny. Najczęściej występuje w pobliżu brodawki.
Pojawia się przeważnie przed 30. rokiem życia, także u nastolatek. Powstają na skutek nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi.

Rak piersi

Ból piersi, który powoduje rak piersi pojawia się zazwyczaj dopiero gdy guzek osiągnie rozmiar co najmniej 2 centymetrów. Dlatego tak ważne jest, by zaraz po wyczuciu każdej zmiany w piersi skonsultować się z lekarzem.

Zespół napięcia miesiączkowego (PMS)

Fizjologiczny spadek estrogenów i jednoczesny wzrost progesteronu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego powoduje m.in. zatrzymywanie się wody w tkance gruczołowej. Piersi stają się twarde, obrzmiałe, bolesne. U niektórych kobiet za te objawy może odpowiadać także wzrost prolaktyny. 

Ból piesi a mastopatia (piersi mastopatyczne)

Ból piersi, któremu towarzyszy obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (liczne zgrubienia w piersiach) może świadczyć o mastopatii.
Ból piersi wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki, potem powraca.
Przyczyną mastopatii są zwykle zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają zwykle panie między 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają.

Ból piersi w ciąży i połogu

Ból piersi w ciąży może być kłujący i napadowy lub ciągły. Może pojawić się już około 5 tygodnia: piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Pomóc może odpowiednia bielizna, chłodne okłady czy naprzemienne natryski (ciepły-chłodny).
Po porodzie co trzecia kobieta cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych. Z powodu zatkanych kanalików mlecznych pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

Ból piersi a pokwitanie i przekwitanie

Pokwitanie i przekwitanie to okresy życia w których zdarzają się bóle piersi.
U dziewcząt związane są z rozrostem tkanki gruczołowej sutków i ruszeniem pełną parą produkcji żeńskich hormonów płciowych.
U kobiet w okresie klimakterium są skutkiem przeciwstawnego zjawiska – stopniowego zanikania tkanki gruczołowej i wygasania funkcji jajników, co związane jest ze spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu.
Mogą jednak w tym okresie życia kobiety wystąpić poważniejsze przyczyny bólu.
Po 50. roku życia wzrasta ryzyko zmian nowotworowych, zarówno tych łagodnych, jak i złośliwych. Menopauza nie zwalnia zatem z obowiązku regularnego badania piersi.

Ból piersi a torbiele (cysty)

Zazwyczaj dopiero duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy, a te niewielkie są zazwyczaj jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki. Torbiele nazywane są też cystami, pojawią się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Torbiele to pęcherzyki wypełnione płynem. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. 

Kiedy iść do lekarza z bólem piersi?

Przy występującym bólu piersi powodem do niepokoju powinny być poniższe objawy:

  • wysoka temperatura,
  • wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny z brodawki,
  • powiększone węzły pachowe,
  • nadmierne ocieplenie piersi,
  • obrzęk piersi i ich zaczerwienienie,
  • wyczuwalny pod dotykiem guzek,
  • zmiana wyglądu skóry piersi (mogą one przypominać skórę pomarańczy),
  • wciągnięcie brodawki piersi.

Jeśli bóle piersi są niepokojące i występują nagle, należy udać się do lekarza ginekologa, który pomoże ustalić przyczynę bólu. Leczenie bólu piersi uzależnione jest od tego, czy bóle mają charakter cykliczny, czy niecykliczny. Należy również wziąć pod uwagę wiek pacjentki oraz historię choroby.

Jak przebiega diagnostyka bólu piersi?

Podstawowa diagnostyka bólu piersi jest samobadanie. Nikt bowiem nie zna lepiej swojego organizmu od samej kobiety, dlatego jest ona w stanie wyczuć najdrobniejsze zmiany w swoim ciele.
Profilaktyczne USG piersi najlepiej po raz pierwszy wykonać po ukończeniu 25. roku życia i zgłaszać się na nie raz w roku. U starszych kobiet – po 40. roku życia – przewaga tkanki gruczołowej w piersi zostaje zastąpiona przez tkankę tłuszczową, dlatego też warto wówczas co dwa lata wykonywać mammografię. Badanie mammograficzne pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe guzki i zwapnienia. Ultrasonografia jest badaniem mniej czułym, niemniej u młodych kobiet, u których nie można wykonać mammografii, jest ona zalecana. USG piersi możne być przeprowadzone także w ciąży i podczas karmienia piersią. Jeżeli w badaniach obrazowych zostaną uwidocznione zmiany, zaleca się zazwyczaj wykonanie biopsji (celowanej lub otwartej).

Jak przebiega leczenie bólu piersi?

Sposób leczenia bólu piersi jest zależny od ego przyczyny.

Zaburzenia hormonalne

Przyczyną mastopatii może się okazać na przykład zbyt niski poziom progesteronu. W takim przypadku leczenie polega zwykle na podawaniu tego hormonu doustnie lub dopochwowo (Luteina, Lutinus, Duphaston) albo stosowaniu zawierającego progesteron kremu. Ból i obrzmienie piersi może być również efektem tzw. hiperestrogenizmu (nadmiaru estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych produkowanych przez jajniki). Estrogeny pobudzają wydzielanie m.in. wazopresyny i aldosteronu, które odpowiadają za zatrzymywanie wody w organizmie. Efektem jest obrzmienie piersi i ból. W takiej sytuacji czasami stosuje się leki osłabiające działanie jajników. Skutkiem ubocznym takiej terapii są jednak objawy przypominające dolegliwości okresu przekwitania (m.in. uderzenia gorąca). Symptomy te są dość uciążliwe, jednak ustępują po zakończeniu leczenia. Ból piersi (a czasem także wyciek z brodawek) jest również jednym z objawów hiperprolaktynemii, czyli nadmiaru prolaktyny. Zazwyczaj stosuje się wtedy środki hamujące wydzielanie tego hormonu, zawierające pochodne chinagolidu  albo kabergolinę.

Leczenie operacyjne

Jeśli przyczyną bólu piersi są zmiany takie jak torbiele, włókniakobrodawczaki, tłuszczaki lub brodawczaki, konieczne bywa ich chirurgiczne usunięcie.

Domowe kuracje

Jeśli piersi bolą cię w drugiej połowie cyklu (tydzień lub dwa przed miesiączką), a badania nie wykazały nic niepokojącego, zacznij od wprowadzenia zmian w jadłospisie. Jedz mniej tłuszczów zwierzęcych (masła, tłustych mięs i wędlin). Do posiłków dodaj nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach morskich i olejach roślinnych (m.in. rzepakowy, słonecznikowy, z oliwek), ale także w pestkach słonecznika i dyni, orzechach i migdałach. Możesz regularnie łykać kapsułki zawierające te substancje (np. Möllers Forte, Oeparol). Kuracja powinna przynieść efekty po 4-6 miesiącach. Warto również dodać do jadłospisu trochę więcej witaminy E (duża jej ilość jest między innymi w jajkach, zielonych warzywach i produktach z pełnego ziarna), a także witaminy B6 (znajdziesz ją w kapuście, brązowym ryżu i soi). Z diety najlepiej wykluczyć produkty takie jak mocna herbata, kawa, coca-cola oraz czekolada.

Łagodzący okład

Zdarza się, że piersi bardzo bolą. Wtedy pomocne bywa noszenie usztywnianego biustonosza (także w nocy). Ulgę przyniosą także okłady z liści kapusty. Najpierw chłodzimy je w lodówce, a następnie rozbijamy tłuczkiem, by puściły sok (działa on przeciwzapalnie) i przykładamy do piersi. Okład zmniejszy ból.

Gdzie pójść do ginekologa, onkologa i wykonać badanie USG piersi?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia gdzie można przyjść na wizytę do lekarza ginekologa, onkologa a także do chirurga. Oferujemy też możliwość wykonania USG piersi przez bardzo doświadczonego radiologa.

W celu umówienia się na badanie USG piersi i konsultację u onkologa, ginekologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
portal.abczdrowie.pl/bol-piersi
.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/bol-piersi-przyczyny-bolu-piersi-aa-KPfN-Z4hr-Z2Sa.html
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,bol-piersi,artykul,1654400.html
kobieta.interia.pl/zdrowie/news-sposoby-na-bol-piersi,nId,1107511

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny