Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie302023

30 Sie 2023

Bierne palenie - skutki dla dorosłych, dzieci i młodzieży

Bierne palenie jest bez wątpienia  czynnikiem szkodliwym dla osoby mającej kontakt z dymem pochodzącym ze spalania wyrobów tytoniowych. Niewiele osób jednak wie, że zjawisko to jest nawet bardziej skomplikowane, niż w przypadku osób uzależnionych od nikotyny. Bierni palacze są bowiem narażeni na:

  • główny strumień dymu, czyli strumień wydobywający się z ust palacza przy wydechu;
  • boczny strumień dymu, czyli dym wydobywający się z rozżarzonej końcówki papierosa.

I tak, główny strumień dymu zawiera dokładnie te same związki, które palacz wdycha do płuc (szacuje się nawet, że dym wydychany przez palacza zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny, niż dym wdychany przez palacza podczas zaciągania się). Wśród nich wyróżnić można około 7 tysięcy szkodliwych substancji - w tym kancerogennych (bezpośrednio przyczyniających się do rozwoju chorób nowotworowych) oraz innych składników, mających negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Substancje te to między innymi substancje smoliste, formaldehyd czy tlenek węgla. Niestety, znacznie groźniejszy jest boczny strumień dymu. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż główny strumień, a ponadto składa się on z mniejszych cząsteczek, które łatwiej wnikają do dróg oddechowych i do organizmu. Wynika z tego, że boczny strumień dymu jest bardziej szkodliwy niż dym wdychany podczas zaciągani się papierosem, a bierni palacze są narażeni na negatywne skutki palenia w takim samym (jeśli w nie większym) stopniu, jak palacze nałogowi.

Skutki biernego palenia u osób dorosłych

Według statystyk bierne palenie zabija w naszym kraju około 1000 osób rocznie.

Długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy drastycznie zwiększa ryzyko chorób związanych z układem oddechowym. Wśród nich wymienia się np.: astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy chroniczny kaszel. Zwiększa się również podatność na zakażenia bakteryjne i wirusowe.

Dym nikotynowy naraża biernego palacza nie tylko na ryzyko pojawienia się dolegliwości ze strony układu oddechowego, ale również układu krwionośnego. Dochodzi bowiem do zwiększenia gęstości krwi, a to z kolei prowadzi do wykształcania się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Takie zjawisko może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.

Osoby biernie palące zwykle zmagają się również ze złą kondycję włosów, zażółceniem paznokci czy przesuszeniem skóry. Pojawiają się także problemy z koncentracją oraz obniża się tolerancja na wysiłek fizyczny. Może także dojść do nasilenia objawów chorób, które już istnieją, np. nadciśnienia tętniczego czy astmy.

Dym nikotynowy jest źródłem związków kancerogennych. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uznała nawet dym tytoniowy obecny w otoczeniu za jeden z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, a jednym z nich jest rak płuc. Bierne palenie przyczynia się również do rozwoju raka krtani, gardła, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy, czy też piersi.

Co ciekawe, bierne palenie tytoniu powoduje raka płuc nawet u osób, które nigdy same nie zapaliły ani jednego papierosa Ryzyko zachorowania wzrasta aż o 24%.

Skutki palenia biernego u dzieci i młodzieży

Na niekorzystne skutki biernego palenia są narażone również dzieci i młodzież. Częsta ekspozycja na dym papierosowy może wywołać wady rozwojowe u płodu. Zwiększone jest także ryzyko poronienia czy urodzenia się martwego noworodka. Bierne palenie w okresie ciąży może skutkować niedorozwojem płuc dziecka, zwiększonym ryzykiem infekcji bakteryjnych czy wirusowych oraz niedotlenieniem. Noworodki, których mamy biernie paliły w czasie ciąży, charakteryzują się zwykle niską wagą urodzeniową oraz zmagają się często z bezdechem. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być nawet śmierć łóżeczkowa dziecka.

Bierne wdychanie dymu tytoniowego przez starsze dzieci oraz młodzież również naraża je na przykre konsekwencje związane z chorobami układu oddechowego czy krwionośnego. Boczny strumień dymu może wywoływać duszność, napady kaszlu, łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej jamy nosowej czy alergię. Warto zaznaczyć, że palenie papierosów przy dziecku, które cierpi na astmę, pogłębia chorobę oraz nasila jej objawy.

Naukowcy z Sapaldia Youth Study wykazali, że trwała ekspozycja na dym papierosowy dzieci oraz młodzieży od 8. do 20. roku życia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dochodzi do zwężenia się światła naczyń krwionośnych, a to może wywołać zawał mięśnia sercowego i w konsekwencji śmierć. Znaczenie ma również nasilenie agregacji trombocytów – elementów krwi odpowiedzialnych za procesy krzepnięcia. Zwiększone zlepianie się tych struktur może powodować powstawanie zakrzepów, które utrudniają prawidłowy przepływ krwi w naczyniach wieńcowych. Oznacza to, że bierne palenie u dzieci i młodzieży przyczynia się do niedokrwienia serca oraz zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.

Sugeruje się, że bierne palenie może również u dzieci zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, w tym chłoniaka, białaczki, raka wątroby, jak również raka mózgu.

Gdzie pójść do lekarza onkologa?

Jest wiele ośrodków zdrowia gdzie można  pójść do lekarza onkologa. Jednak nie wszędzie pracują lekarze powszechnie uznawani za najlepszych.

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, która zatrudnia lekarzy specjalistów  powszechnie uznawani za najlepszych. Znaleść można tu specjalistów w zakresie:

  • onkologii,
  • chemioterapii,
  • chirurgii onkologicznej,
  • endokrynologii,
  • genetyki,
  • ginekologii,
  • hematologii,
  • radiologii,
  • radioterapii,
  • urologii.

Podczas wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad i analizowane są przyniesione przez pacjenta wyniki badań. Na tej podstawie lekarz wydaje diagnozę i zaleczenia.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna lub skorzystaj z internetowego konta pacjenta (IKP).

Źródła:
nowafarmacja.pl/blog/czym-jest-bierne-palenie-i-jakie-sa-jego-skutki
recigar.pl/bierne-palenie/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny