Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty192022

19 Sty 2022

Rzęsistkowica u kobiet, mężczyzn i dzieci

Co to jest rzęsistkowica i jakie są jej przyczyny?

Rzęsistkowica jest zarażeniem przenoszonym drogą płciową wywołanym przez pierwotniaka - rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis). Rzęsistek pochwowy jest pasożytem dróg moczowo-płciowych zarażającym wyłącznie człowieka. U kobiet pierwotniak bytuje w pochwie, cewce i pęcherzu moczowym, u mężczyzn zazwyczaj w cewce moczowej, ale może też przechodzić do gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. Znajduje tam doskonałe warunki rozwoju (wilgoć i ciepło). Zarażenia rzęsistkiem pochwowym są rozpowszechnione w populacji ludzkiej na całym świecie. Często współwystępują z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Badania wskazują, że zarażenie rzęsistkiem pochwowym może zwiększać ryzyko zakażenia HIV (ludzki wirus niedoboru odporności) i innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową (rzeżączka, chlamydiozy). Rzęsistkowica (rzęsistek) może być przyczyną niepłodności, powikłań ciążowych, powikłań po operacjach na jamie brzusznej i miednicy mniejszej. Możliwe jest przeniesienie zarażenia rzęsistkiem pochwowym z matki na dziecko podczas porodu. Dotyczyć to może nawet 20% noworodków pochodzących od zarażonych kobiet ciężarnych. Zarażenie u dziecka może się utrzymywać nawet do ukończenia 1. roku życia.

Jakie są objawy rzęsistka?

Choroba atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn, ale objawy są częstsze u kobiet. Jest przyczyną ropnych upławów u kobiet, może również powodować:

  • podrażnienie i stany zapalne sromu,
  • bolesne oddawanie moczu,
  • zapalenie szyjki macicy.

U większości mężczyzn choroba przebiega bezobjawowo lub daje objawy związane z zapaleniem cewki moczowej tj. ból i trudności w oddawaniu moczu.
Ocenia się, że u około 30% chorych zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. Forma bezobjawowa występuje około 5 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Objawy występują zwykle w ciągu 5 do 28 dni po zakażeniu pasożytem. U kobiet rzęsistkowicy towarzyszy często zapalenie sromu i pochwy oraz szyjki macicy. W badaniu kolposkopowym można stwierdzić zmiany w postaci obrzęku i zaczerwienienia błony śluzowej pochwy, rozsiane plamki i grudki oraz nadżerki szyjki macicy (tarcza części pochwowej szyjki macicy przypomina truskawkę). U 5-15% chorych kobiet w czasie badania nie wykrywa się żadnych nieprawidłowości.

Objawy u kobiet obejmują:

  • w rzęsistkowicy ostrej:
    -żółte lub zielonkawe upławy pochwowe o różnej konsystencji: od rzadkich i skąpych do obfitych i gęstych. Upławy stwierdza się nawet u 70% pacjentek. U 10-30% chorych kobiet wydzielina -jest charakterystyczna, pienista;
    -dyskomfort, ból lub pieczenie podczas stosunku;
    -nieprzyjemny zapach z pochwy;
    -czasem podrażnienie i świąd okolicy narządów płciowych;
    - bolesne oddawanie moczu;
    -częstomocz lub parcie na mocz;
    -ból podbrzusza (w rzadkich przypadkach).
  • w rzęsistkowicy przewlekłej:
    -upławy nasilające się przed i po miesiączce;
    -zamiany dysplastyczne w nabłonku części pochwowej szyjki macicy.
    -Większość zakażonych mężczyzn nie ma objawów, a zakażenie na ogół wiąże się ze współżyciem z chorą partnerką. Jeżeli pojawią się symptomy zakażenia cewki moczowej to obejmują w
  • ostrej rzęsistkowicy:
    -białawą wydzielinę z cewki moczowej, czasem wydzielina jest obfita i ropna;
    -bolesne lub utrudnione oddawanie moczu;
    -ból w trakcie ejakulacji (wytrysku);
    -świąd i podrażnienie (kłucie, pieczenie, ból) wzdłuż cewki moczowej;
    -zaczerwienie i obrzęk ujścia zewnętrznego cewki moczowej;
    -wydzielina z cewki moczowej przypominająca rozrzedzone mleko: obfita, ropna, śluzowa, mętna lub przezroczysta, czasem pienista;
    -częstomocz;
    -w niektórych przypadkach może dojść do zapalenia żołędzi lub/i napletka, objawiającego się obrzękiem, zaczerwienieniem i nadżerkami na powierzchni żołędzi i napletka;
    -w przypadku zapalenia gruczołu krokowego obserwuje się podwyższoną temperaturę, dreszcze, ból okolic krocza, odbytu i/lub podbrzusza.

U dzieci rzęsistkowica zawsze przebiega w sposób objawowy, a symptomy choroby i ich nasilenie zależy od płci i okresu rozwojowego (wieku) dziecka, objawy mogą obejmować gorączkę oraz:

  • u dziewczynek:
    -obrzęk i zaczerwienienie sromu,
    -plamki lub nadżerki w przedsionku pochwy,
    -objawy zapalenia cewki moczowej,
    -wyparzenia skóry krocza i pachwin;
  • u chłopców:
    -obrzęk i zaczerwienienie ujścia cewki moczowej,
    -ropomocz.

Jak rozpoznać rzęsistkowicę?

Diagnostyka rzęsistkowicy opiera się na badaniach mikrobiologicznych. Materiałem do badania jest wydzielina z pochwy lub z cewki moczowej mężczyzny. Analizie można też poddać osad z moczu. Diagnozę potwierdza się badaniem płynu pochwowego lub moczu. Na rynku można kupić testy PCR, które wykrywają materiał genetyczny pierwotniaków za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Można je wykonać w domu. Cena takich testów to wydatek rzędu 150 złotych.

Jak wygląda leczenie rzęsistkowicy?

W momencie wystąpienia niepokojących objawów, warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa lub dermatologa-wenerologa. Specjalista już na podstawie zebranego wywiadu może podejrzewać zakażenie rzęsistkiem pochwowym. 
W celu potwierdzenia diagnozy może zostać pobrana wydzielina z pochwy u kobiety lub z cewki moczowej u mężczyzny. W momencie potwierdzenia przypuszczeń lekarz przedstawia odpowiedni schemat leczenia. 
W leczeniu zakażenia rzęsistkiem pochwowym stosuje się leki przeciwpierwotniakowe, głównie metronidazol. Lek ten podaje się zwykle doustnie, ponieważ badania ukazują, iż stosowanie metronidazolu w formie globulek dopochwowych nie przynosi zadowalających rezultatów. W czasie leczenia metronidazolem, należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może wystąpić reakcja disulfiramowa.
Dodatkowe zalecenia związane z rzęsistkowicą
Leczeniu powinni zostać poddani także wszyscy partnerzy seksualni osoby zakażonej. Pomimo iż nie występują u nich żadne objawy, to i tak mogą zarażać, ponieważ mogą być bezobjawowymi nosicielami.
Zaleca się, aby u kobiet zakażonych rzęsistkiem pochwowym, trzy miesiące po skończonej kuracji, ponownie wykonać badanie w kierunku rzęsistkowicy, by sprawdzić czy leczenie było skuteczne oraz czy nie ma nawrotu choroby. Nieleczona rzęsistkowica niesie za sobą przykre konsekwencje, takie jak bezpłodność czy powikłania ciążowe.

Jak można ustrzec się przed rzęsistkowicą?

Aby ustrzec się przed rzęsistkowicą, warto pamiętać o kilku zasadach profilaktycznych:

  • nie używaj cudzych ręczników, gąbek ani myjek. Z tych ostatnich najlepiej w ogóle zrezygnuj – są siedliskiem bakterii.
  • w miarę możliwości , staraj się nie  korzystać z toalet publicznych. Jeśli musisz – siadaj tylko na podkładzie higienicznym; deski sedesowe są nośnikiem wielu zarazków.
  • przez jakiś czas po farmakoterapii, nie korzystaj z basenu. Pozwól odbudować się w pełni naturalnej florze bakteryjnej pochwy.
  • dbaj o higienę intymną; myj okolice płciowe co najmniej dwa razy dziennie.
  • dbaj o czystość toalet i innych urządzeń sanitarnych; brudne, roją się od szkodliwych mikroorganizmów.
  • rezygnuj z uprawiania przygodnego seksu. Im więcej masz partnerów seksualnych, tym większe ryzyko zakażenia się rzęsistkowicą.
  • przy antybiotykoterapii lub w przejściowym stanie osłabienia organizmu, stosuj profilaktycznie probiotyki doustne.

Gdzie przyjmuje bardzo dobry ginekolog, urolog?

Bardzo dobry ginekolog, urolog który leczy infekcje intymne przyjmuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie.

W celu umówienia się nakonsultację u ginekologa, urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/165365,rzesistkowica
heydoc.pl/s/article/Rzesistkowica-przyczyny-i-najwazniejsze-ob-jawy-zarazenia-rzesistkiem-pochwowym
ktomalek.pl/blog/rzesistkowica-rzesistek-pochwowy-przyczyny-objawy-leczenie-jak-mozna-zarazic-sie-rzesistkowica/w-2518
piramidazdrowiaintymnego.pl/rzesistkowica-wyglada-ja-leczyc/
hellozdrowie.pl/rzesistkowica-jedna-z-najczestszych-chorob-przenoszonych-droga-plciowa-przyczyny-objawy-i-leczenie-zakazenia-rzesistkiem-pochwowym/#jak-rozpoznac-rzesistkowice
medme.pl/choroby/rzesistkowica,386.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny