Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze172020

17 Cze 2020

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza kojarzy się z potrzebą częstszego wychodzenia do toalety. Jest to zjawisko normalne, chociaż uciążliwe. Wzmożone oddawanie moczu spowodowane bywa najczęściej tym, że podczas choroby więcej pijemy – wystarczy policzyć sobie wszystkie herbatki rozgrzewające, rozpuszczane w wodzie preparaty przeciwgrypowe, soki z malin, mleko z miodem i ciepłe rosoły, żeby zobaczyć, że wychodzi tego sporo powyżej 2,5 l dziennie. Poza tym zioła o działaniu napotnym, które stosujemy podczas przeziębienia, mają niekiedy również działanie moczopędne, dlatego trudno się dziwić, że łazienkę odwiedzamy częściej niż zwykle. Ale pamiętajmy – to absolutnie nie powinno odwieść nas od wypijania dużej ilości napojów! Wręcz przeciwnie – w okresie walki z chorobą powinniśmy dostarczać organizmowi jak najwięcej płynów. A jeżeli objawom przeziębieniowym nie towarzyszą żadne dolegliwości ze strony układu moczowego bądź nerek, nie ma się co niepokoić.

Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka zapalenia pęcherza moczowego?

Kobiety kilkakrotnie częściej cierpią z powodu zakażeń układu moczowego (ZUM) niż mężczyźni. Predysponuje nas do tego anatomia. Cewka moczowa u pań jest bowiem znacznie krótsza (ma 4-5 cm długości) niż u panów (15-20 cm), a na dodatek bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. I choć w swoim naturalnym środowisku są one niegroźne, to gdy przeniosą się do dróg moczowych, mogą wywołać stan zapalny.

Sprawcą kłopotów mogą być m.in.:

  • chlamydie;
  • dwoinka rzeżączki;
  • gronkowiec.

Jednak za większość zakażeń układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym, znajduje się w kale, w okolicy odbytu.
Gdy bakterie przedostaną się na skórę między pochwą a odbytem, szybko migrują do cewki moczowej, gdzie się namnażają. Wkrótce potem wędrują do pęcherza i przylegają do jego ścian, powodując zapalenie. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą przedostać się dalej - moczowodami do nerek.
Infekcję łatwo można złapać latem. Przyczyną jest np. przechłodzenie pęcherza, do którego może dojść wskutek siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym, siadania na kamieniach, zbyt lekkiego ubierania się (odsłaniania okolic nerek) w chłodne dni.
Zakażeniu sprzyjają też częste kontakty seksualne, zwłaszcza te przypadkowe, bez użycia prezerwatywy, bo podczas stosunku bez trudu można przenieść bakterie z okolic odbytu do cewki moczowej. Dodatkowo powstałe w czasie współżycia otarcia błony śluzowej cewki ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu.
ZUM może się też rozwinąć, gdy nosimy obcisłe spodnie czy bieliznę ze sztucznych włókien, co powoduje przegrzanie i zapocenie okolic intymnych, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii.
Ponadto niewłaściwa higiena wrażliwych miejsc, stosowanie środków plemnikobójczych, używanie perfumowanych wkładek, podpasek czy kosmetyków intymnych, korzystanie z publicznych toalet bez odpowiedniego zabezpieczenia również zwiększają ryzyko infekcji.
Zapalenie pęcherza zdarza się częściej w ciąży i po menopauzie. W czasie ciąży drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję, ponieważ na skutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem dziecka rozszerza się nie tylko narząd rodny, ale też moczowody, pęcherz i cewka moczowa. To ułatwia bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym. Na dodatek powiększona macica uciska przewody moczowe, co powoduje zaleganie moczu w pęcherzu i sprzyja rozmnażaniu się bakterii.
Zakażenia częściej przytrafiają się również kobietom po menopauzie. W tym czasie zmniejsza się bowiem ilość estrogenów, a to sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone. Łatwiej więc ulegają podrażnieniom, co toruje drogę bakteriom.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

Rzadko zdarza się, że zapalenie układu moczowego przebiega bezobjawowo. Mamy wtedy do czynienia z bakteriomoczem, czyli obecnością bakterii w drogach moczowych, co może zostać wykryte jedynie w badaniu bakteriologicznym lub ogólnym moczu. 
Znacznie częściej spotykamy jednak subiektywne objawy zapalenia pęcherza, do których należą:

  • uczucie parcia na mocz;
  • częste mikcje (częste oddawanie moczu);
  • niekontrolowane oddawanie moczu;
  • bolesność w okolicy nadłonowej.

W momencie, gdy pojawi się dodatkowo gorączka, wymioty, dreszcze, bóle głowy czy krew w moczu należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ tego typu objawy mogą świadczyć o powikłaniach.

Jak wygląda rozpoznanie i leczenie zapalenia pęcherza moczowego?

Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób układu moczowego jest ogólne badanie moczu, które może zlecić lekarz rodzinny. Jeżeli w moczu obecne są leukocyty w zwiększonym stężeniu, bakterie i nabłonki płaskie, to znak, że mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym wymagającym leczenia. Osoby, których problemem są nawracające zakażenia układu moczowego, powinny wykonać tzw. posiew moczu.
Zapalenie pęcherza moczowego wymaga terapii farmakologicznej. Lekarze rodzinni często zalecają pacjentom stosowanie preparatów na bazie furadyzyny (furaginy) działającej przeciwbakteryjnie lub wdrażają antybiotykoterapię. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych można przyjmować leki o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Polecane jest również stosowanie preparatów ziołowych i na bazie żurawiny, które działają moczopędnie, przyspieszając proces leczenia.
Aby uciążliwe objawy zapalenia pęcherza moczowego szybko ustąpiły, warto przestrzegać pewnych zasad, które pomogą uporać z chorobą. Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową higienę miejsc intymnych oraz pamiętajmy, by myć narządy płciowe zarówno przed, jak i po stosunku. Jeżeli doszło do zakażenia, zawsze idźmy do toalety, gdy czujemy taką potrzebę. Warto też pić dużo wody, ponieważ częste oddawanie moczu pomaga szybciej pozbyć się chorobotwórczych bakterii. Alternatywą dla wody jest sok z żurawiny, który utrudnia bakteriom przyleganie do błon śluzowych układu moczowego. Trzeba jednaj zachować umiar, ponieważ soki żurawinowe mogą zawierać sporo cukru.

Jakie są domowe i naturalne kuracje na zapalenie pęcherza moczowego?

Kiedy pojawiają się objawy zapalenia pęcherza moczowego należy skonsultować się z lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania moczu. W leczeniu zleconym przez lekarza warto również zastosować domowe i naturalne kuracje w celu wsparcia leczenia. Należą do nich:

  • Picie dużej ilości wody – woda powoduje rozcieńczenie moczu oraz wypłukuje bakterie z przewodu moczowego
  • Picie herbatek i ziół o działaniu moczopędnym – brzoza pospolita, pokrzywa (działanie bakteriobójcze), skrzyp polny, mącznica lekarska (o działaniu dezynfekującym), napar z pietruszki (ma działanie moczopędne i przeciwskurczowe).
  • Zażywanie preparatów zawierających wyciąg z żurawiny – żurawina ma działanie przeciwzapalne i zapobiega przyleganiu bakterii do nabłonka dróg moczowych. Może również stanowić alternatywę dla antybiotyków.
  • Przyjmowanie dużej ilości witaminy C – zakwasza mocz, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i utrzymuje odpowiedni stan błony śluzowej.
  • Dbanie o odpowiednią higienę intymną – zaleca się mycie miejsc intymnych po każdym skorzystaniu z toalety, a do wycierania używać ręczników jednorazowych. Do podmywania najlepsze są płyny do higieny intymnej zawierające żywe kultury bakterii.
  • Noszenie bawełnianej przewiewnej bielizny.
  • Kąpiele i nasiadówki ziołowe – działają głównie rozluźniająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Kąpiel nie powinna być za gorąca i trwać nie dłużej niż 10-15 minut. Przy stosowaniu nasiadówek wykorzystujemy napary z ziół.

Najbardziej popularne przy dolegliwościach związanych z zapaleniem pęcherza są wywary z:

  • rumianku – właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne.
  • pokrzywy – właściwości bakteriobójcze.
  • kory dębu – właściwości przeciwzapalne , ściągające i antybakteryjne.
  • szałwii – właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
  • kwiatu krwawnika – właściwości bakteriobójcze , przeciwzapalne, przeciwskurczowe.
  • kwiatu Śnieżnego Lotosu (Saussurea Involucrata) – właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antybakteryjne.
  • kwiatu jasnoty białej – właściwości ściągające i przeciwzapalne.
  • skrzypu polnego – właściwości antyseptyczne

Gdzie przyjmuje bardzo dobry urolog?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna, w której pracuje bardzo dobry urolog zajmujący się między innymi leczeniem zapalenia pęcherza moczowego.

W celu umówienia się na konsultację do urologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:

poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/zapalenie-pecherza-moczowego-przyczyny-objawy-leczenie-aa-q8mW-tB2v-Sw4o.html
lekarzebezkolejki.pl/blog/jak-walczyc-z-zapaleniem-pecherza-moczowego/w-591 
snowlotus.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-objawy-przyczyny-zapobieganie/?gclid=CjwKCAjw_qb3BRAVEiwAvwq6VkHERCXzXv_Xz7RXY7WDGkVrMM-m7IojZ1uRUP8awfJeZqygCmvO5RoCazoQAvD_BwE

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny