Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi202022

20 Kwi 2022

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny i PET PSMA - nowe badania w diagnostyce raka prostaty

Co to jest rak prostaty?

Rak prostaty (rak gruczołu krokowego) to nowotwór złośliwy, powstający w wyniku przekształcenia prawidłowych komórek prostaty w komórki nowotworowe. Takie komórki ulegają ciągłemu, niekontrolowanemu namnażaniu, które prowadzi do powiększenia prostaty. Charakterystyczną cechą komórek nowotworowych jest ich rozprzestrzenianie się do innych narządów. Początkowo, naciek raka prostaty obejmuje pobliskie narządy – pęcherz moczowy, moczowody oraz odbytnicę. Komórki nowotworowe mogą również rozsiewać się do okolicznych węzłów chłonnych. Z czasem, rak prostaty może tworzyć przerzuty do narządów odległych. Typowa dla raka prostaty lokalizacja takich przerzutów to kości, a w szczególności kręgi odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Znacznie rzadziej rak prostaty daje przerzuty do płuc, wątroby lub mózgu. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach rak prostaty rozwija się powoli i przez długi czas nie rozprzestrzenia się poza gruczoł krokowy.

Gruczoł krokowy, nazywany powszechnie prostatą, to niewielki narząd męskiego układu moczowo-płciowego. Prostata jest położona w miednicy, poniżej pęcherza moczowego. Przez środek prostaty przebiega cewka moczowa, natomiast od strony tylnej przylega do niej odbytnica. Główną funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny, która stanowi jeden z głównych składników spermy. Anatomia prostaty odgrywa dużą rolę w diagnostyce chorób tego gruczołu.
Powiększenie prostaty może powodować trudności z oddawaniem moczu, spowodowane uciskiem na cewkę moczową. Bliskie sąsiedztwo odbytnicy umożliwia badanie prostaty drogą przezodbytniczą (badanie per rectum oraz tzw. USG przezodbytnicze). Coraz częściej jednak stosuje się dokładniejsze badania takie jak:  wieloparametryczny rezonans magnetyczny i ET PSMA, czyli rodzaj tomografii komputerowej z odpowiednim znacznikiem.
Najczęściej spotykanym schorzeniem prostaty jest łagodny rozrost prostaty. Łagodny rozrost prostaty polega na powiększeniu prostaty, które może skutkować zaburzeniami oddawania moczu (zwiększona częstość parcia na mocz, konieczność oddawania moczu w nocy, a w skrajnych przypadkach – całkowite zatrzymanie moczu). Łagodny rozrost prostaty to bardzo częste schorzenie niezłośliwe, które zawsze wymaga różnicowania z rakiem prostaty.
Wykrycie raka prostaty we wczesnych fazach rozwoju daje największe szanse na pełne wyleczenie nowotworu.

 

Jakie są nowe badania w diagnostyce raka prostaty?

W początkowym stadium zarówno rak prostaty jak i pozostałe nowotwory urologiczne nie są bolesne i pacjenci szukają pomocy dopiero, gdy choroba już znacząco się rozwinie. Stadium jej zaawansowania zaś przekłada się na możliwości terapeutyczne i samą skuteczność leczenia. - Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala na wczesne wykrycie nowotworu, który wtedy jest wyleczalny – zaznacza prof. Wiechno i dodaje, że to nie uda się jednak bez szerokiej edukacji nie tylko pacjentów, ale i środowiska medycznego.
Jak podkreśla profesor, diagnostyka w ostatnim czasie istotnie zmieniła się. Pojawiły się nowe badania diagnostyczne, jak multiparametryczny rezonans magnetyczny (wieloparametryczny rezonans magnetyczny mpMRI) prostaty, który bardzo precyzyjnie pozwala ocenić obecność istotnego klinicznie raka stercza. – U pacjentów, u których nie potrafimy uchwycić choroby nowotworowej, a silnie ją podejrzewamy, to badanie potrafi nas doskonale ukierunkować na ognisko nowotworowe, dlatego powinno być szeroko propagowane - mówi ekspert.
Niezwykłe badanie, które pojawiło się niedawno to PET PSMA, czyli rodzaj tomografii komputerowej z odpowiednim znacznikiem, który bardzo precyzyjne pokazujące wczesne zmiany nowotworowe. Te nowości już pozwalają zmienić sposób postępowania z pacjentem.
Prof. Wiechno zwraca też uwagę na problemy, z jakimi boryka się dziś urologia. - Polscy urolodzy mają doskonałe kompetencje, jeżeli chodzi o leczenie radykalne. Natomiast mamy spory problem z leczeniem systemowym. Niestety często wyleczenie pacjenta z nowatorem np. gruczołu krokowego nie jest możliwe, a jego terapia jest droga. Ale to nie oznacza, że nie jest ona potrzebna. Ona wydłuża życie pacjentów.
Profesor przyznaje, że problem stanowi też dostęp do nowoczesnych terapii 

 

Gdzie przyjmuje dobry lekarz urolog, onkolog w Warszawie?

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie działa Poradnia Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują najlepsi lekarze urolodzy, onkolodzy specjalizujący się w leczeniu nowotworów układu moczowo-płciowego, w tym raka gruczołu krokowego.
Podczas wizyty lekarz urolog onkolog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, przeanalizuje wyniki bań i zbada pacjenta. 
Poradnia Nowotworów Układu Moczowego w  Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie to miejsce gdzie można wykonać USG układu moczowo-płciowego u mężczyzn a także uzyskać skierowanie na nowoczesne badania obrazowe i odbyć konsultację wyników tych badań.

W celu umówienia się na konsultację u urologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-p-wiechno-rak-stercza-najczestszym-nowotworem-u-mezczyzn
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/onkologia/rak-prostaty-rak-gruczolu-krokowego-objawy-diagnostyka-leczenie-aa-Tph9-gunp-FNPH.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny