Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip132020

13 Lip 2020

Waginoza bakteryjna - co powinnaś wiedzieć?

Co to jest waginoza bakteryjna?

Waginoza bakteryjna (BW) to nie to samo co bakteryjne zapalenie pochwy. Waginoza bakteryjna to obecność patologicznych bakterii w pochwie w dużych ilościach. - W warunkach fizjologicznych tych tzw. złych bakterii w pochwie jest niewielkie stężenie, natomiast tych „dobrych”, czyli pałeczek kwasu mlekowego, jest bardzo dużo. Natomiast w waginozie bakteryjnej mamy sytuację odwrotną – tych bakterii „złych jest bardzo dużo, natomiast pałeczki kwasu mlekowego jest mało. Te "złe" bakterie w pochwie zwiększają ryzyko zakażenia - tłumaczy ekspert.
Waginoza bakteryjna prowadzi do większej podatności kobiety na szereg czynników przenoszonych drogą płciową, jak chociażby HIV, rzeżączka, Chlamydia trachomatis, opryszczka narządów płciowych, oraz powikłań i zakażeń zagrażających  ciąży, jak przedwczesne pęknięcie błon, przedwczesny poród, zakażenie wewnątrzmaciczne czy poporodowe zapalenie błony śluzowej  macicy. Zwiększa też możliwość przeniesienia HIV na partnera.

Jakie są przyczyny waginozy bakteryjnej?

Przyczyny bakteryjnej waginozy Nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny pojawiania się tej dolegliwości, ponieważ istnieje prawdopodobnie kilka czynników predysponujących do zachorowania:

  • stosowanie wkładek domacicznych,
  • częste zmiany partnerów seksualnych,
  • stosowanie irygacji pochwy,
  • nieprawidłowa higiena.

Generalnie, można powiedzieć, że waginoza bakteryjna pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zachwiania równowagi w ekosystemie pochwy. Ten ekosystem współtworzą: środowisko pochwy (głownie odczyn pH) oraz obecność bakterii. Prawidłowa kwasowość pochwy nie powinna przekraczać poziomu pH < 4,5. Takie warunki są utrzymywane dzięki obecności w pochwie dużej ilości bakterii z rodzaju Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego), które wytwarzają kwas mlekowy rozkładając glikogen pochodzący z komórek nabłonkowych pochwy. Oprócz Lactobacillus obecne są inne bakterie i czasem grzyby z rodzaju Candida, ale ich ilość utrzymuje się na niskim poziomie. Jeśli równowaga mikrobiologiczna zostanie zachwiana z powodów wymienionych wyżej lub innych, wtedy spada liczba pałeczek kwasu mlekowego, podnosi się poziom pH i wzrasta liczba innych bakterii.

Jakie są objawy waginozy bakteryjnej?

Do głównych objawów podmiotowych waginozy bakteryjnej zalicza się jednorodne upławy pochwowe o barwie biało-szarej wraz z przykrą, „rybią” wonią. Zapach może nasilać się po stosunku z wprowadzeniem prącia do pochwy i zdeponowaniem nasienia. Nie występują inne objawy zapalne, jak świąd, ból czy podrażnienie okolic intymnych. W badaniu przedmiotowym stwierdza się białą wydzielinę o rzadkiej konsystencji, która powleka ściany i przedsionek pochwy.
W połowie przypadków bakteryjna waginoza przebiega bezobjawowo.
Waginoza bakteryjna (BW)  rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych (kryteria Amsela), można przeprowadzić też badanie mikrobiologiczne. Wystąpienie 3 z 4 objawów sugeruje bakteryjną waginozę:

  • charakterystyczne upławy (jednorodne, wodniste, białawe lub białawo-szare);
  • pH wydzieliny pochwowej pow. 4,5;
  • obecność clue cells (komórek jeżowych) w preparacie wymazu z pochwy (tzn. komórek nabłonkowych opłaszczonych pałeczkami Gardnerella vaginalis i Mobiluncus);
  • dodatni test aminowy (rybi zapach uwalniany z wydzieliny pochwowej po dodaniu roztworu zasady (10% KOH).

Dodatkową albo alternatywną metodę diagnostyczną stanowi badanie mikrobiologiczne (barwienie wymazu z pochwy metodą Grama) z oceną według skali Nugenta.

Jak się rozpoznaje waginozę bakteryjną?

Rozpoznanie waginozy bakteryjnej odbywa się podczas badania ginekologicznego po stwierdzeniu co najmniej 3 z następujących cech:

  • białe, jednorodne upławy z pochwy,
  • w obrazie mikroskopowym obecność Clue cells, czyli komórek jeżowych,
  • pH wydzieliny z pochwy powyżej 4,5,
  • rybi zapach wydzieliny, szczególnie po podaniu roztworu zasady z 10% wodorotlenku potasu (KOH) do probówki z wydzieliną.

Poza tym można wykorzystać metodę barwienia wymazu z pochwy i oceny mikroskopowej (badanie bakteriologiczne pochwy). Jeśli dominują pałeczki Lactobacillus, mówi się o prawidłowym wymazie. Jednak pojawienie się dodatkowych bakterii patologicznych świadczy o pośrednim stanie chorobowym. Jeśli patologiczne bakterie dominują, wtedy rozpoznawana jest waginoza bakteryjna.

Jak leczyć waginozę bakteryjną?

W przypadku waginozy pochwy stosuje jeden z następujących leków: metronidazol lub klindamycynę, miejscowo lub doustnie. W przypadku terapii miejscowej najczęściej używa się kremu, żelu lub maści. Z kolei doustne stosowanie, zalecane w przypadku bardziej nasilonych objawów, z jednej strony preferowane przez pacjentki, może powodować więcej objawów niepożądanych w porównaniu do leków miejscowych. Zazwyczaj zaleca się stosowanie metronidazolu w tabletkach przez 7 dni, a krem miejscowo – dopochwowo przez około 5 dni.
Ważne jest zaznaczenie, że w trakcie stosowania metronidazolu bezwzględnie przeciwwskazane jest spożywanie alkoholu. W przypadku wypicia alkoholu w trakcie terapii metronidazolem mogą wystąpić: nudności, wymioty, metaliczny smak w ustach, zaczerwienienie skóry twarzy, bóle w klatce piersiowej, spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy.
Z kolei klindamycyna jest stosowana w tabletkach lub kremie także przez 7 dni. Zazwyczaj w przypadku poprawy, gdy objawy ustępują, wizyta kontrolna nie jest konieczna. Nie zaleca się równoczesnego leczenia partnerów pacjentek. Nie ma dowodów na skuteczność w zapobieganiu nawrotom infekcji po terapii partnerów.
W przypadku bakteryjnej waginozy w ciąży leczenie jest niezbędne i powinno być sprawnie włączone. Ma to znaczenie szczególnie w perspektywie możliwych powikłań, szczególnie porodu przedwczesnego.
Należy zaznaczyć, że leczenie domowe waginozy bakteryjnej lekami bez recepty, bez właściwej diagnozy, może nie przynieść korzyści, a nawet być powodem poważnych dolegliwości. Ważna jest kontrola objawów u specjalisty, który odpowiednio dobierze terapię do stanu pacjentki.

Dlaczego waginoza bakteryjna w ciąży jest groźna?

Jeśli podejrzewasz u siebie waginozę bakteryjną w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Leczenie jest bezpieczne nawet w I trymestrze, natomiast skutki nieleczonej, długotrwałej infekcji mogą być bardzo groźne. Powikłania bakteryjnego zakażenia pochwy (waginozy bakteryjnej w ciąży) w przypadku kobiety w ciąży mogą prowadzić do:

  • poronienia,
  • przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego,
  • porodu przedwczesnego,
  • urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej (hipotrofia płodu),
  • zapalenia błony śluzowej i mięśnia macicy po porodzie,
  • przedłużonego gojenia się, a nawet rozejścia się szwu po nacięciu krocza,
  • nawracających zakażeń dróg moczowych,
  • zapalenia i ropni narządów miednicy mniejszej.

Gdzie przyjmuje bardzo dobry ginekolog?

Bardzo dobry ginekolog, który leczy infekcje intymne przyjmuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie.

W celu umówienia się nakonsultację u ginekologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/waginoza-bakteryjna-przyczyny-objawy-leczenie-aa-C9e6-pxTw-fQc8.html
medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,bakteryjna-waginoza,artykul,1647888.html
tantumrosa.pl/bakteryjna-waginoza/#Waginoza_bakteryjna_-_objawy_i_rozpoznanie
zdrowie.tvn.pl/a/waginoza-bakteryjna-leczenie-i-objawy-u-kobiet-w-wieku-rozrodczym 

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny