Co to jest test Anty-SARS-Cov-2 (met. ELISA) IgG?
Test Anty-SARS-Cov-2 (met. ELISA) IgG jest to proste badanie z krwi pokazujące czy pacjent miał kontakt z wirusem SARS-Cov-2 i czy przebył bądź choruje na Covid-19.
Dla kogo jest skierowany test Anty-SARS-Cov-2 (met. ELISA) IgG?
Test Anty-SARS-Cov-2 (met. ELISA) IgG kierowany jest do:
- osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cisi” nosiciele),
- osób, które miały kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań PCR,
- badaniach osób narażonych na SARS-CoV-2 (np. personel szpitali) w interwałach czasu, by wychwycić ewentualną serokonwersję u osób bez/skąpo objawowych, które z uwagi na pracę mogą być źródłem zakażenia dla ludzi starszych i schorowanych,
- osób będących w kwarantannie o konieczności jej kontynuowania lub o je przerwaniu
- dla pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie mieli diagnostyki,
Należy pamiętać że wykrycie swoistych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG jest możliwe już po około 10 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów klinicznych zakażenia. W przypadku wcześniejszego wykonania badania wynik może być niewiarygodny.
Taki stan rzeczy nazywany jest oknem serologicznym w którym to wynik może być seronegatywny (Ujemny) pomimo zakażenia.
Jak wykonać test Anty-SARS-Cov-2 (met. ELISA) IgG?
W celu wykonania testu Anty-SARS-Cov-2 (met. ELISA) IgG należy skontaktować się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna i umówić się z pielęgniarką na pobranie kwi do badania.
Jak należy interpretować wynik?
Wynik negatywny IgG:
- brak kontaktu z koronawirusem SARS-CoV-2,
- badanie wykonano w trakcie trwania „okna serologicznego”.
By wykluczyć „okno serologiczne”, badanie należy powtórzyć po około 2–4 tygodniach. Wynik ujemny pierwszego badania oraz dodatni drugiego (tzw. serokonwersja) potwierdza świeże zakażenia.
Wynik wątpliwy IgG:
- badanie należy powtórzyć (po 1–2 tygodniach).
Wynik pozytywny IgG:
- przebyta lub aktywna infekcja SARS-CoV-2,
- reaktywność krzyżowa – u 3,4% osób szczepionych na grypę oraz 2,5% pacjentów z autoprzeciwciałami wynik badania (IgG) może być pozytywny, mimo braku zakażenia.
Wyniki badań laboratoryjnych powinny zawsze być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących, zaś rozpoznanie infekcji Covid-19 wymaga potwierdzenia obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta (RT-PCR).
W celu wykonania testu Anty-SARS-Cov-2 (met. ELISA) IgG skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337