Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze202022

20 Cze 2022

Powikłania po Covid-19

Co to jest Covid-19?

COVID-19 (od ang. coronavirus disease 2019) – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Została po raz pierwszy rozpoznana i opisana w listopadzie 2019, w środkowych Chinach (miasto Wuhan, w prowincji Hubei) podczas serii zachorowań zapoczątkowujących pandemię tej choroby.
Standardową metodą diagnozowania zakażenia jest test łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym z odwrotną transkryptazą (RT-qPCR, real-time RT-PCR) wykonany z wymazu nosowo-gardłowego lub próbki plwociny, który dostarcza wyniki w czasie od kilku godzin do dwóch dni. Analiza przeciwciał z próbki surowicy krwi również może być wykorzystana jako metoda diagnostyczna, pozwalająca na otrzymanie wyniku w ciągu kilku dni. Choroba może także zostać zdiagnozowana na podstawie oceny kombinacji objawów, czynników ryzyka oraz wyniku badania tomografii komputerowej klatki piersiowej, wykazującego cechy zapalenia płuc.

Choroba COVID-19 jest powodowana przez wirus SARS-CoV-2, który jest spokrewniony z wirusem SARS. Wcześniej był nazywany roboczo „2019-nCoV” (z ang. 2019 novel coronavirus).
W listopadzie 2019 po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Chińscy naukowcy wskazali, że źródłem nowego koronawirusa są zwierzęta, a potencjalnym nosicielem pośrednim mogą być łuskowce.
W marcu 2020 roku naukowcy z Toronto, w tym mikrobiolog kliniczny z Uniwersytetu Toronto dr Robert Kozak, wyizolowali koronawirusa SARS-CoV-2, co stanowiło istotny etap w opracowaniu leku i szczepionek.

Jakie są powikłania po przebyciu COVID-19?

Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż jest monitorowany na całym świecie. Regularnie pojawiają się nowe badania oraz metaanalizy. Dzięki nim dowiadujemy się, jakie są powikłania COVID-19, ilu osób dotyczą oraz kto znajduje się w grupie ryzyka ich wystąpienia. Obecnie wiadomo, że około 14% chorych ma ciężki przebieg choroby, a u 5% jest on krytyczny.
Natomiast do tej pory stwierdzono, że u 37% zakażonych rozwija się tzw. long COVID. Definiuje się go, jako stan, w którym w ciągu 3 miesięcy od zakażenia pojawia się przynajmniej jedna dolegliwość związana z infekcją koronawirusem SARS-CoV-2. Niepokojące objawy mogą pojawić się jeszcze w czasie trwania choroby lub już po wyzdrowieniu. Wiele jednak wskazuje na to, że odsetek ten może być większy. Z badań przeprowadzonych w Chinach wynika, że negatywne skutki COVID-19 odczuwało 49% badanych. Natomiast dane z Bergen w Norwegii mówią o 52% osób. Inne światło na powikłania koronawirusa rzuca przegląd przeprowadzony w maju 2021 roku przez uczonych z Uniwersytetu Stanforda. Stwierdzili oni, że objawy choroby utrzymywały się nawet u 70% chorych w pierwszych miesiącach po wyzdrowieniu.
Powikłania COVID-19 dotyczą nie tylko hospitalizowanych pacjentów. Na negatywne skutki choroby są narażone również te osoby, które przeszły chorobę łagodnie. Do grupy ryzyka zalicza się głównie:

  • osoby starsze,
  • osoby z chorobami współistniejącymi (np. astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc),
  • osoby poddawane leczeniu immunosupresyjnemu,
  • osoby, które rozwinęły ciężkie objawy w pierwszym tygodniu choroby.
  • Na powikłania COVID-19 szczególnie narażone są również dzieci.

Jednym z możliwych powikłań COVID-19 jest zapalenie płuc, a w jego następstwie długotrwałe uszkodzenie tkanki płucnej. W efekcie osoba chora może obserwować u siebie następujące objawy:

  • uczucie duszności,
  • łatwe męczenie się,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kaszel.

Zakażenie wirusem SARS-Cov-2 powoduje również zaburzenia węchu. Są one spowodowane uszkodzeniem komórek nabłonka węchowego. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że ich regeneracja może trwać nawet rok. W tym czasie zmysł powonienia może być znacznie osłabiony. Część osób zgłasza tylko częściowe odzyskanie węchu nawet po upływie kilku miesięcy od wyzdrowienia.
Powikłania koronawirusa często dotyczą też układu krążenia. Wśród nich wymienić można:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zaburzenia rytmu serca (np. przyspieszone bicie serca, nieregularne bicie serca),
  • zmiany zapalne w naczyniach krwionośnych,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • ostry zespół wieńcowy.

U niektórych pacjentów COVID-19 prowadzi do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego. Wiele osób skarży się na pogorszenie ogólnej wydolności. Pojawia się zadyszka nawet po niewielkiej aktywności fizycznej (np. wejściu po schodach). Wielu towarzyszy przewlekłe zmęczenie.
Szczególnie groźne po przechorowaniu COVID-19 są powikłania zakrzepowo-zatorowe. Charakteryzują się one powstawaniem zakrzepów w układzie żył głębokich. Jest to o tyle niebezpieczne, że mogą one wędrować wraz z krwią do innych narządów i utrudniać przepływ krwi. Z tego powodu zakażenie koronawirusem może powodować udar mózgu, zawał mięśnia sercowego lub zatorowość płucną.
Po COVID-19 zdarzają się też powikłania neurologiczne. Wiele osób zgłasza spowolnienie procesów poznawczych. Zalicza się do nich problemy z pamięcią i koncentracją (tzw. mgła mózgowa). Badacze uznają, że po przebyciu koronawirusa wzrasta ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera lub innych schorzeń neurologicznych. Inne następstwa COVID-19 ze strony układu nerwowego to:

  • nawracające bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia świadomości,
  • uszkodzenie mięśni szkieletowych,
  • zaburzenia snu,
  • depresja,
  • zapalenie mózgu,
  • objawy zespołu stresu pourazowego.

Z powodu znacznego obciążenia organizmu chorobą u wielu osób (około 27% badanych) występuje wypadanie włosów. Jest to tzw. łysienie telogenowe.
COVID-19 może prowadzić również do uszkodzenia narządów wewnętrznych (np. nerek) i ich niewydolności. W takich przypadkach znacznie wzrasta ryzyko zgonu.

Czy można zlekceważyć objawy powikłań po przybyciu Covid-19?

Ne można zlekceważyć żadnych wyżej wymienionych objawów. Każdy z nich może oznaczać jakąś chorobę, którą lekarze znają od dawna i mają doświadczenie w leczeniu, z drugiej strony objawy te mogą sygnalizować o powikłaniach po przybyciu Covid-19.
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objaów należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym (np. w Onkolmed) lub w przypadku silnych dolegliwości trzeba udać się do szpitala. Niektóre z nich mogą być groźne dla życia.

Gdzie mogę pójść do lekarza rodzinnego?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia do której można przyjść do lekarza rodzinnego lub specjalisty leczącego choroby nowotworowe. Po wizycie u lekarza można wykonać zlecone badania.

W celu umówienia się na konsultację i badanie na boreliozę skontaktuj się z przychodnią Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Źródła:
e-zikoapteka.pl/artykuly/najczestsze-powiklania-po-przebyciu-covid-19-sprawdz-czy-cie-dotycza.html
pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19
pielegniarki.com.pl/upload/article/image/covid-pluca-20d433db_369x243.jpeg

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny