Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź092018

09 Paź 2018

Na czym polega tumorektomia - zabieg oszczędzający pierś?

Wyczułaś guzek w piersi? Koniecznie trzeba to sprawdzić, choć najprawdopodobniej jest to łagodna zmiana w piersi, bo większość zgrubień (guzków), które wyczuwasz pod palcami, ma związek z prawidłową budową piersi i przemianami, jakim podlegają one przez całe życie kobiety. W różnych okresach życia (dojrzewanie, ciąża, karmienie piersią, przekwitanie) biust ma nieco odmienną strukturę. Aby wiedzieć, co jest normą w budowie twoich piersi, musisz je dobrze poznać. Najlepszym na to sposobem jest regularna samokontrola. Wykonywana starannie, pozwala zauważyć lub wyczuć nawet drobne zmiany w kształcie, wyglądzie czy wewnętrznej strukturze piersi.

Co świadczy o łagodności guza piersi?

Jeśli kobieta jest bardzo młoda (20-30 lat), ryzyko zmiany złośliwej jest stosunkowo małe. Guzki łagodne są zwykle wyraźnie okrągłe, rosną bardzo powoli lub w ogóle nie wykazują wzrostu. Są przesuwalne względem otoczenia. Nie zmieniają wyglądu i kształtu piersi, nie powodują powiększenia węzłów chłonnych. W dotyku są raczej miękkie.
Jednak każdy guzek w piersi, który u siebie zauważysz lub który wyczuje Twój partner, musi koniecznie zobaczyć lekarz! Dotyczy to także zmian o wymienionych powyżej cechach!

Kiedy guzek w piersi to rak sutka?

Kiedy podejrzewać, że guzek w piersi to rak sutka? Zazwyczaj jest to guz o nieregularnym kształcie i nie przesuwa się względem podłoża. Tak wygląda rak piersi już w znacznym stopniu zaawansowania. Nigdy jednak nie można być pewnym rozpoznania i poprzestać na samym oglądaniu zmiany, czy to w badaniu dotykiem, czy obrazowym. Zmiany w sutku, zwłaszcza podejrzane o złośliwe, należy zweryfikować histopatologicznie.
Rak piersi może wyglądać jak torbiel, gruczolak, tłuszczak w piersi. Dlatego jego rozpoznanie jest czasem tak trudne. Szczególnie, gdy guzek jest mały.
Im mniejsza zmiana, tym większa szansa na wyleczenie. Które potencjalne objawy raka piersi powinny szczególnie niepokoić? Jest to:

  • skórka pomarańczowa na piersiach,
  • wyciek z brodawki sutkowej (krwisty, mleczny – poza okresem laktacji),
  • zmiana kształtu piersi, jej deformacja, rozstępy,
  • owrzodzenie, niegojąca się ranka,
  • zmiana kształtu i koloru brodawki,
  • wciągnięcie brodawki (poza okresem dojrzewania),
  • obrzęk i ból piersi,
  • powiększone węzły chłonne pod pachą i nadobojczykowe.

Na czym polega tumorektomia?

W leczeniu łagodnych guzków w piersi coraz częściej zamiast radykalnej amputacji piersi wykonuje się zabieg oszczędzający pierś (tumorektomia). Podstawowym celem tumorektomii jest zatrzymanie rozwoju choroby nowotworowej tylko do jednego miejsca w organizmie. Co równie ważne, zabieg pozwala zachować naturalny wygląd sutka. W sytuacji, gdy po badaniach teoretycznie zdrowe tkanki okażą się zakażone, wykonuje się mastektomię. Ponadto wycięty guz sprawdzany jest również pod kątem obecności estrogenowych i progesteronowych receptorów. Badania te są ważne, szczególnie gdy w przyszłości niezbędna będzie kuracja hormonalna. Pamiętać należy również, że każde leczenie oszczędzające wymaga radioterapii uzupełniającej. Oznacza to, że terapia jest czasochłonna i bardzo męcząca, ale może okazać się skuteczna, przy oszczędzeniu piersi.
Zabieg daje możliwość wyleczenia przy jednoczesnych korzyściach estetycznych, dlatego też wzrasta jego popularność. Niemniej operacja nie daje gwarancji całkowitego powodzenia. Zabieg tumorektomii przeznaczony jest dla kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka we wczesnym stadium oraz bez przerzutów do węzłów chłonnych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do operacji jest ciąża oraz nawrót raka po wcześniejszym leczeniu oszczędzającym. Po operacji konieczna jest kilkudniowa rekonwalescencja. Pacjentka w szpitalu pozostaje przynajmniej cztery dni. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna, jednak wygląd piersi nie ulega zmianie. Leczenie oszczędzające nie daje stuprocentowej gwarancji, dlatego też po zagojeniu się ran, pacjentka codziennie poddawana jest radioterapii. Naświetlana jest wyłączenie zoperowana pierś. Ma to podnieść skuteczność tego zabiegu.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny