Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie262020

26 Sie 2020

Metody miejscowego leczenia raka piersi

Wybór metody leczenia raka piersi wymaga konsultacji zespołu specjalistów - chirurgów, onkologów, radioterapeutów, uwzględnienia perspektywy pacjenta, a także dogłębnej analizy wszystkich wyników badań.
Warto uświadomić sobie, że rak piersi nie jest jedną chorobą - istnieje wiele podtypów różniących się agresywnością i odpowiedzią na poszczególne rodzaje terapii. Kluczowym czynnikiem w doborze schematu leczenia jest zawsze stopień zaawansowania choroby.

Co to jest rak piersi?

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi aż 12% spośród nich. U mężczyzn też może się rozwinąć, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Jednocześnie należy do najdłużej znanych nowotworów złośliwych – opisywano go już w starożytności. Poza rakiem, w gruczole sutkowym mogą rozwijać się też łagodne nowotwory, które jednak nie stanowią dużego zagrożenia.
Rak sutka jest nowotworem złośliwym, czyli takim, który rozwija się w sposób bardzo agresywny, z tendencją do naciekania okolicznych tkanek i tworzenia przerzutów – początkowo do okolicznych węzłów chłonnych, a następnie również to innych tkanek i narządów. Nowotwory łagodne piersi rosną często w postaci otoczonego torebką guza lub torbieli wypełnionej płynem. Natomiast nowotwory złośliwe naciekają otaczające tkanki, niszcząc je.

Jakie są metody miejscowego leczenia raka piersi?

Leczenie raka piersi zależy od stopnia zaawansowania choroby i zawsze decyduje o nim zespół lekarzy.
Na leczenie miejscowe składa się:

  • leczenie chirurgiczne;
  • radioterapia.

Leczenie chirurgiczne

Ogólnie, wybór pierwotnego leczenia chorych na raka piersi zależy przede wszystkim od stopnia klinicznego zaawansowana choroby. Podstawową metodą leczenia rak piersi oraz tzw. procedurą z wyboru pozostaje jednak chirurgia onkologiczna.
W postępowaniu chirurgicznym nastąpił duży postęp poprzez wprowadzenie leczenia oszczędzającego bez konieczności usuwania całej piersi oraz dzięki popularyzacji metod chirurgii rekonstrukcyjnej. W ciągu ostatnich dekad operacyjne leczenie raka piersi istotnie ewoluowało w kierunku zmniejszenia agresywności zarówno w zakresie operacji gruczołu piersiowego jak i węzłów chłonnych pachowych.
W terapii pierwotnego ogniska amputację piersi zastąpił zabieg oszczędzający, a w odniesieniu do pachowych węzłów chłonnych w miejsce rutynowej limfadenektomii wykonuje się biopsję węzła wartowniczego
Współczesne leczenie operacyjne raka piersi jest mniej agresywne niż w przeszłości, a dzięki zastosowaniu technik chirurgii onkoplastycznej możliwe jest zachowanie lub odtworzeni piersi, a przez to – poprawa jakości życia pacjentek.

Zabieg oszczędzający pierś

W leczeniu łagodnych guzków w piersi coraz częściej zamiast radykalnej amputacji piersi wykonuje się zabieg oszczędzający pierś (tumorektomia). Podstawowym celem tumorektomii jest zatrzymanie rozwoju choroby nowotworowej tylko do jednego miejsca w organizmie. Co równie ważne, zabieg pozwala zachować naturalny wygląd sutka. W sytuacji, gdy po badaniach teoretycznie zdrowe tkanki okażą się zakażone, wykonuje się mastektomię. Ponadto wycięty guz sprawdzany jest również pod kątem obecności estrogenowych i progesteronowych receptorów. Badania te są ważne, szczególnie gdy w przyszłości niezbędna będzie kuracja hormonalna. Pamiętać należy również, że każde leczenie oszczędzające wymaga radioterapii uzupełniającej. Oznacza to, że terapia jest czasochłonna i bardzo męcząca, ale może okazać się skuteczna, przy oszczędzeniu piersi.
Zabieg daje możliwość wyleczenia przy jednoczesnych korzyściach estetycznych, dlatego też wzrasta jego popularność. Niemniej operacja nie daje gwarancji całkowitego powodzenia. Zabieg tumorektomii przeznaczony jest dla kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka we wczesnym stadium oraz bez przerzutów do węzłów chłonnych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do operacji jest ciąża oraz nawrót raka po wcześniejszym leczeniu oszczędzającym. Po operacji konieczna jest kilkudniowa rekonwalescencja. Pacjentka w szpitalu pozostaje przynajmniej cztery dni. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna, jednak wygląd piersi nie ulega zmianie. Leczenie oszczędzające nie daje stuprocentowej gwarancji, dlatego też po zagojeniu się ran, pacjentka codziennie poddawana jest radioterapii. Naświetlana jest wyłączenie zoperowana pierś. Ma to podnieść skuteczność tego zabiegu. 

Biopsja węzła wartowniczego

Przed udaniem się na salę operacyjną chirurg wstrzykuje pacjentce małą dawkę znacznika promieniotwórczego, Technetu-99, w okolicę guza piersi. Technet-99 powoduje mniejsze promieniowanie niż standardowe zdjęcie rentgenowskie, jest więc uznawany za bezpieczny. Oprócz tego, wstrzykiwany jest też niebieski barwnik (błękit metylenowy), który ma ułatwić poszukiwanie węzła podczas procedury.
Następnie operator czeka, aż znacznik i barwnik przedostaną się do węzła wartowniczego, tak jak to się dzieje z chłonką. Po 1-8 godzinach (zależnie od przyjętego w danym ośrodku protokołu) pacjentka jest zawożona na salę operacyjną, gdzie wykonana zostanie biopsja węzła. Chirurg używa specjalnego urządzenia, zwanego gamma-kamerą, do odnalezienia rejonu, w którym znajduje się „wartownik”. Gamma-kamera wydaje sygnał dźwiękowy, gdy jej czujnik znajdzie się nad rejonem, w którym skoncentrowany jest Technet-99. W tym miejscu lekarz wykonuje nacięcie. W identyfikacji poszukiwanego węzła pomaga mu dodatkowo jego niebieskie zabarwienie. Usunięty węzeł lub węzły pachowe (czasem „wartowników” jest nawet trzech) wysłany zostaje do badania histopatologicznego. Patomorfolog poszukuje pod mikroskopem komórek nowotworowych.
Po zabiegu skóra w miejscu iniekcji barwnika jest przejściowo przebarwiona na niebiesko. Wydalanie barwnika powoduje, że w ciągu pierwszej doby mocz jest zielonkawy. Energia radioaktywna ulega natomiast samoistnemu rozproszeniu, nie pozostawiając w ciele pacjentki ani śladu radioaktywności. Jeśli okres pooperacyjny przebiega bez powikłań, w szpitalu pozostaje się maksymalnie jeszcze jeden dzień.  

Radioterapia

Radioterapia to metoda walki z rakiem piersi stosowana od blisko 100 lat. Mimo rozwoju medycyny i powstających nowych, innowacyjnych terapii, jest ona nadal bardzo często nieodzownym elementem leczenia u wielu pacjentek. Radioterapia jest metodą o dużej skuteczności w leczeniu raka piersi. Ma ona zastosowanie praktycznie na każdym etapie choroby, zarówno jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego, jako samodzielna forma terapii oraz jako leczenie paliatywne w końcowym stadium choroby. Dodatkową zaletą metody jest to, że napromieniowanie jest dobrze znoszone przez większość pacjentek, a nowoczesny sprzęt, który zapewnia dużą precyzję w naświetlaniu guza, minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych.

Jakie są rodzaje radioterapii?

W leczeniu raka piersi stosowane są dwa rodzaje radioterapii – teleterapia i brachyterapia. Różnią się one umiejscowieniem źródła promieniowania. W teleterapii źródło promieniowania jest umieszczone na zewnątrz ciała człowieka, w pewnej od niego odległości. Natomiast w brachyterapii źródło promieniowania jonizującego znajduje się wewnątrz ciała człowieka, w bezpośrednim sąsiedztwie guza. Skuteczność obu metod jest praktycznie taka sama.
Metody różnią się także dawką podawanego promieniowania oraz czasem terapii. Podczas teleterapii pacjentka musi przejść kilkanaście sesji naświetlań niewielką dawką promieniowania. Terapia trwa ok. 5 tygodni. Plusem może być to, że chora nie musi cały czas przebywać w szpitalu (oczywiście jeśli nie ma do tego innych wskazań), może przychodzić na sesje naświetlań z domu. Brachyterapia wymaga zazwyczaj tylko 5-7 dniowej kuracji, ale za to pacjentka musi cały czas pozostawać w szpitalu. Ponieważ promieniowanie w tej metodzie jest skierowane bardziej precyzyjnie na komórki guza i istnieje mniejsze ryzyko napromieniowania tkanek otaczających niż podczas teleterapii, możliwe jest zastosowanie większych dawek promieniowania. Radioterapia miejscowa jest bezpieczniejsza dla pacjentki, zmniejsza ryzyko zniszczenia sąsiednich narządów takich jak serce i płuca, a także minimalizuje ryzyko powikłań skórnych po naświetlaniach.

Gdzie udać się w Warszawie po leczenie raka piersi?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie jest przychodnią gdzie działa Poradnia Nowotworów Piersi. Lekarze w niej zatrudnieni są to bardzo dobrzy specjaliści leczący nowotwory piersi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa chirurga, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
doctormed.pl/info/onkologia/rak-piersi-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie-rokowanie/
onkolmed.pl/na-czym-polega-tumorektomia-zabieg-oszczedzajacy-piers
onkolmed.pl/biopsja-i-usuniecie-wezla-wartowniczego-w-leczeniu-raka-piersi
portal.abczdrowie.pl/radioterapia-raka-piersi

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny