Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip312020

31 Lip 2020

Lumpektomia - chirurgiczna metoda leczenia guza piersi

Co to jest lumpektomia?

Lumpektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu guzka w piersi łącznie z otaczającymi go zdrowymi tkankami. W porównaniu do innego zabiegu wykonywanego w leczeniu raka piersi, jakim jest mastektomia, tutaj zachowany jest gruczoł piersiowy. Po badaniu jednak jest on nieco mniejszy w porównaniu z drugim, dlatego też możliwa jest rekonstrukcja chorej piersi lub zmniejszenie drugiej zdrowej piersi. Po lumpektomii stosowana jest radioterapia lub chemioterapia.
Taka operacja piersi wykonywana jest jedynie w przypadku istnienia pojedynczego guzka w piersi o średnicy nie większej niż 3 cm. W przypadku większej ilości guzków lub większych rozmiarów guzka, usunięcie dużej części piersi byłoby dosyć kłopotliwe i trudniejsze. W takich przypadkach zalecana jest mastektomia, czyli usunięcie całkowite piersi. U kobiet, u których rak piersi objął również węzły chłonne, zalecana jest zmodyfikowana mastektomia radykalna (usunięcie gruczołu piersiowego oraz węzłów chłonnych).
Lumpektomia może być wykonana, gdy guzek wykrywany jest w badaniu palpacyjnym, wykonanym przez lekarza lub przy samobadaniu piersi. W przypadku, gdy nie jest on wykrywany pod palcami, przed operacją wykonywana jest mammografia lub badanie USG piersi, w celu zobrazowania miejsca występowania guzka.

Kiedy wykonuje się zabieg lumpektomii?

Na lumpektomię najczęściej kierowane są panie, które wykryły guzek podczas samodzielnego badania lub wizyty u ginekologa, ewentualnie podczas USG piersi.
Lumpektomia jest bardzo skutecznym zabiegiem, jednak może być przeprowadzana jedynie u pacjentek, u których guz pojawił się tylko jeden guzek i jego średnica nie jest większa niż trzy cm. W innych przypadkach (wielu guzków lub nowotworu większego rozmiaru, który objął również węzły chłonne) konieczna jest mastektomia lub mastektomia radykalna (usunięcie gruczołu piersiowego wraz z węzłami chłonnymi). Zdarza się, że można podczas operacji oszczędzającej usunąć niektóre węzły chłonne przy pomocy oddzielnego nacięcia.

Jak długo po lumpektomii pacjentka wraca do normalnego życia?

Po zakończeniu operacji i całkowitym wybudzeniu pacjenta ze znieczulenia, rozpoczyna się powrót do zdrowia po operacji. Jeśli węzły chłonne zostały usunięte, w obszarze pod pachami umieszczony jest dren, aby usunąć nadmiar płynu. Odpływ znajduje się pod sterylnym bandażem i można go łatwo usunąć po operacji, gdy drenaż jest minimalny.
Szwy rozpuszczalne mogą być powoli wchłaniane przez organizm, a nie usuwane. Standardowe szwy zostaną usunięte przez chirurga podczas wizyty w gabinecie, zwykle w ciągu dwóch tygodni od zabiegu.
Po typowej lumpektomii, usunięciu masy mniejszej niż 5 cm, regeneracja trwa zwykle od trzech do czterech tygodni. Jeśli zabieg wymaga usunięcia większej ilości tkanki, powrót do zdrowia może potrwać nawet sześć tygodni.
Podczas zdrowienia pierwsze dwa do trzech dni będzie najbardziej bolesne, z bólem łagodzącym nieco każdego następnego dnia. Podczas fazy zdrowienia najlepiej jest unikać wszelkiego rodzaju aktywności, która obejmuje ruchy podskakujące, takie jak bieganie, i jest to niezbędne, aby zadbać o swoje nacięcie.
Podnoszenie jest odradzane w ciągu tygodni po wyzdrowieniu, podobnie jak każda czynność wymagająca podniesienia ramion nad głową, co może nadwyrężyć nacięcie i spowodować zwiększony ból. Stanik podtrzymujący, taki jak sportowy biustonosz, może być noszony nieprzerwanie przez pierwszy tydzień lub dwa w celu zmniejszenia ruchu piersi, aby zapobiec bólowi i wspierać nacięcie.
Jeśli guzek zostanie zbadany i okaże się rakowy, zaleca się leczenie promieniowaniem w celu leczenia wszelkich obszarów rakowych, które mogły nie być zlokalizowane podczas zabiegu chirurgicznego.

Jak wygląda leczenie po lumpektomii?

Po wykonaniu zabiegu wycięcia guzka w piersi (lumpektomii) lekarz zleca dalsze leczenie. Może to być radioterapia lub chemioterapia.

Chemioterapia
Chemioterapia pooperacyjna ma za zadanie zapobiec nawrotom choroby. Czasami lekarze stosują ją przed leczeniem radioterapią.

Radioterapia
Po zabiegu lumpektomii u kobiet najczęściej wybieraną metodą leczenia jest radioterapia. Trwa ono ok. 5-7 tygodni po operacji. Niekiedy przed radioterapią stosowana jest także chemioterapia. Lumpektomia z radioterapią nie może być jednak wykonywana u wszystkich kobiet. Przeciwwskazana jest u kobiet z rakiem piersi, u których we wcześniejszym leczeniu choroby stosowana była radioterapia. Nie wolno bowiem dwa razy stosować radioterapii w tym samym miejscu. Takiej operacji nie wykonuje się również u kobiet z nowotworem piersi, gdy współistnieją także inne choroby tkanek, jak toczeń czy zapalenie naczyń krwionośnych, które mogą spowodować zwiększoną wrażliwość organizmu na skutki uboczne radioterapii. Przeciwwskazaniem do radioterapii jest także ciąża. 

Gdzie przyjmuje bardzo dobry chirurg onkolog?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia, w której działa Poradnia Nowotworów Piersi. Przyjmują w niej bardzo dobrzy chirurdzy onkolodzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu guzów piersi.
Podczas konsultacji lekarz chirurg onkolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentką i przeanalizuje dokładnie posiadane wyniki badań. Czasami może zlecić wykonanie dodatkowych badań (np. USG piersi). Na podstawie tych informacji może podjąć decyzję o wstępnej kwalifikacji pacjentki do zabiegu usuniącia guza piersi.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
portal.abczdrowie.pl/lumpektomia
zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,24085850,lumpektomia-na-czym-polega-ten-zabieg-i-kiedy-sie-go-stosuje.html
pl.diphealth.com/905-lumpectomy-surgery-in-detail-3157279-27 

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny