Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz062021

06 Wrz 2021

Krótkie wędzidełko napletkowe - objawy, leczenie

Wędzidełko napletka, które jest za krótkie, powoduje dyskomfort podczas współżycia. W takim wypadku rozwiązaniem jest operacja wydłużenia wędzidełka. Jeśli zabieg nie zostanie wykonany, może dojść do zerwania wędzidełka podczas współżycia seksualnego.

Co to jest wędzidełko napletkowe?

Wędzidełko napletka (napletkowe) to wąskie pasmo skóry, które łączy żołądź (zwieńczenie) penisa z napletkiem (fałdem skóry, który osłania żołądź). Wędzidełko napletkowe umożliwia swobodne zsuwanie się napletka poza rowek zażołędny, np. podczas wzwodu prącia. Jednak czasami wędzidełko napletka jest za krótkie. Wówczas nie pozwala na całkowite zsunięcie się napletka lub, przy jego odprowadzeniu, powoduje bolesne pociąganie żołędzi prącia w dół. W takim wypadku wędzidełko napletka może dostać naderwane, a nawet zerwane. Znacznie rzadziej dochodzi do przerwania ciągłości wędzidełka normalnej długości.

Co to jest krótkie wędzidełko napletkowe?

U chłopców do około 3 roku życia nie da się odprowadzić napletka do rowka zażołędnego. Jest to zjawisko fizjologiczne, a wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka możliwe staje się stopniowe odprowadzanie napletka. Jeśli u chłopca, który ukończył 3. rok życia, nie da się tego wykonać, konieczna jest wizyta u specjalisty. Podczas badania lekarz może stwierdzić stulejkę lub pierwotnie zbyt krótkie wędzidełko napletkowe (frenulum breve). Możliwa jest również sytuacja, w której zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia odprowadzenie napletka mimo tego, że do tej pory dało się to wykonać. Mamy wówczas do czynienia z wtórnie krótkim wędzidełkiem, co ma miejsce w wyniku powtarzających się stanów zapalnych i urazów prącia.

Jakie są objawy krótkiego wędzidełka napletkowego?

Objawy, związane ze zbyt krótkim wędzidełkiem napletka, pojawiają się podczas wzwodu prącia, a u części mężczyzn dopiero podczas stosunku płciowego. Dzieje się tak, ponieważ w powiększonym penisie wędzidełko pociąga bogato unerwioną żołądź prącia, co wywołuje dolegliwości bólowe. Dyspareunia (odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego), jak wynika z danych zamieszczonych w artykule "Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia", dotyczy aż 1,5% mężczyzn w wieku 15- 59 lat. Spora część z nich ma problem zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego, a prawidłowa diagnostyka urologiczna i zabieg, mogą całkowicie zlikwidować te dolegliwości.
Krótkie wędzidełko prącia, oprócz bolesnych stosunków, może również być przyczyną przedwczesnego wytrysku. W związku z tym, u mężczyzn skarżących się na tę dolegliwość konieczne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu i badania przedmiotowego prącia. Dyspareunia może natomiast powodować wtórne problemy ze wzwodem, a nawet niechęć do współżycia, problemy w kontaktach z partnerką oraz obniżoną samoocenę.
Mężczyźni często wstydzą się swoich dolegliwości i nie mówią o nich lekarzowi. W przypadku krótkiego wędzidełka napletkowego, współżycie może powodować jego przerwanie lub powstawanie niewielkich ran. Gojenie się z powstaniem blizny prowadzi do ponownego skracania wędzidełka i do narastania związanych z tym objawów. Im dłużej mężczyzna zwleka z prowadzeniem diagnostyki i leczenia, tym bardziej staje się ono trudne do przeprowadzenia.

Jak leczy się krótkie wędzidełko napletkowe?

Plastyka krótkiego wędzidełka, czyli tak zwana frenuloplastyka, jest to najczęściej zalecana przez lekarzy urologów metoda postępowania w przypadku stwierdzenia krótkiego wędzidełka napletkowego. Zabieg ten polega na nacięciu (przede wszystkim zbyt krótkich włókien), a następnie odpowiednim zszyciu wędzidełka, które dzięki temu ulega wydłużeniu oraz wzmocnieniu. Operacja ta zwykle przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek możliwe jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego.
Zabieg plastyki krótkiego wędzidełka przeprowadzony może być w trybie ambulatoryjnym, w związku z czym nie wymaga pobytu w szpitalu. Zabieg plastyki wędzidełka nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Aby zabieg okazał się skuteczny, konieczne jest bardzo ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Najistotniejsze zalecenia po zabiegu to:

  • szczególna dbałość o higienę miejsc intymnych – konieczna jest codzienna toaleta okolicy, w której przeprowadzona była operacja; rekomenduje się używanie do tego celu wody z szarym
  • mydłem lub naparu z ziela rumianku;
  • codzienne, bardzo delikatne odprowadzanie napletka;
  • powstrzymanie się od wszelkich kontaktów płciowych przez okres 4 do 5 tygodni po zabiegu – ma to na celu zapobieganie zbyt wczesnemu i nadmiernie mocnemu naciąganiu wędzidełka,
  • co sprzyja dobremu wygojeniu się rany pooperacyjnej;
  • czasami zalecane bywa profilaktyczne stosowanie antybiotyków przez okres kilku dni.

Gdzie pójść do urologa z krótkim wędzidełkiem napletkowym?

W sytuacji kiedy mężczyzna ma problem z krótkim wędzidełkiem napletkowym powinien zgłosić się na konsultację do lekarza urologa, który wykonuje zabieg wydłużenia wędzidełka napletkowego.
Jednym z takich miejsc jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna zatrudniająca bardzo dobrych specjalistów w dziedzinie urologii.

W celu umówienia się na konsultację i wykonanie zabiegu chirurgicznego wydłużenia wędzidełka napletka skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. +48222902337

Źródła:
kliniki.pl/wiedza/krotkie-wedzidelko-napletkowe-co-to-jest/
medme.pl/artykuly/wedzidelko-napletkowe-zerwane-za-krotkie-leczenie-i-zabieg,73683.html
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/wedzidelko-napletka-za-krotkie-naderwane-zerwane-co-robic-aa-KC7B-3nyy-v9yQ.html
wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/krew-w-spermie/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny