Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut092018

09 Lut 2018

Kolka nerkowa - objawy, leczenie

Kolka nerwowa – jaką dolegliwością jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa to pierwszy, charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Przy napadzie kolki nerkowej pojawia się jeden z silniejszych bólów, którego nie są w stanie złagodzić tradycyjne leki przeciwbólowe.
Kolka nerkowa pojawia się, gdy następuje nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołany zalegającym i wzbierającym moczem. Stan ten jest konsekwencją zatkania moczowodu przez kamień moczowy.

Kolka nerwowa – jakie są objawy kolki nerkowej?

Atak kolki nerkowej spowodowany jest niedrożnością przewodów moczowych, które mogły zostać zablokowane przez kamień przemieszczający się z nerki w kierunku pęcherza. Atak kolki nerkowej daje szereg charakterystycznych objawów:

  • bardzo ostry ból w okolicy lędźwiowej, często promieniujący w dół: w stronę pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni ud,
  • bolesne parcie na mocz,
  • potrzeba częstego oddawania małych ilości moczu,
  • nudności i wymioty,
  • wzdęcia brzucha,
  • gorączka,
  • możliwa krew w moczu.

Atak kolki nerkowej powoduje ból trudny do wytrzymania. Długotrwałe zatrzymanie moczu może ponadto spowodować gorączkę i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także doprowadzić do niebezpiecznej infekcji bakteryjnej dróg moczowych. W przypadku ataku kolki nerkowej niezbędne jest wezwanie pomocy medycznej lub udanie się do lekarza w celu podania silnych leków przeciwbólowych. Zanim zostanie udzielona fachowa pomoc, wskazane jest podanie osobie chorej ogólnodostępnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych, a także ogrzanie bolącego miejsca (okolicy lędźwiowej) przy użyciu termoforu lub ciepłego kompresu.

Kolka nerwowa – jak przebiega leczenie kolki nerkowej?

Badanie przedmiotowe wykazuje ból nerki, podczas wstrząsania strony gdzie występuje złóg. Określa się to mianem objawu Goldflama. Ogólne badanie moczu wskazuje na obecność erytrocytów w moczu, określaną jako krwiomocz lub krwinkomocz. Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem dróg moczowych, badanie stwierdzi również obecność leukocytów i bakterii w moczu. Dodatkowo zwraca się uwagę na stężenie kreatyniny, której podwyższony poziom w moczu mógłby świadczyć o dysfunkcji nerek. Kiedy mamy do czynienia z zakażeniem, we krwi podwyższa się liczba białych krwinek oraz parametrów, które wskazują na występowanie stanu zapalnego. Są to na przykład białko CRP lub OB. Przy diagnostyce kamicy nerkowej wykorzystywane są badania obrazowe. Wykonuje się między innymi rentgen jamy brzusznej, który pomaga w ocenie wielkości złogów, ich ilości oraz położenia. USG jamy brzusznej z kolei pozwala odnaleźć kamienie, które nie są widoczne podczas RTG. Badanie dodatkowo określa morfologiczną wydolność nerki, a także stopień zatrzymania moczu. Badanie USG ma jednak swoje ograniczenia, istnieją trudności ze zdiagnozowaniem małych kamieni i tych występujących w środkowej części moczowodu.

Na leczenie kolki nerkowej składa się kilka etapów:

  • leczenie farmakologiczne – polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych,
  • w procesie leczenia kolki nerkowej bardzo istotna jest diagnostyka moczu, pozwala na określenie wielkości i ulokowania kamieni oraz zastoju moczu.
  • ważnym elementem jest nawadnianie organizmu; zarówno drogą doustną lub też dożylnie jeśli zachodzi taka konieczność,
  • ponadto stosuje się środki rozkurczowe, na przykład : papaweryna lub drotaweryna, a także leki z grupy alfa-f adrenolityków. Takie zabiegi ułatwiają wydalenie
  • zalegających w układzie moczowym złogów,
  • lekarze uważają również, że przy objawach kamicy i kolki nerkowej ważna jest aktywność fizyczna.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków należy skorzystać z pomocy ostrego dyżuru urologicznego. Do szpitala trzeba udać się również w przypadku, gdy pojawiła się wysoka temperatura, bezmocz, skąpomocz wymioty lub nadmierne odwodnienie organizmu.
Kiedy w żaden ze sposobów nie udaje się powstrzymać bólu powodującego kolkę nerkową, prawdopodobnie konieczne będzie wprowadzenie cewnika, nazywanego cewnikiem JJ. Innym rozwiązaniem będzie wykonanie przezskórnej przetoki nerkowej.

W celu umówienia się na konsultację u urologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny