Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź092018

09 Paź 2018

Kiedy wykonać zabieg zmniejszenia piersi?

Co to jest mammoplastyka?

Mammoplastyka to operacja biustu, której celem jest zmniejszenie piersi. Operację zmniejszenia biustu wykonuje się w celach nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Zbyt duże piersi (gigantomastia, makromastia) mogą powodować ból kręgosłupa szyjnego, pleców, szyi, ramion i kończyn górnych. Podczas operacji zmniejszenia piersi dokonuje się redukcji tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego, usuwa się nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Często mammoplastyka jest także połączona ze zmniejszeniem brodawki piersiowej.

Jakie są powody wykonania mammoplastyki?

Do najczęstszych powodów, dla których wykonuje się mamoplastykę z pewnością można zaliczyć:

  • znaczną poprawę postawy i zmniejszenie bólów okolicy szyi, pleców i okolicy lędźwiowej,
  • poprawa profilaktyki onkologicznej,
  • poprawa sprawności fizycznej,
  • zmniejszenie uporczywych bólów głowy,
  • zmniejszenie stanów lękowych i depresji,
  • poprawa funkcji i wydolności płuc,
  • poprawa funkcji psychoseksualnych,
  • poprawa zaburzeń odżywiania,
  • poprawa samooceny,
  • poprawa jakości życia,
  • poprawa estetyki piersi.

Na czym polega mammoplastyka?

Dokładny przebieg zbiegu jakim jest operacji zmniejszenia piersi zależny jest od tego, przy pomocy jakiej metody zabieg jest wykonywany. W przypadku liposukcji procedura zajmuje maksymalnie kilkadziesiąt minut i bazuje ona na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wnętrza piersi. Do przeprowadzenia liposukcji stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Zabieg ten zasadniczo należy do procedur ambulatoryjnych – tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu.
Nieco odmiennie przebiega chirurgiczne zmniejszanie piersi. W przypadku tej metody stosowane jest wyłącznie znieczulenie ogólne – ze względu na nie, przed zabiegiem pacjentka powinna przez minimum 6 godzin nie spożywać pokarmów. Po wprowadzeniu pacjentki w stan, w którym nie będzie ona odczuwała bólu ani żadnego innego dyskomfortu, możliwe jest przejście do zasadniczego etapu zabiegu. W obrębie piersi wykonywane są nacięcia – zazwyczaj obejmują one nacięcie okolic brodawki sutkowej, a także cięcie w obrębie dolnej części piersi. Cięcia wykonywane są w taki sposób, aby ewentualne ślady po zabiegu były jak najmniej widoczne. Po uzyskaniu dostępu do wnętrza piersi możliwe staje się usunięcie elementów tłuszczowych oraz gruczołowych piersi, w razie potrzeby usunięciu podlega także nadmiar skóry. Przy znaczącym pomniejszaniu piersi zmniejszana może być także wielkość otoczki sutkowej, w razie potrzeby jest ona również przemieszczana. Cały zabieg zajmuje od trzech do czterech godzin, po jego przebyciu hospitalizacja zajmuje zwykle nie więcej niż trzy doby.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny