Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis162021

16 Lis 2021

Kiedy konieczna jest operacja tarczycy?

Co to jest tarczyca i jakie mogą być jej choroby?

Choroby tarczycy stanowią coraz częstszą przyczynę wizyty pacjentów w gabinecie endokrynologa. Jest to wynik coraz większej świadomości na temat chorób tarczycy, większych możliwości diagnostycznych i metod leczenia. Z drugiej jednak strony powodem jest także zwiększona zachorowalność na różne schorzenia gruczołu tarczowego. Choroby tarczycy obejmują: zapalenie tarczycy, obecność guzków tarczycy, powiększenie tego narządu oraz nadmierną lub niedostateczną produkcję hormonów. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą powodować zaburzenie cyklu miesiączkowego, wpływają zatem na płodność kobiety.

Tarczyca to niezbędny do życia narząd położony w okolicy szyi. Składa się z dwóch płatów i łączącej ich cieśni. Narząd ten służy do produkcji hormonów tarczycy, tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które wraz z krwią są rozprowadzane po całym organizmie. Hormony tarczycy stymulują wzrost i rozwój organizmu, wpływają na metabolizm i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Praca tarczycy wpływa także na funkcjonowanie układu rozrodczego i pokarmowego.
Pracą tarczycy zawiaduje przysadka mózgowa za pomocą hormonu tyreotropiny (TSH). Hormon ten (TSH) pobudza tarczycę do produkcji hormonów, które z drugiej strony hamują jego wydzielanie. Ten mechanizm tworzy tzw. pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego utrzymującą hormony na właściwym poziomie. 

Jakie są wskazania do operacji tarczycy?

Szybka utrata wagi lub nadwaga, nadpobudliwość z kołataniem serca lub przeciwnie: senność, osłabienie, ogólne zmęczenie – mogą być spowodowane zmienioną czynnością tarczycy. Najczęściej można ją regulować farmakologicznie, przyjmując odpowiednie leki spowalniające funkcje tarczycy lub dodając organizmowi hormonów, których jest niedostateczna ilość. Niektóre schorzenia tarczycy wymagają jednak interwencji chirurgicznej. Dzieje się tak, gdy: 

  • występuje duże wole (guzowate, miąższowe, zamostkowe) uciskające drogi oddechowe lub powodujące niekorzystny efekt kosmetyczny (nawet przy zachowanej prawidłowej funkcji tarczycy);
  • jest obecność nowotworu złośliwego lub podejrzanych guzków w tarczycy;
  • występuje powiększanie się wola mimo stosowania odpowiednich leków;
  • występuje powikłana nadczynność tarczycy znacznego stopnia.

Jak wygląda kwalifikacja do operacji tarczycy?

Decyzję o przeprowadzeniu operacji tarczycy podejmuje tak zwany lekarz od tarczycy, czyli endokrynolog. Na podstawie rozmowy z pacjentem oraz po przeprowadzeniu określonych badań, jest on w stanie ocenić, czy zabieg będzie niezbędny, czy jednak nie trzeba go przeprowadzać. Jednym z badanych parametrów jest tsh, czyli hormon tyreotropowy. Nie jest on jednak produkowany przez tarczycę, a przez przysadkę mózgową. Wywiera on na gruczoł tarczowy wpływ, stymulując go do wydzielania hormonów tarczycy - trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Badanie tsh jest często jednym z pierwszych zalecanych przez endokrynologów badań przy podejrzeniu nieprawidłowej pracy gruczołu tarczowego.
Kolejnym ważnym krokiem zarówno w diagnostyce, jak i kwalifikacji do operacji, jest USG tarczycy. Badanie to pozwala dokładnie ocenić zarówno wielkość, kształt oraz strukturę samego gruczołu, jak i stwierdzić czy znajdują się w nim zmiany takie jak guzki czy torbiele. Te większe często można wyczuć podczas badania dotykowego, zaś wole tarczycowe może być nawet widoczne gołym okiem, jednak najmniejsze zmiany będą możliwe do zobrazowania wyłącznie w badaniu USG. Zleca się je przede wszystkim w przypadku wyczucia zmian w badaniu palpacyjnym oraz w sytuacji powiększenia tarczycy (obwodu szyi), jednak lekarz może wykonać je także, gdy wyniki hormonów tarczycy odbiegają od normy.
Po wykryciu jakichkolwiek niepokojących zmian, np. guza na tarczycy, należy wykonać biopsję tarczycy. Polega ona na pobraniu fragmentu guzka za pomocą specjalnej igły. Wycinek jest następnie badany przez patologa, który odróżnia zmiany łagodne od złośliwych, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie dalszego postępowania, odpowiadającego istniejącym zmianom.

Jakie są rodzaje operacji tarczycy?

W zależności od tego, jak bardzo zaawansowane jest dotykające pacjenta schorzenie, lekarz może wyciąć część lub całość gruczołu. Decyzja ta musi być poprzedzona wykonaniem licznych badań specjalistycznych, takich jak m.in. USG tarczycy, scyntygrafia, a w razie wykrycia guza – biopsja. Najbardziej zachowawczym zabiegiem jest wycięcie płata tarczycy (strumektomia). Procedurę tę przeprowadza się zwykle po zdiagnozowaniu guza pęcherzykowego jednego z płatów. Po operacji konieczne jest natomiast przeprowadzenie badania histopatologicznego. Jeśli zmiana okaże się złośliwa, zabieg trzeba będzie poszerzyć o usunięcie drugiego płata oraz lokalnych węzłów chłonnych.
Tak zwane subtotalne wycięcie tarczycy (strumektomia subtotalna) to wycięcie obu płatów wraz z węziną tarczycy. Wskazaniem do tego zabiegu jest wole nadczynne guzowate, wole guzkowe obojętne oraz wole miąższowe obojętne i nadczynne oraz wole w przebiegu zapalenia tarczycy (np. w chorobie Hashimoto). Strumektomia subtotalna jest najczęściej przeprowadzaną operacja tarczycy. W jej przebiegu usuwa się jedynie te części płatów tarczycy, które zawierają niepokojące zmiany – w zależności od danego przypadku jest to od 50 do 90% objętości gruczołu.
Całkowite wycięcie tarczycy (tyreoidektomia) to poważny zabieg, do którego kwalifikuje się przede wszystkim pacjentów z nowotworami gruczołu tarczowego. Wskazaniem do tego zabiegu jest ponadto wole charakteryzujące się budową guzkową, niektóre wola w przebiegu choroby Hashimoto, a także niektóre wola nawrotowe. Tyreoidektomia to skomplikowany zabieg, który powinien być wykonywany jedynie w renomowanych, wysoko wykwalifikowanych placówkach.

Jakie są powikłania operacji tarczycy?

Jak podczas każdej operacji, także w tym przypadku może dojść do powikłań. Jednym z nich jest niedoczynność przytarczyc spowodowana ich usunięciem, uszkodzeniem lub niedokrwieniem.
Przytarczyce to bardzo małe gruczoły wielkości główki szpilki, które znajdują się za tarczycą. Przypominają wyglądem tkankę tłuszczową. Nierozpoznane mogą być przypadkowo usunięte lub uszkodzone. Niedoczynność objawia się mrowieniem palców oraz wokół ust, co jest efektem zmniejszenia poziomu wapnia w surowicy krwi – dlatego w takich przypadkach pacjentom po zabiegu podaje się preparaty wapnia i witaminy D3.
Podczas operacji tarczycy może też dojść do innych powikłań. Jednym z najpoważniejszych jest porażenie nerwu krtaniowego spowodowane ich uszkodzeniem w trakcie operacji. Porażenie upośledza funkcje oddechowe, głosowe oraz obronne krtani. Natężenie objawów zależy od tego, czy doszło do jedno- czy obustronnego porażenia. Krtań zabezpiecza przed zachłystywaniem się śliną i pokarmami, co może być odczuwalne już w przypadku jednostronnego porażenia, podobnie jak duszności, które u pacjentów mogą pojawić się przy intensywnym wysiłku i nasilać, jeśli doszło do obustronnego uszkodzenia. Pacjenci z jednostronnym porażeniem mogą skarżyć się na fakt, że ich głos gwałtownie zmienia wysokość i barwę, a do tego jest monotonny i matowy. Dla osób „pracujących” głosem (np. na infolinii) może to być duży problem.

Gdzie pójść na konsultację do chirurga operującego tarczycę?

Okolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia prywatna, do której można przyjść na konsultację do różnych lekarzy specjalistów, specjalizujących się w większości w onkologii. Wśród zespołu jest też lekarz od tarczycy, czyli endokrynolog i chirurg, którzy kwalifikują osoby mające problemy z tarczycą do jej operacji w sytuacji kiedy występuje wskazanie.

W celu umówienia się na konsultację do chirurga endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed lecznica Onkologiczna pod mr tel: +48222902337

Źródła:
medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,operacje-tarczycy---rodzaje--wskazania--przygotowanie--powiklania-i-rekonwalescencja,artykul,31372858.html
kliniki.pl/leczenie-i-operacje-tarczycy/
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/operacja-tarczycy-kiedy-konieczne-jest-zoperowanie-gruczolu-tarczycy-aa-Ahb2-vf1z-eKJv.html
heydoc.pl/s/article/Operacja-tarczycy-na-czym-polega-Jak-dlugo-trwa-Kiedy-mozna-wrocic-do-pracy
zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Endokrynologia/Choroby-tarczycy-objawy-i-leczenie.-Na-co-choruje-tarczyca?gclid=Cj0KCQiAys2MBhDOARIsAFf1D1esjAIMqNseA4bIhNXD_mEnev5_3ce2LKtCNqhlDlLCwz2oe8aG77saAgHkEALw_wcB

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny