Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty152019

15 Sty 2019

Jakie są najczęściej badane markery w raku piersi?

Co to jest rak piersi?

Rak piersi to najczęstszy kobiecy nowotwór. Objawem nowotworu piersi może być m.in. wystąpienie niewielkiego guzka w obrębie piersi, ale i zmiana kształtu brodawki sutkowej. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony swoich piersi, pacjentka powinna jak najpilniej udać się do lekarza – rak piersi jest bowiem w pełni wyleczalny, o ile tylko jego leczenie zostanie rozpoczęte w odpowiednim momencie.

Co to są markery nowotworowe?

Markery nowotworowe są to najczęściej albo antygeny nowotworowe albo produkty przemiany materii nowotworu. Markery nowotworowe mogą być wykrywane we krwi, w moczu oraz w tkankach. U chorych na raka piersi bada się najczęściej CA 15.3 i CEA.

Co to jest antygen nowotwory CA 15.3?

CA 15.3 jest to glikoproteina, która wchodzi w skład komórek gruczołu piersiowego. W małej ilości uwalniana jest do krwiobiegu.
Oznaczenie poziomu markera CA 15.3 we krwi przeprowadza się w celu kontroli leczenia raka piersi (głównie za pomocą chemioterapii lub hormonoterapii). Badanie poziomu owego markera zleca się przed podjęciem leczenia, a następnie w określonych odstępach czasu kontroluje się jego poziom u pacjenta podczas trwania terapii. Jeżeli zaobserwujemy obniżanie się wartości antygenu CA 15.3, można uznać leczenie za efektywne. Następnie należy monitorować czy nie doszło do nawrotu raka piersi lub pojawienia się ewentualnych przerzutów (przeważnie do wątroby lub do kości).
Badanie poziomu CA 15.3 nie jest zalecane w celu wykrycia raka piersi, ponieważ jego podwyższony poziom może być związany z innymi czynnikami (może dawać wyniki fałszywie dodatnie).
W celu wykrycia raka piersi zaleca się wykonie badania mammograficznego (badanie przesiewowe dla kobiet w wieku 50-69 lat), a także USG piersi. Jednym z podstawowych badań, które powinna wykonywać każda kobieta to badanie palpacyjne (samokontrola) piersi. W przypadku wykrycia niepokojącej zmiany należy bezzwłocznie wykonać badanie obrazowe (USG, mammografie).

Co to jest antygen karcynoembrionalny CEA?

Kolejnym markerem stosowanym w diagnostyce raka piersi jest antygen karcynoembrionalny CEA. Największe zastosowanie znajduje on w diagnostyce nowotworów przewodu pokarmowego, ale według najnowszych doniesień, wydzielany jest także przez komórki raka sutka.
CEA jest wysoce użyteczny w monitorowaniu chemioterapii, a także uważany jest za uniwersalny marker przerzutów nowotworowych. Spadek wartości w trakcie leczenia uznawany jest za wyraz dobrej odpowiedzi na leczenie i remisji procesu nowotworowego. Analogicznie, wzrost stężenia należy interpretować jako progresję choroby.
Oznaczeniom CEA przypisuje się także wysoką wartość prognostyczną. Wysokie stężenie markera przed rozpoczęciem leczenia łączy się z ryzykiem nawrotu choroby i krótszym czasem przeżycia chorego.Największe zastosowanie oznaczanie CEA znalazło:

  • w rozpoznawaniu raka piersi,
  • w monitorowaniu leczenia,
  • w wykrywaniu wczesnej wznowy wymagającej leczenia.
     

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa, onkologa i wykonanie badania markerów nowotworowych skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

W artykule wykorzystane zostały materiały pocgodzące z: wylecz.to, mjakmama24.pl,

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny