Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz202018

20 Wrz 2018

Jakie objawy towarzyszą zakażeniu chlamydią?

Co to jest chlamydia?

Chlamydia są to gram-ujemne bakterie wewnątrzkomórkowe, co oznacza, że po wtargnięciu do organizmu człowieka przenikają do wnętrza komórek i tam się rozmnażają, a następnie rozprzestrzeniają się wraz z krwią. Znane są trzy gatunki bakterii, z których każdy wywołuje schorzenia o innych objawach. Najbardziej rozpowszechniona jest Chlamydia trachomatis, która przenosi się drogą płciową. Kolejna to Chlamydia pneumoniae, która szerzy się drogą kropelkową. Trzecią – Chlamydia psittaci, zarażamy się od ptaków.

Jakie gatunki chlamydii się wyróżnia?

Gatunek Chlamydia trachomatis obejmuje dwa biotypy: LGV i trachoma. W obrębie tych dwóch biotypów, ze względu na różnice w budowie antygenowej, które stwierdzono na podstawie reakcji krzyżowych w odczynie mikroimmunofluorescencji wg Wang i Grayston, wyróżniono 15 serotypów. Szczepy należące do biotypu trachoma wywołują, zależnie od ich serotypu, różne rodzaje schorzeń. Serotypy A, B, Ba, C  wywołują jaglicę. Serotypy D-K  są przyczyną niegonokokowego zapalenia cewki moczowej i śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy, a także wtrętowego zapalenia spojówek i zapalenia płuc u noworodków. Szczepy Chlamydia trachomatis należące do biotypu LGV obejmują serotypy L1, L2, L3 i wywołują ziarniniaka wenerycznego.
Bakterie Chlamydophila pneumoniae, należące do grupy bakterii atypowych. Są małymi drobnousytrojami pozbawionymi ściany komórkowej. Przyczyniają się do zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, które powodują ok. 20% wszystkich przypadków zapalenia płuc.
Bakterie te przenoszą się drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się przebywając w dużych skupiskach ludzi
Chlamydia psittaci to głównie choroba ptaków, ale człowiek może się nią zarazić od niemal każdego gatunku ptaków. Ale znane są też zakażenia od osób chorujących. Te są szczególnie groźne dla człowieka, a sama choroba przebiega znacznie ciężej. Bakterie wnikają do organizmu przez drogi oddechowe, skąd są przenoszone przez krew do komórek śledziony, wątroby oraz pęcherzyków płucnych. Ścianki pęcherzyków płucnych i śródbłonek w tkance płucnej obumierają i ulegają zmianom martwiczym lub krwotocznym. Okres wylęgania to najczęściej 1-2 tygodnie.

Jakie są objawy chlamydii?

Objawy chlamydii są uzależnione od gatunku. Każdy gatunek daje różne objawy bo wiąże się z inną chorobą. Poniżej przedstawiamy objawy chlamydii w zależności od gatunku.

Chlamydia trachomatisChlamydia pneumoniaeChlamydia psittaci
zapalenie cewki moczowej,
jaglica,
zapalenia najądrzy,
zapalenie spojówek u dorosłych,
śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy,
ziarniniak weneryczny (ziarnica weneryczna pachwin).
zapalenie zatok,
zapalenie oskrzeli,
zapalenie płuc,
kaszel,
chrypa,
ból gardła,
ból stawów
gorączka z silnymi dreszczami,
ból głowy,
suchy kaszel,
bóle opłucnowe,
wysięk w jamie opłucnowej,
zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,
duszności,
sinica,
bóle mięśni,
bóle brzucha,
nudności,
biegunka,
powiększenie śledziony,
powiększenie wątroby,
anemia,
krwawienie z naczyń żylnych i tętniczych

Jak przebiega diagnoza chlamydii?

Badania na chlamydię nie są tanie, ale niektóre z nich refunduje NFZ. Można je przeprowadzać z krwi, z wymazu pobranego z szyjki macicy, okolic sromu lub ujścia cewki moczowej.
Jeśli podejrzewasz, że objawy, które u siebie zauważyłaś, mogą świadczyć o zakażeniu chlamydią, warto jednak się przebadać.
Badania na chlamydię jakie można wykonać:

  • test z krwi, który bada poziom immunoglobulin IgM i IgG,
  • test z hodowli komórkowej ma skuteczność do 80 procentową, to znaczy, że może nie wykryć obecności bakterii choć one tam są (np. z powodu obumarcia komórek w transporcie),
  • testy polegające na oglądaniu utrwalonego na szkiełku preparatu pod mikroskopem lub w spektrofotometrze mają skuteczność 80 procentową,
  • testy enzymatyczne - można je wykonać w gabinecie ginekologa, ale ich czułość jest niewielka, a wynik mało wiarygodny,
  • badanie molekularne (badanie DNA, nazywane także badaniem PCR lub badaniem genetycznym) jest najbardziej wiarogodne.

Jak wygląda leczenie chlamydii?

Leczenie chlamydii jest uzależnione od tego jakim gatunkiem został zakażony organizm, jak dawno. W przypadku świerzych zachorowań jest możliwe leczenie antybiotykami, w przypadku starych, przebytych zachorowań leczy się jedynie ewentualne powikłania.
O sposobie leczenia decyduje lekarz rodzinny.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny