Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz182017

18 Wrz 2017

Jakie nowotwory wywołuje palenie tytoniu?

Palenie tytoniu, w tym papierosów wywiera niezwykle niekorzystne oddziaływanie na organizm. Przyczynia się do wystąpienia wielu schorzeń układu oddechowego, krwionośnego czy pokarmowego, chorób skóry, zaburzeń płodności czy wad rozwojowych płodu matek palących, w tym również odpowiedzialne jest za rozwój nowotworów o różnej lokalizacji.

Palenie tytoniu - jaki ma wpływ palenia tytoniu na choroby nowotworowe?

Choroby nowotworowe, obok schorzeń układu krążenia, to jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Istotnie niepokojącym zjawiskiem jest dynamiczne zwiększenie liczby zgonów z powodu choroby nowotworowej przy jednoczesnym wzroście ilości nowych przypadków zachorowań. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wszystkim czynnikom, które w istotny sposób zwiększają ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Palenie tytoniu to właśnie bezsprzecznie jedna z przyczyn rozwoju takich niekorzystnych zaburzeń zagrażających zdrowiu i życiu.

Palenie tytoniu - dlaczego u palacza rozwija się nowotwór?

Powstawanie nowotworów jest procesem niezwykle skomplikowanym i pomimo prowadzonych licznych badań nadal nie został całkowicie poznany. Przebiega on wieloetapowo i wykazuje silny związek z obecnością specyficznych czynników ryzyka czyli każdego zachowania bądź zastosowania substancji zwiększającego prawdopodobieństwo, że rozwinie się nowotwór.
Wraz z wiekiem znacznie wzrasta zatem szansa na narażenie na działanie tych czynników ryzyka o negatywnym wpływie na organizm. Nie bez znaczenia pozostają także predyspozycje genetyczne odpowiadające za skłonność do powstania konkretnego typu nowotworu. Obecność specyficznych genów w większości przypadków nie zawsze oznacza 100% pewności rozwoju raka, ale zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Wiadomo również, że istnieje grupa determinantów odpowiedzialnych bezpośrednio za inicjowanie (czyli rozpoczynanie) procesu nowotworowego oraz znacznie przyśpieszających jego przebieg. Palenie wyrobów tytoniowych to środowiskowy czynnik ryzyka rozwoju blisko kilkunastu typów nowotworów o różnej lokalizacji. Głównym faktorem decydującym o ich szkodliwym wpływie jest zawartość dymu tytoniowego. W procesie niepełnego spalania tytoniu dochodzi do uwolnienia niemal 40 różnych substancji chemicznych cechujących się działaniem karcynogennym.

Palenie tytoniu - jakie nowotwory wywołuje palenie papierosów?

Palenie tytoniu, w tym najpopularniejszych papierosów wywiera niezwykle niekorzystne oddziaływanie na organizm. Przyczynia się do wystąpienia wielu schorzeń układu oddechowego, krwionośnego czy pokarmowego, chorób skóry, zaburzeń płodności czy wad rozwojowych płodu matek palących, w tym również odpowiedzialne jest za rozwój nowotworów o różnej lokalizacji. Zależnie od czasu trwania uzależnienia, ilości wypalanych papierosów oraz osobniczych uwarunkowań genetycznych znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia następujących chorób nowotworowych:

  • rak jamy ustnej
  • rak wargi dolnej
  • rak jamy nosowej
  • rak gardła
  • rak krtani
  • rak płuc
  • rak przełyku
  • rak żołądka
  • rak wątroby, rak wątrobowo-komórkowy
  • rak trzustki
  • rak jelita grubego
  • rak nerki
  • rak pęcherza moczowego
  • rak prącia
  • rak szyjki macicy oraz trzonu macicy
  • niektórych typów białaczek.
     

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chemioterapeuty, chirurga, urologa, ginekologa, neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny