Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź182018

18 Paź 2018

Jaki jest związek pomiędzy przyjmowaniem hormonów a rakiem piersi?

Co to jest rak piersi?

Rak piersi jest nowotworem gruczołu sutkowego i jako taki jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Wśród nich dużą grupę stanowią odmiany złośliwe, powodujące pomnażanie komórek rakowych. Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, co z kolei daje szanse na całkowite wyleczenie.
Czy jest związek pomiędzy pomiędzy przyjmowaniem hormonów a nowotworami?
W związku z przyjmowaniem hormonów zwiększa się ryzyko rozwoju nowotworów hormonozależnych, czyli takich, których pojawienie się indukują hormony płciowe. Przede wszystkim jest to rak piersi oraz rak błony śluzowej macicy, czyli endometrium.

Jak pigułki antykoncepcyjne wpływają na raka piersi?

Pigułki antykoncepcyjne wytwarzane są z syntetycznych estrogenów i progesteronów. Są stosowane od przeszło 30 lat przez wiele milionów kobiet. Jak wykazały badania, hormony te powodują, że komórki piersi dzielą się szybciej, co czyni je bardziej podatnymi na działanie czynników rakotwórczych.
Bazując jednak na wieloletnich badaniach naukowych, u kobiet tych nie stwierdzono istotnego wzrostu nowych zachorowań na raka piersi. Uważa się, że tabletki antykoncepcyjne działają jako czynnik ułatwiający podział komórek i tym samym przyspieszający rozwój jeżeli choroba już wystąpiła, a nie jako czynnik powodujący mutacje genetyczne i wywołujący chorobę. Pewną kontrowersję wywołują środki antykoncepcyjne zawierające tylko estrogeny. Natomiast uważa się, że tabletki antykoncepcyjne, w skład których wchodzi progesteron, a zwłaszcza tzw. minipigułki (minipill) – nie zawierające estrogenów w ogóle, nie zwiększają ryzyka wystąpienie raka piersi. W niektórych badaniach zaobserwowano także zmniejszenie ilości zmian łagodnych w piersi przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych.
Tabletki dwuskładnikowe mogą nieznacznie zwiększać ryzyko choroby u kobiet genetycznie obciążonych, lub u takich, które doustne środki antykoncepcyjne stosowały od wczesnej młodości, przez co najmniej 8 lat do zajścia w pierwszą ciążę. Dla porównania można powiedzieć, że ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet do 35. roku życia stosujących doustne środki antykoncepcyjne wynosi 3 na 1000, zaś u kobiet, które nigdy nie przyjmowały tabletek antykoncepcyjnych 2 na 1000. Temu nieznacznemu wzrostowi zagrożenia można przeciwstawić fakt ochronnego działania środków antykoncepcyjnych w stosunku do zachorowań na raka jajnika. Dla kobiet z grupy wysokiego ryzyka zagrożenia tym rodzajem nowotworu efekt ochronny środków antykoncepcyjnych może być większy, niż zagrożenie zachorowania na raka piersi.

Jak wiążą się ze sobą hormonalna terapia zastępcza i rak piersi?

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest stosowana od ponad 50 lat w celu łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą i okresem okołomenopauzalnym, który dla wielu kobiet stanowi duży problem utrudniający codzienne funkcjonowanie. Większość przeprowadzonych badań nie wykazała istotnego wpływu hormonalnej terapii zastępczej na wzrost zachorowalności na raka piersi w ciągu pierwszych 10 lat stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Później ryzyko zachorowania nieznacznie wzrasta, ale dotyczy głównie kobiet z grupy wysokiego ryzyka, np. obciążonych genetycznie. U przeciętnej kobiety stosującej terapię hormonalną ryzyko wystąpienia nowotworu jest zbliżone do ryzyka wystąpienia nowotworu u kobiet rodzących pierwsze dziecko po 30 roku życia.

 

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny