Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź082018

08 Paź 2018

Jak wygląda pierwotna profilaktyka raka piersi?

Co to jest pierwotna profilaktyka raka piersi?

Profilaktyka pierwotna raka piersi to działania mające na celu zapobieganie powstawaniu choroby poprzez wzmocnienie ogólnego stanu zdrowia. W przypadku raka piersi możliwości profilaktyki pierwotnej są ograniczone.
Wyniki badań wskazują na związek między wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi a nadmiernym spożywaniem tłuszczu, alkoholu oraz nadwagą. Ilość tkanki tłuszczowej oraz konsumpcja alkoholu wpływają na poziom estrogenów – kobiecych hormonów – im wyższy poziom estrogenów tym ryzyko zachorowania na raka piersi jest większe. Rodzenie dzieci oraz długie karmienie piersią są uważane za czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania na raka piersi.
Niektóre czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi, takie jak np. wiek czy występowanie nowotworów w rodzinie, nie mogą zostać wyeliminowane.
Można jednak zmniejszyć zagrożenie zgonu z powodu raka piersi poprzez właściwe postępowanie, np. zmianę trybu życia czy poddawanie się stałej kontroli. Dla wczesnego wykrywania raka piersi najistotniejsze jest regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym, z których najważniejsze znaczenie ma systematyczne wykonywanie mammografii – czyli profilaktyka wtórna.

Jak wygląda pierwotna profilaktyka raka piersi?

Profilaktyka pierwotna raka piersi to działania mające na celu zapobieganie powstawaniu choroby poprzez wzmocnienie ogólnego stanu zdrowia. Zalicza się do nich:

  • regularna aktywność fizyczna,
  • dieta bogata w kwas foliowy (warzywa i owoce),
  • przemyślane stosowanie egzogennych hormonów,
  • unikanie zbędnego napromieniowania,
  • tamoksyfen oraz raloksyfen obniżają ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet z dużym obciążeniem genetycznym.

Co zrobić gdy zachoruje się na raka piersi?

Leczenie raka piersi (sutka) opiera się przede wszystkim na metodach chirurgicznych - trzeba wyciąć guz. Niekiedy można usunąć sam guz i zachować pierś. Niestety, w niektórych przypadkach trzeba dokonać całkowitego usunięcia piersi, czyli mastektomii. Na szczęście coraz częściej wykonuje się z sukcesem tzw. operacje oszczędzające, czyli bez usuwania całej piersi. Leczeniu towarzyszy zwykle chemioterapia, radioterapia i hormonoterapia. Te metody stosuje się najczęściej przed operacją, i po niej.

Gdzie się udać po diagnozę i gdzie się leczyć?

Wstępnej diagnozy dokona nasz lekarz ginekolog i w razie podejrzeń skieruje nas do onkologa od piersi w celu dalszej diagnozy i leczenia. Jedną z najlepszych poradni jest Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna oraz Poradnia Nowotworów Piersi, w których pracują najlepsi specjaliści w leczeniu raka piersi. Poradnia Nowotworów Piersi zatrudnia specjalistów ze specjalnościami:

  • chirurgia onkologiczna,
  • chemioterapia nowotworów,
  • onkologia kliniczna.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa, chemioterapeuty, chirurga, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny