Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz022021

02 Wrz 2021

Histerektomia przy użyciu robota da Vinci w leczeniu raka szyjki macicy

Co to jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy, zaraz po raku piersi, raku trzonu macicy i raku jajnika, jest jednym z częstszych nowotworów u kobiet. W zależności od „dynamiki” rozwoju zmian nowotworowych dzielimy je na trzy grupy: zmiany dysplastyczne szyjki macicy, raka przedinwazyjnego oraz raka inwazyjnego. Dysplazja nie stanowi zagrożenia życia – wcześnie wykryta pozwala na całkowite wyleczenie. Nieleczona dysplazja szyjki macicy może niestety doprowadzić do rozwoju nowotworu złośliwego szyjki macicy. W momencie kiedy komórki dysplastyczne przekształcą się w komórki rakowe powstaje tzw. rak przedinwazyjny. Zmiany ograniczone są wyłącznie do nabłonka szyjki macicy. Jeżeli zaś  komórki nowotworowe zaczną wnikać głębiej i przekroczą granicę nabłonka, to wtedy mamy do czynienia z rakiem inwazyjnym. W takich sytuacjach leczenie jest konieczne i niezbędne. Warto być wyczulonym na niepokojące objawy, aby nie przegapić symptomów choroby.

Jakie są małoinwazyjne chirurgiczne metody leczenia raka szyjki macicy?

Leczenie raka szyjki macicy polega w szczególności na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, który ma na celu usunięcie macicy, obu jajników i jajowodów wraz z guzem nowotworowym, a operację taką nazywa się histerektomią. W sytuacji kiedy zabieg operacyjny staje się koniecznością współczesna medycyna oferuje pacjentkom wiele metod małoinwazyjnego leczenia zabiegowego. Do jednych z nich zalicza się technikę laparoskopową oraz tą bardziej zaawansowaną z użyciem robota chirurgicznego da Vinci.  Zabiegi małoinwazyjne to przede wszystkim wiele korzyści po stronie pacjentek, wśród, których najczęściej wymienia się minimalny uraz chirurgiczny (ograniczający się do 4 – 5 nacięć o średnicy 1 cm), wysoką precyzję przeprowadzenia operacji, minimalizację bólu  pooperacyjnego oraz ryzyka infekcji, jak również szybszą rekonwalescencję oraz powrót do codziennych i zawodowych aktywności. 

Jaki jest przebieg histerektomii przy użyciu robota da Vinci?

Rozległość zabiegu uzależniona jest od stadium zaawansowania raka szyjki macicy, który określa się na podstawie klasyfikacji FIGO. Podczas zabiegu usuwana jest radykalnie macica z przymaciczami, jajniki (które czasami udaje się oszczędzić w przypadku pacjentek w wieku przedmenopauzalnym i  z niskim zaawansowaniem choroby), górna część pochy (ok.  1/3 jej długości), węzły chłonne biodrowe, a w niektórych przypadkach konieczne okazuje się również usunięcie  węzłów  paraaortalnych (wzdłuż aorty i dużej żyły dolnej).  Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i w przeciwieństwie do innych technik operacyjnych chirurg nie operuje z poziomu stołu operacyjnego. W histerektomii da Vinci ginekolog z poziomu specjalnej konsoli steruje ramionami robota, które wyposażone w mikronarzędzia naśladują ruchu jego dłoni w ciele pacjentki. Operacja przeprowadzana jest przy minimalnym nacięciu powłok brzusznych pacjentek i ogranicza się do 5 otworów, o średnicy nie przekraczającej 1 cm. Wykorzystanie robota da Vinci pozwala chirurgowi na przeprowadzenie operacji z bardzo wysoką precyzją, w wyższej czystości onkologicznej oraz na dokładniejsze preparowanie tkanek i ograniczone ryzyko uszkodzenia nerwów. Podczas operacji robotycznej nie ma konieczności radykalnego preparowania pęcherza moczowego, które standardowo niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia jego unerwienia podczas operacji, co w efekcie może skutkować zaburzeniami pęcherza takimi jak nietrzymanie moczu.
Szczególnie ważna jest możliwość zastosowanie robota da Vinci w operacyjnym leczeniu raka szyjki macicy w przypadku pacjentek ze znacznym stopniem otyłości. W Szpitalu na Klinach pacjentki te mogą liczyć na zabieg minimalnie inwazyjny z wykorzystaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci. Sposób wykonania zabiegu przy użyciu ramion robota pozwala pacjentkom z wysokim wskaźnikiem BMI  uniknąć typowych powikłań wśród, których najczęściej wymienia zaburzenia w gojeniu się ran (20-40%), powstanie nieprawidłowej tkanki bliznowatej jak również rozejście się brzegów rany.

Jakie są korzyści dla pacjentek z zabiegu histerektomii wykonanego przy użyciu robota da Vinci?

Korzyści dla pacjentek z zabiegu histerektomii wykonanego przy użyciu robota da Vinci są duże. Należą do nich:

  • zminimalizowane ryzyko powikłań zarówno śród-, jak też pooperacyjnych, a także wystąpienia infekcji;
  • ograniczenie bólu pooperacyjnego i tym samym mniejszą dawkę zalecanych środków przeciwbólowych;
    wystąpienie tylko niewielkich blizn pooperacyjnych, co skutkuje lepszym efektem kosmetycznym;
  • możliwość przeprowadzenia zabiegu u pacjentem z  obciążonym wywiadem;
  • możliwość przeprowadzenia zabiegu małoiwazyjnego u pacjentek otyłych;
  • możliwość uniknięcia leczenia uzupełniającego jakim jest radioterapia;
  • niskie ryzyko uszkodzenia unerwienia pęcherza moczowego a co za tym idzie niskie ryzyko pojawienia się po operacji zaburzeń w jego funkcjonowaniu takich jak nietrzymanie moczu;
  • krótszy okres hospitalizacji i rekonwalescencji, szybszy powrót do codziennych obowiązków i aktywności.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu histerektomii, ile dni spędza się w szpitalu?

Po zabiegu histerektomii hospitalizacja pacjentek trwa zazwyczaj do pięciu dni. W przypadku wykonania zabiegu technikami małoinwazyjnymi pionizacja chorych odbywa się już w drugiej dobie po operacji, co ma na celu zapobiec tworzeniu się ewentualnych zrostów oraz zakrzepów. W trakcie hospitalizacji oraz po jej skończeniu pacjentki pozostają pod ścisłą kontrolą lekarską, szczególnie pacjentki onkologiczne w przypadku, których przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu może dojść do komplikacji takich jak: krwotok, powikłania zatorowo – zakrzepowe, pojawienie się nietrzymania moczu czy też niedrożności pooperacyjnej jelit.

Jakich skutków ubocznych spodziewać się po zabiegu histerektomi przy użyciu robota da Vinci?

Zabieg histerektomii to radykalna ingerencja w kobiecość dlatego też jego przeprowadzenie wiąże się z dużym stresem po stronie pacjentek, który nie rzadko wymaga zapewnienia odpowiedniego wsparcia ze strony członków rodziny jak również tego specjalistycznego w postaci psychiatry lub psychologa.
W przypadku histerektomii ograniczającej się wyłącznie do usunięcia macicy z zaoszczędzeniem jajników, nadal produkowane są żeńskie hormony płciowe, a więc pacjentki wymagają jedynie odpowiedniego czasu potrzebnego do rekonwalescencji. W przypadku kiedy podczas zabiegu usuwane są jajniki, a pacjentki są w wieku rozrodczym, zabieg taki wiąże się z wejściem w wcześniejszą menopauzę z uwagi na spadek poziomu estrogenów. W tym przypadku konieczne jest podjęcie zastępczej terapii hormonalnej.

Gdzie pójść do ginekologa onkologa na konsultację kwalifikującą do zabiegu przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci?

W Polsce jest na razie mało ośrodków zdrowia, które kwalifikują do zabiegu przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Jednym z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna, w którym działa Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej. Przyjmują w niej jedni z najlepszych specjalistów w Polsce a wśród nich bardzo dobry lekarz ginekolog, który kwalifikuje do zabiegu chirurgicznego przy użyciu robota da Vinci i przeprowadza go w szpitalu.

W celu umówienia się na konsultację i wykonanie zabiegu chirurgicznego robotem da Vinci skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. +48222902337

Źródła:
zabiegidavinci.pl/baza-wiedzy/rak-szyjki-macicy/histerektomia-da-vinci-korzysci-dla-pacjentek/
zabiegidavinci.pl/baza-wiedzy/rak-szyjki-macicy/
zwrotnikraka.pl/objawy-raka-szyjki-macicy/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny