Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi122019

12 Kwi 2019

Czy leczenie onkologiczne może mieć wpływ na płodność u kobiet i mężczyzn?

Choroby nowotworowe to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny. Jednak w ostatnich latach poczyniono duże postępy w ich wykrywaniu i leczeniu, a co się z tym wiąże poprawiła się przeżywalność pacjentów.
W związku ze zwiększeniem długości życia, coraz poważniejszym problemem stają się efekty uboczne terapii przeciwnowotworowych i innych terapii wymagających podawania silnych leków o poważnych działaniach nieporządanych. Jednym z nich może być upośledzenie funkcji rozrodczych.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na zachowanie płodności w trakcie leczenia onkologicznego?

Na zachowanie płodności podczas terapii onkologicznej ma wpływ wiele czynników, m.in.:

  • stan płodności przed zachorowaniem i podjęciem leczenia
  • choroby podstawowe
  • wiek pacjenta 
  • lokalizacja nowotworu 
  • rozległość zabiegu chrurgicznego
  • rodzaj stoswanego cytostatyku oraz drogi podania
  • długość oraz stosowane dawki chemioterapii i radioterapii 

Jak terapia onkologiczna wpływa na płodność kobiet?

Do niepłodności może przyczyniać się operacyjne usunięcie części narządów z układu rozrodczego, np. jajnika czy szyjki macicy.
Chemioterapia natomiast przyczynia się do niszczenia komórek jajowych, zaburza pracę jajników oraz gruczołów produkujących hormony regulujące ich pracę, co z kolei ściśle związane jest z funkcjonowaniem układu rozrodczego.
Radioterapia w pobliżu układu rozrodczego także może go uszkodzić a naświetlanie macicy może spowodować, że po terapii mogą nastąpić problemy z zagnieżdżaniem się jajeczek oraz poronienia.

Jak terapia onkologiczna wpływa na płodność mężczyzn?

W związku z tym, że chemioterapia niszczy nie tylko komórki nowotworowe ale również zdrowe komórki ciała, uważa się jednak,że wraz z czase po latach uszkodzenia są jednak niwelowane.
Napromienianie może prowadzić do uszkodzenia funkcji jąder. W zależności od dawki promieniowania może wywoływać przejściowe lub trwałe obniżenie liczby plemników w nasieniu a także przejściowy lub trwały brak plemników w nasieniu.
Zarówno chemioterapia i radioterapia mogą uszkodzić materiał genetyczny w plemnikach.

Co to jest oncofertility?

Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw pacjentom, którzy w obliczu postawionej diagnozy, jaką jest nowotwór, nie chcą rezygnować z możliwości posiadania potomstwa.
Terminem oncofertility określa się szereg procedur, które pomagają zachować płodność u pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. W okresie leczenia najbardziej szkodliwe efekty niesie ze sobą naświetlanie (radioterapia) okolic jajników oraz jąder. Produkcja plemników, czyli męskich komórek rozrodczych, po zupełnym wyleczeniu może powrócić, inaczej jednak jest w przypadku komórek jajowych, których utrata może być całkowita. Jajniki są wyjątkowo wrażliwe również na działanie leków cytotoksycznych, które stosuje się podczas chemioterapii.
Oncofertility to zachowywanie płodności u pacjentów poddawanych terapii mogącej upośledzać potencjał rozrodczy.
Nie wszystkie terapie onkologiczne wiążą się z utratą płodności.  W zależności od terapii, jaka jest prowadzona w celu wyleczenia nowotworu, stosowane są różne metody, które mają pomóc w zachowaniu płodności.
Zaburzeniami płodności związanymi z leczeniem onkologicznym (oncofertility) w nowotworach układu chłonnego zajmuje się lek. med. Elżbieta Wojciechowska-Lampka.

W celu umówienia się na konsultację u hematologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny