Cytologia cienkowarstwowa LBC - cytologia nowej generacji

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Cytologia płynnaCo to jest cytologia cienkowarstwowa (cytologia płynna)? 

Cytologia na podłożu płynnym, czyli LBC (Liquid Based Cytology), znana także jako cytologia cienkowarstwowa  lub cytologia jednowarstwowa,  podobnie jak zwykła cytologia polega na badaniu mikroskopowym komórek pobranych ze śluzówki szyjki macicy. Cytologia metodą LBC odznacza się nawet dwukrotnie większą wykrywalnością nieprawidłowych komórek szyjki macicy (w stosunku do metody klasycznej). Co to oznacza? Czułość tradycyjnej cytologii wynosi 60 proc., co oznacza, że u 4 na 10 kobiet nieprawidłowe komórki w szyjce macicy mogą zostać nie wykryte.

Czym różni się cytologia LBC od cytologii klasycznej? 

W klasycznej cytologii wymaz z szyjki macicy pobierany jest bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, natomiast w cytologii na podłożu płynnym wymaz pobierany jest z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej, której końcówka jest przenoszona bezpośrednio do pojemnika ze specjalnym płynem, co zapobiega uszkodzeniu i umożliwia zachowanie kształtu komórek pobranych ze śluzówki pochwy. Cytologia na podłożu płynnym pozwala na uzyskanie większej ilości komórek śluzówki pochwy do analizy oraz jakość wymazu przeznaczonego do badania również jest znacznie lepsza niż w przypadku konwencjonalnej cytologii, ponieważ jest on pozbawiony niepożądanych elementów, np. komórek zapalnych, bakterii czy śluzu. Podczas pobierania wymazu w tradycyjnej cytologii zdarza się, że duża część komórek nie zostaje przeniesiona na szkiełko lub zniszczona, co w przypadku cytologii na podłożu płynnym ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest minimalne a wynik cytologii na podłożu płynnym jest znacznie bardziej wiarygodny niż tej tradycyjnej. Bardzo dobra jakość preparatów oznacza, że rzadziej zachodzi konieczność powtórzenia tego typu badania a tym samym ilości wyników nieprawidłowych lub nieczytelnych jest minimalna.

Cytoloia na podłożu płynnym - kto powinien ją wykonywać ? 

Cytologię powinny regularnie wykonywać wszystkie Panie a wskazania do cytologii na podłożu płynnym są takie same jak w przypadku tradycyjnej cytologii. Cytologię LBC przede wszystkim powinny wykonywac kobiety, które są zakażone wysokoonkogennym wirusem HPV oraz te, które w przeszłości były leczone z powodu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy lub raka szyjki macicy.

Cytologia na podłożu płynnym - jak się przygotować do badania? 

Na cytologię płynną należy się zgłosić przed badaniem ginekologicznym, 4 dni przed badaniem nie można płukać pochwy, przyjmować leków dopochwowych i tamponów. co najmniej 24 godziny przed badaniem nie należy współżyć.

Cytologia cienkowarstwowa LBC - gdzie mogę wykonać badanie? 

Badanie cytologiczne metodą LBC można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

W celu umówienia się na badanie cytologiczne metodą LBC skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

prof. dr  n. med. Grzegorz Mieczysław Panek
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.