Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis042019

04 Lis 2019

Co to jest nieprawidłowe krwawienie maciczne?

Co to jest nieprawidłowe krwawienie maciczne?

Nieprawidłowym krwawieniem macicznym określa się krwawienia z jamy macicy, które ze względu na czas ich trwania, obfitość i rytm w istotny sposób odbiegają od prawidłowo występujących miesiączek. Nieprawidłowe krwawienia maciczne - to krwawienia zbyt długie, zbyt nadmierne, zbyt częste , występujące w środku cyklu lub też krwawienia pomenstruacyjne pojawiające się po ponad sześciomiesięcznej przerwie w krwawieniu.
Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych może pojawić się u każdej kobiety w każdym okresie jej życia. W 75% nieprawidłowe krwawienia związane są z zaburzeniami czynnościowymi na osi podwzgórze – przysadka - jajniki i najczęściej dotyczą kobiet w okresie dojrzewania. W pozostałych przypadkach krwawienia mają podłoże organiczne, a więc mogą być związane bezpośrednio z chorobą nowotworową lub zmianami, które poprzedzają to schorzenie.

Jakie mogą być przyczyny nieprawidłowych krwawień u kobiet?

W okresie dojrzałości u kobiety najczęściej nieprawidłowe krwawienie związane jest z przedłużającą się i(lub) obfitą miesiączką, zbyt częstym miesiączkowaniem lub pojawianiem się międzymiesiączkowych krwawień. Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych mogą być wynikiem zaburzeń w układzie krzepnięcia w przypadku schorzeń hematologicznych, takich jak: białaczka, małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna. Zaburzenia krzepnięcia (tym samym możliwość wystąpienia nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych) mogą nastąpić w poważnych schorzeniach wątroby i nerek. Mogą być także wynikiem stosowania leków celowo obniżających krzepliwość krwi, zwłaszcza w trakcie leczenia schorzeń układu krążenia lub naczyniowych zmian zakrzepowych.
W razie stwierdzenia krwawienia u kobiety w wieku prokreacyjnym należy zawsze rozważyć możliwość współistnienia ciąży, a tym samym zagrożenia poronieniem. Należy także wspomnieć, że nieprawidłowe krwawienia często towarzyszą nieprawidłowemu umiejscowieniu ciąży poza jamą macicy, czyli tzw. ciąży pozamacicznej.
Krwawienia, mogą być także spowodowane ranami pochwy i krocza, powstałymi w wyniku urazów tej okolicy.
Nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy o nieznanej przyczynie często występują przy endometriozie. Endometrioza to przewlekła choroba spowodowana pojawieniem się komórek śluzówki macicy poza jamą macicy, powodująca liczne dolegliwości. Chore często uskarżają się na obfite krwawienia miesięczne ale mogą również występować plamienia pomiędzy miesiączkami.
Krwawienia z dróg rodnych często towarzyszą zmianom polipowatym oraz obecności nabłonka gruczołowego w obrębie części pochwowej szyjki macicy. Bardzo charakterystyczne dla tych zmian jest krwawienie w trakcie lub po stosunku płciowym, czyli tzw. krwawienie kontaktowe. Ten rodzaj krwawienia jest także charakterystyczny dla zmian zlokalizowanych na szyjce macicy, będących stanami przednowotworowymi, a także dla klinicznie rozwiniętej postaci raka szyjki macicy. Kobieta zgłaszająca ten rodzaj krwawienia powinna niezwłocznie zostać poddana specjalistycznemu badaniu ginekologicznemu, obejmującemu oprócz badania fizykalnego także badanie cytologiczne i kolposkopowe.
Nieprawidłowe krwawienie z macicy może być często pierwszym sygnałem istnienia mięśniaków, zwłaszcza zlokalizowanych pod błoną śluzową trzonu macicy (endometrium). Nawet mięśniaki niewielkich rozmiarów o takim umiejscowieniu mogą powodować zniekształcenie jamy macicy i być przyczyną krwawienia.
W razie pojawiania się nieprawidłowych krwawień należy zawsze rozważyć, czy ich przyczyną nie są torbiele jajników o charakterze czynnościowym. U młodych kobiet zmiany tego typu mogą samoistnie zaniknąć. Wymaga to jednak stałej kontroli ginekologicznej i ultrasonograficznej. Gorzej, gdy nieprawidłowe krwawienia towarzyszą zmianom guzowatym, najczęściej litym jajnika. Krwawienia takie bowiem najczęściej świadczą o hormonalnie czynnym utkaniu guza.
Największe wyczulenie powinny budzić wszelkie krwawienia pojawiające się w okresie postmenopauzalnym. Za krwawienia takie przyjmuje się każde krwawienie, które wystąpi w okresie dłuższym niż 6 miesięcy od ostatniej miesiączki. Przyczyną krwawienia w tym okresie mogą być zarówno zmiany łagodne, np. o charakterze zanikowym nabłonka pochwy lub błony śluzowej trzonu macicy, jak i zmiany polipowate lub nieprawidłowe rozrosty błony śluzowej trzonu macicy, będące często zagrożeniem chorobą nowotworową lub już w pełni rozwiniętą klinicznie postacią raka trzonu macicy. 

Gdzie się udać, jeśli występują nieprawidłowe krwawienia?

Każde nieprawidłowe krwawienie powinno być zgłoszone lekarzowi ginekologowi.
Bardzo doświadczony ginekolog dr n. med. Mariola Małecka konsultuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie.

W celu umówienia się na konsultację z ginekologiem skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Źródła:
forumzdrowia.pl/artykul/krwawienia-z-narzadu-rodnego;5731524.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny