Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty082020

08 Sty 2020

Co to jest gruczolak gruczołu krokowego?

Co to jest gruczolak gruczołu krokowego?

Gruczolak gruczołu krokowego (prostaty) to inaczej hiperplazja gruczołu krokowego - czyli jego gruczołowy przerost. Skutkiem gruczolaka jest ucisk na cewkę moczową, co powoduje u pacjentów kłopoty z oddawaniem moczu z jego jednoczesnym zaleganiem w pęcherzu. Konsekwencją jest powstawanie stanów zapalnych pęcherza moczowego. 
Zalegający mocz przyczynia się do powstawania stanów zapalnych pęcherza moczowego. Gromadząc się, rozciąga pęcherz moczowy i powoduje nadciśnienie w obrębie pęcherza. Dopiero podwyższenie ciśnienia w pęcherzu umożliwia przeciśnięcie się małej ilości moczu przez cewkę na zewnątrz, a w konsekwencji tego następuje spadek ciśnienia w pęcherzu oraz niemożność dalszego opróżniania pęcherza. Po pewnym czasie mocz zalegający w pęcherzu powoduje ponowne podwyższenie ciśnienia umożliwiające oddanie dalszej porcji moczu, itd. Gruczolak gruczołu krokowego występuje najczęściej u mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia.

Jakie są przyczyny gruczolaka gruczołu krokowego?

Szacuje się, że rozpoznanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego można postawić u ponad połowy wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia. Zaledwie 10 % mężczyzn w wieku 85 lat nie cierpi na to schorzenie.
Z pewnym uproszczeniem można przyjąć, że przyczyny łagodnego rozrostu gruczołu krokowego wiążą się ze stymulacją przez aktywny metabolit testosteronu – dihydrotestosteron komórek nabłonka gruczołowego. W procesie tym wytwarzane są czynniki wzrostu (m. in. EGF, TGFβ), które dodatkowo powodują wzrost komórek gruczołowych, ich namnażanie się, pobudzenie czynności wydzielniczej oraz rozrost tkanki łącznej w obrębie anatomicznej strefy przejściowej narządu.

Jakie są objawy gruczolaka gruczołu krokowego?

Objawy gruczolaka gruczołu krokowego są bardzo różne u poszczególnych pacjentów, co wynika z przyczyn jego występowania. Zaliczamy do nich:

  • częste, bolesne oddawanie moczu w małych ilościach,
  • niezupełne opróżnianie pęcherza, czyli zaleganie moczu w pęcherzu,
  • zmniejszenie intensywności strumienia moczu,
  • wielokrotne oddawanie moczu w nocy,
  • oddawanie moczu kroplami w sposób przerywany,
  • dłuższa ilość czasu potrzebnego do oddania moczu,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • może wystąpić zapalenie dróg moczowych.

Do rzadszych objawów gruczolaka gruczołu krokowego, które możemy zaobserwować w przebiegu klinicznym, należą:

  • kamica pęcherza moczowego,
  • kamica nerkową,
  • przerost mięśniówki pęcherza moczowego,
  • popuszczanie moczu w niewielkich ilościach,
  • krwiomocz,
  • rozstrzeń pęcherza z powodu zalegania moczu,
  • zakażenie układu moczowego.

Postępujące z czasem coraz większe zaciskanie cewki moczowej i zaleganie moczu w pęcherzu powoduje większe jego rozciąganie, zwiększoną bolesność parcia na mocz, wsteczne rozciąganie moczowodów, a niekiedy nawet wodonercze.

Jak leczy się gruczolak gruczołu krokowego?

Gruczolak gruczołu krokowego w fazie początkowej może być leczony zachowawczo. Gdy dojdzie do zakażenia – stosuje się leki przeciwbakteryjne. Jeśli jest konieczne – wykonuje się operację. Leczenie chirurgicznie jest najbardziej radykalną z metod leczenia. Wiąże się jednak, jak każda operacja, z możliwością powikłań. Niekiedy po operacji może dojść do częstego oddawania moczu, czasami do nietrzymania moczu lub niepełnego opróżniania pęcherza moczowego.
Obecnie dostępnych jest bardzo dużo preparatów farmakologicznych pomagających w leczeniu gruczolaka stercza. Mogą one w pewien sposób ułatwić choremu oddawanie moczu, poprawić strumień moczu, zmniejszyć częstotliwość oddawania moczu w nocy i za dnia oraz spowodować, że w pęcherzu moczowym będzie przechowywana mniejsza ilość niewydalonego moczu. Wszystkie one poprawią stan chorego lub odroczą, albo nawet zapobiegną, konieczności przeprowadzenia operacji. Farmakologiczne leczenie prostaty ma jednak swoje negatywne strony, bowiem niektórzy pacjenci wykazują oporność na leki. Innym czynnikiem jest to, że niektóre preparaty są bardzo drogie i nie są dostępne dla każdego. Zaś leczenie nimi powinno być prowadzone przez wiele miesięcy z niewielkimi przerwami, co jeszcze bardziej zwiększa koszt leczenia.
Do tradycyjnych metod leczenia gruczolaka stercza możemy także zaliczyć terapię wibroakustyczną. Polega ona na poprawie krążenia krwi i limfy w obszarze gruczołu krokowego i sąsiadujących narządów. W wyniku tego zmniejsza się obrzęk, poprawia się kondycja pęcherza moczowego. Prowadzi do zmniejszenia częstotliwości oddawania moczu, poprawienia się strumienia moczu i obniżenia ilości moczu, pozostającego w pęcherzu moczowym. Dowiedziono, że połączenie terapii wibroakustycznej z leczeniem farmakologicznym nasila działanie leków, ze względu na zwiększenie ich koncentracji w obszarze działania.

 

W celu umówienia się na konsultację u urologa, onkologa, lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-meskich-narzadow-plciowych,gruczolak-gruczolu-krokowego,artykul,1580266.html
wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/gruczolak-prostaty-1418128454/
portal.abczdrowie.pl/gruczolak-gruczolu-krokowego

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny