Biopsja cienkoigłowa piersi

Szanowni Pacjenci! Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemią, w związku z tym, na terenie naszej przychodni obowiązuje noszenie maseczek.

Co to jest biopsja cienkoigłowa?

Biopsja cienkoigłowa jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły (nieco grubszej od włosa) do guzka pod kontrolą ultrasonograficzną. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego, który rozprowadza się na szkiełku i utrwala w alkoholu. Rozmazy oceniane są następnie pod mikroskopem przez specjalistę patologa.
Biopsja cienkoigłowa służy przede wszystkim do diagnostyki guzków – do różnicowania guzków łagodnych złośliwych. Metoda ta jest szybka i mało uciążliwa dla pacjenta.
Jest zabiegiem bezpiecznym i zwykle niebolesnym. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

Jaki jest cel zabiegu biopsji cienkoigłowej?

Celem biopsji cienkoigłowej jest uzyskanie informacji czy w diagnozowanej zmianie są obecne komórki nowotworowe lub zapalne co pozwala na ustalenie przez lekarza dalszego postępowania z pacjentem. Biopsja cienkoigłowa w blisko 50% przypadków (szczególnie zmian łagodnych i granicznych) nie daje  precyzyjnego rozpoznania i w takim przypadku powninna być wykonana  biopsja gruboigłowa.

Jak przebiega kwalifikacja na zabieg biopsji cienkoigłowej?

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest na zlecenie lekarza.
Wskazaniem do wykonania biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG jest stwierdzenie zmiany guzkowej lub innej wymagającej diagnostyki.
W Onkolmed Lecznica Onkologiczna można wykonać biopsję:

  • piersi

 

W celu umówienia się na biopsję piersi skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

dr n. med. Zbigniew Mentrak

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Jacek Andrzej Piechocki

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
dr n. med Jacek Andrzej Piechocki

dr n. med. Piotr Saramak

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia ogólna
Chirurgia Onkologiczna
dr n. med. Piotr Saramak

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.