Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj302018

30 Maj 2018

Alkohol uszkadza nie tylko wątrobę! Czym jest polineuropatia alkoholowa?

Co to jest polineuropatia alkoholowa?

Nadużywanie alkoholu może spowodować niemałe spustoszenie w organizmie. W niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Neuropatia alkoholowa jest zaraz po cukrzycy, drugim najczęściej występującym schorzeniem związanym z przyjmowaniem zbyt dużej ilości alkoholu.
Neuropatia alkoholowa, nazywana też polineuropatią alkoholową związana jest z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego i dotyka niemal 30 proc. osób z problemem alkoholowym. Bardzo często jest konsekwencją tzw. intoksykacji alkoholowej, czyli powtarzającego się zatrucia dużą ilością alkoholu .

Jakie są przyczyny polineuropatii alkoholowej?

Neuropatia to stan zapalny lub uszkodzenie nerwu obwodowego i powiązany z tym zespół objawów, które wynikają z zaburzenia przewodzenia informacji czuciowych, ruchowych i autonomicznych. Mianem polineuropatii określa się symetryczne uszkodzenie wielu nerwów, które powoduje zmiany chorobowe po obu stronach ciała.
Powodem dolegliwości często bywa uraz (wypadek, długotrwała praca w jednej pozycji). Polineuropatia może także wystąpić w przebiegu różnych chorób – cukrzycy, nowotworów, miażdżycy, boreliozy, półpaśca, tocznia i innych.
Przyczyną dolegliwości neuropatycznych bywa długotrwała intoksykacja organizmu, co ma miejsce w przypadku nadużywania alkoholu. Na rozwój uszkodzenia nerwów obwodowych wpływają wówczas przede wszystkim następujące mechanizmy:

  • aldehyd octowy (główny produkt metabolizmu etanolu) systematycznie niszczy komórki nerwowe,
  • długotrwałe nadużywanie alkoholu powoduje demielinizację nerwów obwodowych – włókna nerwowe tracą osłonki mielinowe, które stanowią warstwę izolacyjną dla
  • impulsów elektrycznych przesyłanych pomiędzy komórkami nerwowymi, co zaburza szybkość i odpowiednią koordynację przekaźnictwa nerwowego,
  • objawy są nasilane przez – częste u osób uzależnionych od alkoholu – niedobory substancji odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Czy neuropatia alkoholowa ma objawy?

Ponieważ istnieje kilka przyczyn rozwoju polineuropatii alkoholowej, choroba charakteryzuje się zmiennością (zmiennością) obrazu klinicznego.
Poniżej znajdują się główne objawy polineuropatii alkoholowej:

  • ból stóp i nóg, które palą się, w połączeniu z bolesnymi skurczami mięśni w mięśniach łydek,
  • parestezje - uczucie "pełzania creepy",
  • osłabienie mięśni kończyn dolnych, co prowadzi do zaburzenia chodu,
  • naruszenie (zmniejszenie) wrażliwości w stopach,
  • zanik mięśni,
  • zmiana koloru skóry,
  • nierównowaga w związku z jednoczesnym zaangażowaniem móżdżku,
  • załamanie funkcji autonomicznego układu nerwowego, które może objawiać się częstym oddawaniem moczu, impotencją (patrz przegląd leków zwiększających siłę
  • działania), wahaniami ciśnienia krwi,
  • Często polineuropatia alkoholowa może występować subklinicznie (bezobjawowo), w takich przypadkach prawidłową diagnozę można postawić tylko na podstawie badania elektrofizjologicznego.

Jak przebiega leczenie polineuropatii alkoholowej?

Leczenie polineuropatii alkoholowej może być skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent zaprzestanie spożywania alkoholu. Bez abstynencji wdrożenie jakiegokolwiek leczenia nie przyniesie poprawy stanu klinicznego.
Bardzo ważne jest wprowadzone wysokowartościowej, bogatobiałkowej diety, w której nie będzie brakowało witamin (zwłaszcza z grupy B), pokrywającej codzienne zapotrzebowanie, a dodatkowo wyrównującej powstałe niedobory. Dodatkowo, u pacjentów przewlekle spożywających alkohol, często dochodzi do uszkodzeń śluzówki żołądka, a w konsekwencji gorszego wchłaniania składników odżywczych. Dlatego należy rozważyć dołączenie do diety leków osłaniających żołądek.
Wczesne wstrzykiwanie preparatów witaminy B1 i kwasu nikotynowego oraz preparaty magnezu mogą nieznacznie poprawić stan kliniczny pacjenta, ale odczuwalna remisja zwykle jest trudna do uzyskania.
W zależności od nasilenia objawów wskazana jest rehabilitacja i leczenie przeciwbólowe.
Nieodłącznym elementem terapii powinno być, w każdym przypadku uzależnienia od alkoholu, wsparcie psychiczne i nieustanne namawianie do zerwania z nałogiem. Bez abstynencji proces chorobowy nie zostanie zahamowany.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny