Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie232017

23 Sie 2017

Zmiany naczyniowe u dzieci - rodzaje i postępowanie

Co to są naczyniaki u dziecka?

Naczyniak u dziecka to zwykle niegroźne znamiona będące łagodnymi guzami skóry, które wywodzą się z układu naczyń krwionośnych i występują u ok. 4-10% dzieci rasy kaukaskiej, zwłaszcza dziewczynek. Najczęściej pojawiają się 1-2 tygodnie po porodzie jako mała, płaska czerwona kropeczka gdziekolwiek na ciele noworodka i zaczynają rosnąć aż do ok. sześciu miesięcy, gdy osiągają swój maksymalny rozmiar. Gdy dziecko skończy rok, naczyniaki zaczynają powoli i stopniowo blednąć, zmniejszać się, a znaczna część z nich całkowicie ustępuje do wieku 7-8 lat.

Naczyniak u dziecka - jakie są rodzaje naczyniaków u dziecka?

Znamiona naczyniowe to łagodne zmiany skórne składające się z grupujących się naczyń krwionośnych. Występują w postaci czerwonych plam na skórze dziecka. Większość naczyniaków pojawia się w ciągu pierwszych kilku tygodni życia malucha. Część noworodków rodzi się już z taką zmianą. Pojawiają się one na twarzy oraz tułowiu, rzadziej na nóżkach czy ramionach. Naczyniaki występują częściej u dziewczynek niż chłopców.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje znamion naczyniowych:

  • naczyniak płaski to płaska jasnoczerwona plama o wyraźnie ograniczonych brzegach,
  • naczyniak zwykły to lekko wypukła jasnoczerwona plama pojawiająca się po urodzeniu,
  • naczyniak jamisty jest bardzo czerwony, miękki i wypukły.

Naczyniak u dziecka - jakie jest postępowanie przy naczyniakach u dziecka?

Dziecko może mieć jednego naczyniaka lub kilka naczyniaków różnej wielkości: rozmiaru pestki wiśni, guzika, mandarynki lub nawet talerza. W skrajnych przypadkach naczyniak może zajmować np. całe plecy, ale zdarza się to bardzo rzadko.
Naczyniaki nie sprawiają bólu dziecku i nie swędzą. Nie może się nimi zarazić nikt z otoczenia dziecka, nie ma więc powodu, by zabraniać starszemu rodzeństwu zabawy z maluszkiem. Nie złapie ich także ani ciężarna ani jej nienarodzone dziecko. Ryzyko pojawienia się tych znamion u następnego dziecka jest takie samo jak u pozostałych. Większość znamion naczyniowych znika sama w dzieciństwie, bez żadnych maści, leków czy innego leczenia.
Dziecko powinno być pod opieką onkologa. To  normalna procedura, bo właśnie ci specjaliści zajmują się naczyniakami.
Naczyniaki trzeba tylko obserwować, chronić przed urazami, zerwaniem a także opalaniem. Można je myć mydłem i smarować balsamem dla dzieci lub oliwką. Gdy znamię staje się bardziej miękkie, blednie od środka, matowieje, to prawdopodobnie znak, że zaczyna znikać. Pozostaje po nim niewielkie przebarwienie lub skupisko drobnych naczynek.
Naczyniak u dziecka - kiedy potrzebna jest operacja?

W pewnych sytuacjach trzeba jednak postępować z naczyniakiem bardziej radykalnie. Operacja jest niezbędna, jeśli umiejscowienie znamienia jest zagrożeniem dla zdrowia, np. występuje na powiece i zaburza widzenie.
Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, jeżeli zmiana na skórze:

    szybko się powiększa,
    krwawi bądź sączy się z niej inna wydzielina,
    tworzy się na niej ranka,
    boli,
    zmienia kolor,
    znajduje się w okolicy ciała narażonej na nieustanne drażnienie np. przez pieluchę,
    występuje w miejscu trudnym do pielęgnacji,
    pojawia się nagle i towarzyszą jej inne dolegliwości, np. gorączka, wymioty.

Bardzo dobra Poradnia Onkologii Dziecięcej jest w Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie przyjmuje bardzo doświadczona pani profesor ze specjalizacją pediatria i onkologia dziecięca.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny