Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar152018

15 Mar 2018

Załupek - przyczyny, objawy leczenie

Załupek to schorzenie polegające na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Odciągnięty napletek znajduje się w okolicy rowka zażołędnego i jest zbyt wąski, aby żołądź mogła się przez niego przecisnąć. Powoduje to utrudnienia w odpływie krwi z żołędzi i jej obrzęk, co może prowadzić do martwicy w miejscu ucisku. Jest to schorzenie nabyte i występuje najczęściej w wyniku masturbacji lub stosunków płciowych.

Załupek – jakie są przyczyny?

Załupek jest najczęściej powikłaniem stulejki. Może też wystąpić u chorych bez zaburzeń budowy napletka np. w wyniku urazu żołędzi i narastania obrzęku, a także pozostawienia napletka w pozycji odprowadzonej przez dłuższy czas.
Szczególną uwagę na stan prącia należy zwracać u chorych starszych, cewnikowanych oraz hospitalizowanych również w oddziałach urologicznych. Poza stanem wzwodu prącia, kiedy żołądź jest fizjologicznie odsłonięta napletek powinien być sprowadzony na żołądź prącia. Zdarza się, że po założeniu cewnika do pęcherza moczowego, kiedy to konieczne jest odprowadzenie napletka w celu uwidocznienia ujścia zewnętrznego cewki moczowej, pozostawia się napletek odprowadzony, co grozi wystąpieniem załupka.

Załupek – Jakie są objawy?

Załupek objawia się bólem i pieczeniem. Odprowadzony napletek uciska naczynia krwionośne i chłonne. W wyniku tego skóra wokół żołędzi staje się czerwona i mocno ukrwiona. Widoczny jest obrzęku żołędzi i napletka. Szybko może dojść do odczynu zapalnego oraz groźnego niedokrwienia lub martwicy tkanek. Najczęściej pacjent ma problem z oddawaniem moczu, w moczu może pojawić się także krew.

Załupek – Jak wygląda leczenie?

Aby zmniejszyć obrzęk napletka i żołędzi, stosuje się różne sposoby:

  • obłożenie lodem na krótki czas (nigdy nie wolno stosować lodu bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe!),
  • uciskanie i masowanie palcami (aby zmniejszyć ilość krwi w żołędzi i wody w obrzękniętych tkankach),
  • okładanie gazikami nasączonymi płynem zmniejszającym obrzęk
  • nakłuwanie obrzękniętego napletka cienką igłą w wielu miejscach, co prowadzi do wyciekania nagromadzonego płynu i zmniejszenia obrzęku.

Aby zmniejszyć ból, stosuje się miejscowo kremy lub żele znieczulające oraz środki przeciwbólowe.

Po zmniejszeniu obrzęku i zastosowaniu środków przeciwbólowych lekarz androlog zwykle ręcznie ściąga napletek.

W niektórych przypadkach, np. gdy napletek był bardzo ciasny (tzw. stulejka), konieczne jest nacięcie chirurgiczne napletka.

Jeżeli w pęcherzu był cewnik, musi być usunięty na czas zabiegu ściągnięcia napletka.

W celu umówienia się na konsultację u androloga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny