Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis032017

03 Lis 2017

Szpiczak mnogi - dlaczego tak trudny do rozpoznania?

Jaką chorobą jest szpiczak mnogi (choroba Kahlera)?

Szpiczak mnogi (szpiczak plazmocytowy lub inaczej choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z przeziębieniem. Niestety, objawy szpiczaka są mało charakterystyczne - dlatego wykrywa się go przypadkowo. Na początku mogą to być stany podgorączkowe, brak apetytu, nieuzasadnione chudnięcie, nocne poty czy nawracające zakażenia. Występują też bóle kości, (najczęsciej w okolicy lędźwiowej), uporczywe bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia oraz ogólne osłabienie. Z czasem pojawia się coraz więcej symptomów, które pozornie nie mają ze sobą związku, takich jak postępujące niszczenie kości, które sprzyja złamaniom (również tym samoistnym). W procesie degradacji kości następuje uwalnianie wapnia, który przedostaje się do krwi. Może to w konsekwencji prowadzić do zaburzeń w pracy mózgu i serca. W wyniku upośledzenia liczby i aktywności komórek produkujących erytrocyty pojawia się niedokrwistość. Natomiast w narządach wewnętrznych, np. w nerkach, gromadzą się nierozpuszczalne białka, które upośledzają ich pracę. Ponieważ dolegliwości dotyczą różnych narządów, chorzy na szpiczaka mnogiego szukają pomocy u wielu lekarzy, dopiero lekarz hematolog po przeprowadzeniu badań postawi właściwą diagnozę.

Szpiczak mnogi - jak przebiega leczenie szpiczaka mnogiego?

Pomimo, iż w chwili obecnej szpiczak mnogi jest nadal chorobą nieuleczalną, istnieje wiele sposobów terapii. Decyzja dotycząca rozpoczęcia terapii jest bardzo istotna po rozpoznaniu choroby. Bardzo ważne jest wcześniejsze wykonanie podstawowych badań w celu ustalenia zaawansowania choroby i rokowania. Leczenie jest zalecane u pacjentów z objawową postacią choroby. Intensywność terapii zależy od objawów u danego pacjenta. Jeśli jedna z proponowanych metod leczenia nie powiodła się, nie znaczy to, że inna nie okaże się bardziej skuteczna. Ciągły postęp i rozwój medycyny przyczynia się do poprawy rokowania w tej chorobie i często przez długie lata po rozpoznaniu nowotworu pacjenci mogą prowadzić normalny tryb życia. Wiedza i zrozumienie zasad terapii szpiczaka mnogiego, pomaga zmniejszyć lęk oraz nauczyć się żyć z chorobą.
Szpiczak plazmocytowy to choroba nowotworowa ale w porę wykryta daje się opanować.
Jesli niepokoją Cię Twoje wyniki krwi udaj się do lekarza hematologa.
W poradni hematologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie konsultuje dobry lekarz hematolog z dużym doświadczeniem lek. med. Anna Ejduk.

W celu umówienia się na konsultację u hematologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny