Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz182017

18 Wrz 2017

Rak krtani zaczyna się od chrypy

Co to jest rak krtani?

Rak krtani zazwyczaj atakuje między 45. a 70. rokiem życia. To najczęściej spotykany nowotwór, który występuje w obrębie głowy i szyi. Co ciekawe, aż dziesięciokrotnie częściej na raka krtani chorują mężczyźni niż kobiety. Jednak proporcje te zmieniają się, ponieważ coraz więcej kobiet pali papierosy. We wczesnym okresie rak może się rozwijać w nagłośni, głośni i podgłośni. W Polsce rejestruje się najwięcej nowotworów zlokalizowanych w nagłośni, co źle rokuje, ponieważ w tym miejscu znajduje się bogata sieć naczyń chłonnych szyi, stąd wczesne przerzuty do węzłów chłonnych szyi. Szczególna postać raka nagłośniowego to tzw. rak zapierścienny, rozwijający się na granicy krtani, gardła i przełyku. Pierwszymi objawami takiego raka jest dysfagia (utrudnione przełykanie, czyli przechodzenie pokarmu z jamy ustnej do żołądka), a następnie odynofagia, czyli bolesne przełykanie. Rak głośni, zwłaszcza ograniczony do jednego więzadła głosowego, rokuje najlepiej. Początkowo objawia się chrypką, która nie ustępuje pomimo leczenia przeciwzapalnego.

Rak krtani -  jakie są przyczyny raka krtani?

Najczęstszą przyczyną raka krtani jest palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz przewlekłe zapalenie krtani. Do grupy ryzyka należą ponadto osoby, w otoczeniu których występują chrom, nikiel, uran, azbest, a także osoby po oparzeniach i urazach krtani. Inną grupą narażoną na rozwój raka krtani są nauczyciele, śpiewacy i inne osoby pracujące głosem. Jako jedną z przyczyn podaje się także infekcję wirusową, która doprowadza do rozwoju brodawczaków krtani. 

Rak krtani - jakie są objawy raka krtani?

Objawami raka krtani są:

  • Chrypka. każda odbiegająca od normy zmiana barwy głosu nie związana z infekcją, powinna skłonić do kontaktu z lekarzem foniatrą lub laryngologiem. Utrzymywanie się chrypki ponad 2 tygodnie pomimo typowego leczenia przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego jest wskazaniem do konsultacji. Zaburzenia głosu w miarę postępu choroby mogą przejść w bezgłos (afonia).
  • Świst krtaniowy(stridor) świadczy o znacznym zwężeniu światła głośni (struny głosowe są zaciśnięte). Stridor jest objawem fizykalnym charakteryzującym się szorstkim dźwiękiem, wytwarzanym prze turbulencje powietrza oddechowego, przeciskającego się poprzez zwężone światło krtani lub tchawicy.
  • Trudności w oddychaniu – duszność (dyspnoe) jest objawem późnym, zachodzi konieczność wzmożenia czynności oddechowej dla zachowania sprawności organizmu.
  • Rozróżniamy duszność wysiłkową, spoczynkową i duszenie się (asfiksja), ekstremalna postać duszności występująca zwykle w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.
  • Kaszel – suchy, długotrwały i oporny na leczenie kaszel też może być symptomem.
  • Zaburzenia przełykania(dysphagia ) są spowodowane upośledzeniem czynności okolicy, w której droga pokarmowa krzyżuje się z drogą oddechową.
  • Zachłystywanie się, zaburzenia czynnościowe (globus histericus)- wrażenie obecności ciała obcego albo ściskania w gardle, które ustępuje podczas spożywania pokarmów lub picia płynów.
  • Ból przy przełykaniu odynophagia) może być spowodowana naciekaniem pni nerwów czuciowych przez nowotwór lub zakażeniem rozpadającego guza, co zwykle występuje w zaawansowanym okresie choroby. W tym czasie odynofagii towarzyszy cuchnący zapach z ust i niekiedy krwioplucie.

Jeżeli dojdzie do nacieku głębszych warstw gardła, może dojść do szczękościsku.

Rak krtani – jak przebiega diagnostyka raka krtani?

W celu potwierdzenia rozpoznania lekarz musi pobrać fragment guza krtani do badania mikroskopowego. Do uwidocznienia wnętrza krtani służą specjalne narzędzia wziernikowe (tzw. direktoskopia lub fiberoskopie). W przypadku towarzyszących guzów na szyi (co zazwyczaj świadczy o obecności przerzutów w szyjnych węzłach chłonnych) można dodatkowo pobrać (za pomocą igły i strzykawki) materiał cytologiczny do badania. Jednak podstawę diagnostyki i rozpoznania powinna stanowić ocena mikroskopowa guza krtani.
Ważnym elementem diagnostyki i oceny zaawansowania nowotworu krtani są badania obrazowe. Współcześnie wykonuje się tomografię komputerową szyi, ultrasonografię szyjnych węzłów chłonnych, prześwietlenie klatki piersiowej (klasyczne zdjęcie Roentgena) lub tomografię komputerową klatki piersiowej. Inne badania są wykonywane w zależności od konkretnej sytuacji klinicznej.
Wspomniane wcześniej badanie endoskopowe (laryngoskopia) oprócz możliwości uzyskania materiału do badania mikroskopowego pozwala także na ocenę stopnia zaawansowania choroby za pomocą bezpośredniego oglądania zmian chorobowych w krtani. Rzadziej wykorzystywane badanie to badanie z podaniem środka kontrastowego do wypicia przez chorego, a następnie wykonanie wielu prześwietleń pozwalających na ocenę drogi pokonywanej przez płyn po połknięciu.

Rak krtani – jak przebiega leczenie raka krtani?

W przypadku raka krtani podobnie jak w innych typach nowotworów im szybciej podejmie się leczenie tym lepiej.
We wczesnym etapie choroby wystarczy radioterapia i zabieg chirurgiczny oszczędzający krtań. W przypadku poważniejszego zaawansowania raka, z objęciem węzłów chłonnych, lekarze przeprowadzają radioterapię połączoną z chemioterapią, co pozwala oszczędzić głos. W bardzo poważnych stanach niezbędne jest jednak wycięcie krtani – laryngektomia, częściowa lub całkowita.
Jeśli zostanie wycięta cała krtań, chory skazany jest na oddychanie przez otwór tracheotomijny na szyi oraz na mówienie przez urządzenie nazywane sztuczną krtanią.
Wczesne wykrycie choroby daje ok. 90%. szansy na przeżycie 5 lat, czyli magicznego czasu, po którym można mówić o wyleczeniu raka. Jednak wszyscy pacjenci wymagają stałej kontroli, bo nowotwory krtani często powracają.

Rak krtani – gdzie do onkologa?

Polecaną poradnią leczenia raka krtani jest Poradnia Nowotworów Głowy i Szyi w Onkolmed lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa. Pracują w niej najlepsi w Polsce specjaliści w dziedzinie nowotworów głowy i szyi. Należą do nich prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki i prof. dr hab. n. med. Romuald Krajewski. Obaj profesorowie cieszą się wielkim uznaniem i posiadają bardzo duże doświadczenie w leczeniu tego typu nowotworów.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chemioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny