Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip202017

20 Lip 2017

Rak jajnika - kto jest najbardziej narażony?

Jak często występuje rak jajnika?

Rak jajnika zajmuje drugie miejsce, co do częstości występowania wśród nowotworów ginekologicznych. Jajnik jest miejscem występowania wielu zróżnicowanych nowotworów – zarówno łagodnych jak i złośliwych. Najczęstszy rak jajnika pochodzi z nabłonka powierzchniowego i podścieliska. Nowotwory ginekologiczne jajnika mogą występować od wczesnej młodości aż do wieku podeszłego. Szczególnie narażone są kobiety w wieku pomenopauzalnym. 

Rak jajnika – jak wygląda profilaktyka i jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka jajnika?

Ryzyko wystąpienia raka jajnika zależy od ilości i częstości owulacji w życiu kobiety. Związane z owulacją przerwanie ciągłości nabłonka jajnika oraz drażniący wpływ zawierającego estrogeny płynu pęcherzykowego zwiększają ryzyko wystąpienia raka jajnika. Do czynników ryzyka zachorowania na raka jajnika zalicza się otyłość, czynniki genetyczne, czynniki hormonalne i związane z prokreacją. Ryzyko zachorowania jest większe u kobiet z zaburzeniami czynności jajników przyjmujących leki stymulujące owulację oraz u kobiet bezdzietnych i jeśli pierwszy poród miał miejsce po 35 roku życia. Nosicielstwo genów predysponujących do zwiększonego ryzyka zachorowania BRCA1 i BRCA2 występuje w około 5-10% przypadków. W profilaktyce pierwotnej raka jajnika należy zwrócić uwagę na zachowanie prawidłowej masy ciała. Profilaktyka wtórna w raku jajnika dotyczy głównie kobiet z mutacją BRCA1 i rakiem jajnika w rodzinie i obejmuje badania ginekologiczne, USG przezpochwowe i badanie markera nowotworowego Ca 125 co 6 miesięcy u kobiet po 30 roku życia. Do czynników ochronnych zalicza się: długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej, liczne ciąże, karmienie piersią i podwiązanie jajowodów. Antykoncepcja hormonalna stosowana jest jako profilaktyka raka jajnika u osób z genetycznymi predyspozycjami do wystąpienie nowotworu ginekologicznego tej lokalizacji.

Rak jajnika - jakie są objawy i symptomy raka jajnika?

Początkowy okres rozwoju nowotworu jajnika przebiega bezobjawowo. Nowotwory jajnika we wczesnym stadium rozwoju nie dają na ogół żadnych symptomów, aż do czasu, gdy powiększy się obwód brzucha i wystąpi ból w podbrzuszu, krwawienie z pochwy, objawy ucisku na sąsiednie narządy w postaci parcia na mocz, odbytnicę, niekiedy może wystąpić niedrożność jelit. Gdy nowotwór przekroczy torebkę jajnika pojawiają się wczepy komórek nowotworowych w otrzewnej i płyn w jamie otrzewnej, w którym łatwo można wykryć komórki rakowe w badaniu cytologicznym.

Rak jajnika -  jak wygląda diagnostyka i badanie?

Częste wykonywanie badania USG jamy brzusznej z innych przyczyn lub z powodu niecharakterystycznych dolegliwości umożliwia wykrycie guza jajnika zanim pojawią się objawy kliniczne raka. Rozpoznanie nowotworu stwierdza się na podstawie badania ginekologicznego. Z wyjątkiem postaci dziedzicznych nie prowadzi się badań przesiewowych. Badanie ginekologiczne oraz badanie USG pozwala na wykrycie tego nowotworu dopiero w późniejszym stadium, gdy jego średnica przekracza 5 cm. We krwi wykryć można podwyższony poziom markera nowotworowego Ca-125 i Ca 19-9. Ostateczna diagnoza stawiana jest podczas badania histologicznego materiału uzyskanego w czasie zabiegu operacyjnego.

Rak jajnika – jak wygląda leczenie i rokowanie przy raku jajnika?

Istnieją różne typy nowotworów jajnika, z którymi związane są odmienne wyniki zastosowanego leczenia i rokowania. Najważniejszą metodą leczenia raka jajnika jest zabieg operacyjny. Leczenie chirurgiczne jest postępowaniem z wyboru we wszystkich guzach jajnika. Wykonuje się następujące rodzaje zabiegów operacyjnych: zabieg radykalny, zabieg cytoredukcyjny i laparotomie zwiadowczą. Chemioterapię w raku jajnika stosuje się jako uzupełnienie radykalnego zabiegu operacyjnego oraz po zabiegach nieradykalnych.  Nowotwory złośliwe jajnika charakteryzują się dużą śmiertelnością, związaną z późnym rozpoznaniem choroby (75% chorych znajduje się w chwili rozpoznania w III lub IV stadium zaawansowania klinicznego). Głównym czynnikiem decydującym o rokowaniu jest doszczętność pierwszego zabiegu operacyjnego.

Rak jajnika - gdzie się leczyć?

W celu diagnozy i leczenia należy udać się do ginekologa onkologa. Jednymi z najlepszych specjalistów w mieście Warszawa w leczeniu raka jajnika są lekarze udzielający konsultacji w Onkolmed Lecznica Onkologiczna prof. dr hab. n. med. Grzegorz  Panek i dr n. med. Krzysztof Gawrychowski.

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny