Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź052017

05 Paź 2017

Kifoza u dziecka - co ją powoduje i jak się objawia?

Co to jest kifoza?

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe, hiperkifoza) to choroba kręgosłupa polegająca na postępującym stopniowo, nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym.
Kręgosłup w sposób naturalny wygina się lekko w odcinku piersiowym. W ten sposób absorbuje wstrząsy i utrzymuje ciężar głowy. Jeśli jednak to naturalne łukowate wygięcie jest pogłębione, mowa o kifozie patologicznej, pogłębionej - hiperkifozie. Warto wiedzieć, że kifoza dotyczy nie tylko kości, lecz także w równym stopniu mięśni i więzadeł.

Kifoza – jakie są przyczyny kifozy?

Najczęstszą przyczyną pleców okrągłych jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, w szczególności długotrwałe przebywanie w pozycji zgarbionej, przez co dochodzi do dystonii mięśniowej (nierównowaga statyczna mięśni). Do ich powstania przyczynia się także skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Ponadto uwypuklenie kifozy piersiowej może być skutkiem wad wrodzonych jak: kifoza patologiczna wrodzona konstytucjonalna oraz kostnopochodna. Przyczyną pleców okrągłych nabytych mogą być choroby kręgosłupa jak: krzywica – tzw. garb krzywiczy siedzeniowy, gruźlica – garb gruźliczy, choroba Scheuermanna – kifoza młodzieńcza oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Innymi przyczynami mogą być: zmiany pourazowe, zablokowanie stawów kręgosłupa, wady wzroku – kifoza ocznopochodna, a także czynniki psychogenne np. wdowi garb.

Kifoza – jakie są objawy Kifozy?

Jakie objawy daje kifoza piersiowa? Przede wszystkim charakterystyczne są przy tej chorobie zaokrąglone plecy, a w zaawansowanym stadium garb. W postawie przy kifozie obserwuje się znaczne wysunięcie głowy do przodu, barki również widocznie wysuwają się do przodu, a ramiona stają się bardziej zaokrąglone. Kifoza piersiowa to również zapadnięcie się klatki piersiowej, łopatki rozsuwają się i mocno odstają. Przy tej dolegliwości może pojawić się ból mięśni pleców, ponieważ kręgosłup jest nieodpowiednio obciążony. Pogłębiona kifoza piersiowa powoduje nacisk na płuca, dlatego cechą tej dolegliwości są problemy z oddychaniem.

Kifoza – jak przebiega diagnostyka i leczenie kifozy?

Lekarz wykonuje badanie palpacyjne kręgosłupa. Ponadto prosi pacjenta, aby wykonał konkretne ruchy. W ten sposób określa w jakim stopniu może wykonywać ruchy zgięcia i rotacji kręgosłupa.
Lekarz zleca RTG kręgosłupa, które jest wykonywane na całej długości kręgosłupa (przód/tył/góra/dół). Podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego stoi się z wyciągniętymi do przodu rękoma i utrzymuje głowę prosto. Zdjęcie może być wykonane także w pozycji leżącej.
Kifoza wcześnie wykryta, może być wyleczona. Jest to jednak proces długotrwały.
Podstawa w leczeniu kifozy jest korekcja wady postawy. W tym celu można stosować masaż klasyczny. Wykonujemy go mocniej na klatkę piersiową żeby zniwelować przykurczone mięśnie. Grzbiet masujemy lżej. Stosujemy głównie techniki rozcierania i ugniatania. Pomocne mogą być ćwiczenia korekcyjne rozciągające mięśnie klatki piersiowej i wzmacniające mięśnie grzbietu, a także ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni brzuch i mięśni pośladków. Z zabiegów fizykoterapii świetnie sprawdza się promieniowanie nadfioletowe, ultradźwięki, masaż podwodny. Bardzo dobrą formą terapii dla dzieci z kifozą jest basen. Pływanie, ćwiczenia w wodzie świetnie działają na korekcję zniekształconego kręgosłupa. Można stosować szelki ortopedyczne.

Kifoza – gdzie jest dobry ortopeda dziecięcy?

Szukając bardzo dobrego ortopedy dziecięcego warto przyjść do Poradni Ortopedii Dziecięcej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny