Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze132018

13 Cze 2018

Kiedy wykonać artroskopię kolana u dziecka?

Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że w kolanie dziecka nie dochodzi do typowych dla dorosłych sportowców uszkodzeń łąkotek lub więzadeł krzyżowych, a wszelkie urazy okolicy stawu kolanowego leczone były kilkutygodniowym unieruchomieniem. Obecnie wiemy, że uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych występują u dzieci dość często, szczególnie w wieku 11-17 lat. Podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych, także w trakcie lekcji wychowania fizycznego, stawy dziecka, szczególnie staw kolanowy lub skokowo-goleniowy, narażone są na urazy bezpośrednie ( uderzenia, kopnięcia, ) lub skrętne. Urazom tym, zwłaszcza w stawie kolanowym, może towarzyszyć uczucie przeskoku w stawie lub "chrupnięcia" a bezpośrednim efektem takich zdarzeń może być krwiak w obrębie kolana - najbardziej widoczny symptom wewnątrzstawowego uszkodzenia.

Co to jest artroskopia kolana u dziecka?

Artroskopia kolana u dziecka to zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu. Podczas zabiegu do stawu wprowadzany jest artroskop – urządzenie o kształcie cienkiej rurki. Artroskop wsuwa się przez nieduże nacięcie w okolicy stawu poddawanego badaniu. Następnie do wnętrza podaje się roztwór soli fizjologicznej, co znacznie ułatwia obejrzenie wnętrza stawu za pomocą wprowadzonej do środka kamery. Obraz z niej wyświetlany jest na ekranie. Dzięki artroskopii ortopeda dziecięcy może ocenić wszystkie struktury wewnątrzstawowe – chrząstki stawowe, więzadła, błonę maziową, przyczepy mięśni, łąkotki.
Początkowa część zabiegu nazywana jest artroskopią diagnostyczną (zwiadowczą). Dalsza część zabiegu to artroskopia operacyjna zwana również terapeutyczną bądź zabiegową. Podczas operacji do stawu wprowadzane są miniaturowe instrumenty chirurgiczne, co pozwala zastosować niezbędne procedury lecznicze.
Artroskopię kolana u dziecka najczęściej zaleca się w przypadku:

  • ostre zmiany urazowe powodujące „blokadę kolana” czyli niemożność wykonywania prawidłowych ruchów w stawie na skutek blokowania go przez wolny fragment tkanki, połączone z
  • ostrym bólem i obrzękiem; przykładami są złamania w obrębie powierzchni stawowych z przemieszczeniem, pęknięcia lub rozerwania  łąkotek;
  • zmiany urazowe wywołujące niestabilność stawu kolanowego np. pęknięcie lub zerwanie więzadła krzyżowego;
  • zmiany pourazowe lub pozapalne takie jak pęknięcie, rozwarstwienie łąkotki, przerost fałdu maziowego;
  • zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej zwane chondromalacją;
  • obecność ciała obcego w stawie,
  • RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów,
  • obecność torbieli okołostawowych,
  • nowotwór rozwijający się w obrębie stawów,
  • obrzęki stawów i dolegliwości bólowe stawów o charakterze przewlekłym.

Jak przygotować się do artroskopii kolana u dziecka?

Zanim ortopeda dziecięcy wykona zabieg należy odbyć konsultację lekarską i wykonać odpowiednie badania
Konsultacja z ortopedą dziecięcym. Podczas wizyty ortopeda dziecięcy przybliża możliwości oraz ryzyko i ewentualne komplikacje, dokonuje wywiadu chorobowego: zachorowania w rodzinie, przebyte choroby, alergie itp.
Badania ogólnego stanu zdrowia (badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia z rozmazem OB, badanie moczu, koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR), glikemia na czczo, elektrolity (K, Na), jonogram, mocznik, kreatynina, antygen HBS, HIV, HCV itp. Wykonuje się także EKG z opisem, RTG klatki piersiowej i badanie ultrasonograficzne operowanego stawu USG.
Konsultacja stomatologiczna: kontrola uzębienia pod kątem próchnicy (eliminacja ubytków).
Przed operacją nie należy nic jeść ani pić (6 godzin) oraz odstawić leki (po konsultacji z lekarzem).

Jak przebiega artroskopia kolana u dziecka?

Do przeprowadzenia operacji artroskopii kolana u dziecka konieczne jest znieczulenie. U dzieci zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Anestezjolog bada pacjenta przed znieczuleniem i wyjaśnia proponowany rodzaj znieczulenia. Większość pacjentów przechodzi operację stawu kolanowego w znieczuleniu ogólnym, dożylnym. Znieczulenie to wybierane jest z powodu mniejszej ilości powikłań, jakie mogą wystąpić i braku przykrych efektów ubocznych znieczulenia ogólnego, takich jak nudności, wymioty, bóle gardła i krtani oraz uczucie ogólnego rozbicia. Po operacji kolano zaopatrzone jest w jałowy opatrunek i w stawie pozostaje cienka rurka (dren) odprowadzająca nadmiar krwi. Zostanie ona usunięta następnego lub kolejnego dnia rano. Bezpośrednio po powrocie do łóżka kolano dziecka zostaje schłodzone opatrunkiem chłodzącym.

Jak przebiega rehabilitacja po artroskopii kolana u dziecka?

Dzięki małemu stopniowi inwazyjności artroskopii, nie zachodzi konieczność hospitalizacji dziecka, który może zostać zwolniony do domu. Zabieg nie przynosi powikłań i skraca czas rehabilitacji. Pierwsze dni po artroskopii powinny dążyć do maksymalnego odciążenia stawu kolanowego. Dziecko powinno chodzić przy pomocy kul. Nadmierne obciążenie stawu może prowadzić do rozejścia szwów. Sama rehabilitacja powinna rozpocząć się już 12-24 godziny po zabiegu. Niezwykle istotne jest, by była prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Długość całego procesu rehabilitacyjnego jest zależna, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić ile potrwa. W przybliżeniu można założyć, że będzie to okres trwający od półtora, do trzech miesięcy. Po tym czasie dziecko powinno wrócić do pełni zdrowia. Zazwyczaj zalecane są dwie lub trzy wizyty w ciągu tygodnia.

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny