Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz152017

15 Wrz 2017

Kiedy można wykonać operacje oszczędzające piersi?

Do niedawna rozpoznanie raka piersi kojarzyło się z koniecznością odjęcia piersi. Dziś coraz częściej proponuje się kobietom terapię BCT - zabieg polegający na usunięciu jedynie fragmentu piersi i zachowaniu węzłów chłonnych pod pachą. Co trzeba wiedzieć o operacjach oszczędzających piersi?
Liczba nowych zachorowań na raka piersi jest ogromna – 12 tys. rocznie. Na szczęście coraz częściej kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy rak piersi jest jeszcze we wczesnym stadium. To właśnie pozwala podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu oszczędzającego – BCT. Dotyczy to około 30 proc. kobiet. W świecie takie operacje oszczędzające piersi wykonuje się u 50–70 proc. kobiet z rakiem piersi.

Dla kogo operacja oszczędzająca pierś?

Operację oszczędzającą pierś i węzły chłonne można przeprowadzić, gdy:

średnica guzka nie przekracza 2–3 cm, a więc w tzw. wczesnym stadium choroby. Ale i w takich przypadkach po operacji konieczna jest radio-, chemio- lub hormonoterapia. Jednak im szybciej kobieta trafi do lekarza, tym większe ma szanse na pełne wyzdrowienie w mammografii widoczne jest tylko jedno ognisko nowotworu guz nie stanowi znacznego fragmentu piersi. Gdy pierś jest drobna, nawet kilku- centymetrowy guzek może stanowić istotną jej część. Wielkość piersi jest ważna, ponieważ pozwala usunąć guz z właściwym marginesem zdrowej tkanki istnieje możliwość ścisłej współpracy radiologa, patologa, chirurga, radioterapeuty oraz chemioterapeuty, zaś pacjentka jest zaangażowana w proces leczenia i może regularnie przyjeżdżać na kolejne terapie.

Jakie zabiegi zalicza się do operacji oszczędzających pierś?

Zabieg oszczędzający pierś, to:

  • usunięcie guza z marginesem („brzegiem”) zdrowej tkanki oraz wycięcie pachowych węzłów chłonnych. Margines zdrowej tkanki powinien mieć co najmniej 1 cm grubości, tak by chirurg onkolog miał pewność, że cały nowotwór został usunięty,
  • kwadrantektomia, czyli usunięcie guza z marginesem co najmniej 2-centymetrowym. Wbrew nazwie, nie zawsze oznacza to usunięcie całego kwadrantu, czyli ¼ piersi.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu BCT?

Niestety, często się zdarza, że rak piersi został wykryty zbyt późno, by możliwe było leczenie oszczędzające pierś lub istnieją inne przeciwwskazania do tego typu operacji. Oto, kiedy bezwzględnie nie można podjąć się tej metody leczenia raka piersi:

  • guz w największym wymiarze większy niż 3 cm,
  • obecność przerzutów odległych,
  • guz położony na środku piersi, za brodawką (przewidywany zły efekt kosmetyczny),
  • rak rozwijający się w kilku miejscach naraz (rak wieloogniskowy),
  • nawrót choroby po uprzednim leczeniu oszczędzającym,
  • ciąża,
  • obecność przeciwwskazań do napromieniania,
  • niemożliwe uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego (w takich sytuacjach bardziej korzystne jest usunięcie całej piersi, a następnie jej rekonstrukcja),
  • rak w dużej piersi po stronie lewej (ryzyko negatywnego wpływu rozległego napromieniania na naczynia krwionośne serca),
  • rak piersi u mężczyzny.

Gdzie jest dobry chirurg onkolog?

Jest wielu chirurgów onkologów, którzy zajmują się rekonstrukcją piersi. Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa proponuje swoim pacjentom najlepszego specjalistę chirurga onkologa lek. med. Klaudiusza Czerniawskiego.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny