Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi182018

18 Kwi 2018

Jakie są objawy raka pochwy?

Jaką chorobą jest rak pochwy?

Rak pochwy jest bardzo rzadkim rodzajem nowotworu występującym u kobiet. Wszelkie zmiany w pochwie możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Do pierwszej grupy należeć będzie pierwotny rak pochwy, który dotyczy ok. 1% złośliwych nowotworów narządów płciowych kobiety. Ten rodzaj nowotworu pojawia się najczęściej między 45. a 65. rokiem życia. Natomiast wtórne raki to takie, które szerzą się przez ciągłość oraz jako efekt przerzutów z trzonu macicy, jajników, żołądka lub sutka.

Rak pochwy – jakie są przyczyny raka pochwy?

Przyczyny powstawania raka pochwy nie są nam jeszcze znane, jednak w grupie ryzyka znajdują się kobiety leczone wcześniej z powodu przedinwazyjnego raka szyjki macicy. Młode kobiety i małe dziewczynki również znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Podobnie jest w przypadku kobiet zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, palących papierosy oraz uprawiających seks z wieloma partnerami.
Wyróżniamy kilka rodzajów raka pochwy, w tym rak płaskonabłonkowy, czerniak złośliwy, mięsak oraz gruczolak. Według statystyk, najczęściej pojawia się rak płaskonabłonkowy, który umiejscawia się na tylnej ścianie pochwy w górnym odcinku. Rogowacenie przerostowe błony śluzowej zalicza się już do stanu przedrakowego.

Rak pochwy – jakie są objawy raka pochwy?

Niektóre objawy raka pochwy mogą obejmować krwawienie niezwiązane z miesiączką lub wydzielanie dużych ilości zmienionego śluzu z pochwy, ból odczuwany podczas oddawania moczu, ból podczas stosunku płciowego oraz trwały ból w okolicach miednicy. Rak pochwy jest to bardzo rzadko występujący rodzaj nowotworu. Najczęściej jest on przerzutem, który rozwinął się przez komórki nowotworowe w innych narządach.

Rak pochwy – jak przebiega rozpoznanie raka pochwy?

Kluczowe znaczenie w diagnozowaniu chorób żeńskiego układu rozrodczego ma regularnie wykonywane badanie ginekologiczne. Badanie umożliwia postawienie podejrzenia choroby i wdrożenie odpowiednio ukierunkowanej dalszej diagnostyki. Dotyczy to szczególnie nowotworów, które przez długi czas mogą rozwijać się nie powodując żadnych alarmujących kobietę objawów.
Regularnie powtarzane badanie pozwala na wykrycie podejrzanych zmian na wcześniejszym etapie ich rozwoju. W przypadku wystąpienia zmian podejrzanych o rozwój naka pochwy, możliwe jest wykonanie wymazu cytologicznego lub biopsji guza. W dalszej części diagnostyki w zależności od stanu klinicznego pacjentki oraz cech zaawansowania nowotworu konieczne może być przeprowadzenia cystoskopii i rektoskopii oraz badań radiologicznych takich jak RTG klatki piersiowej czy tomografia komputerowa jamy brzusznej i miedniczy mniejszej w celu wykluczenia obecności przerzutów raka pochwy do innych narządów.

Rak pochwy – jak przebiega rozpoznanie raka pochwy?

Rak pochwy może być leczony kilkoma metodami. Najczęściej leczenie opatre jest o metody takie jak radioterapia, chemioterapia oraz chirurgia.
Operacje raka pochwy są najczęściej wykonywanym zabiegiem przeciwko rakowi pochwy i zwykle polegają na usunięciu powstałych komórek nowotworowych.

Zabiegi chirurgiczne podczas raka pochwy, to:

  • Chirurgia laserowa - zabieg polega na tym, że komórki nowotworowe, które są na wczesnym etapie rozwoju, traktowane są wąskim strumieniem światła laserowego,
  • Miejscowe usunięcie nowotworu - Lekarz wykonuje zabieg usunięcia guza oraz ewentualnie bliżej położonych chorych tkanek,
  • Waginektomia - chirurg wykonuje zabieg usunięcia całej pochwy oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, węzłów chłonnych w obrębie miednicy,
  • Radykalna histerektomia - jeśli doszło do rozprzestrzenienia się nowotworu poza obręb pochwy może pojawić się konieczność usunięcia macicy, jajników i jajowodów a także węzłów chłonnych.

Radioterapia, jest to zabieg, który wykorzystuje wysoką energię promieniowania, do zabijania komórek nowotworowych.
Chemioterapia, jest to stosowanie leków w celu zniszczenia komórek nowotworowych.

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny