Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip302017

30 Lip 2017

Co pokaże badanie USG jamy brzusznej i kiedy je zrobić?

Na czym polega USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej jest badaniem, które należy wykonywać co najmniej co 2 lata. Jego celem jest określenie funkcjonowania narządów jamy brzusznej oraz ewentualne wykrycie zmian powstałych w ich budowie. Dzięki temu badaniu możliwa jest obserwacja stanu wątroby, nerek, trzustki, pęcherzyka żółciowego, śledziony, głównej tętnicy, macicy, prostaty i pęcherza. Jak powszechnie wiadomo, USG jest też najczęstszą i najbardziej szczegółową metodą, pozwalającą ocenić stan płodu u matek w ciąży. Kto powinien wykonywać USG, jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania USG jamy brzusznej?

Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej powinien wykonywać każdy z nas, co najmniej co 2 lata. Dzięki obserwacji narządów, często możliwe jest wykrycie chorób oraz ostrych stanów chorobowych. Istnieją jednak dolegliwości, które są główną podstawą do wykonania USG. Są to przede wszystkim:

  • ostre, regularnie występujące bóle brzucha,
  • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
  • częste wymioty, biegunka, problemy z trawieniem,
  • długo utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha,
  • krwawienie zaobserwowane w moczu lub kale,
  • krwawienie z drób rodnych,
  • znaczna utrata wagi ciała,
  • utrudnienia w wypróżnianiu się,
  • długotrwale utrzymująca się gorączka, której przyczyna nie jest znana,
  • urazy brzucha.

Jak przebiega USG jamy brzusznej?

Badanie USG jest metodą całkowicie bezpieczną, bezbolesną i nieinwazyjną. Pacjent, u którego wykonywana jest obserwacja powinien znajdować się w pozycji leżącej (na plecach). Lekarz rozpoczyna proces od wysmarowania brzucha osoby badanej specjalnym żelem, który umożliwia szczegółowe określenie stanu wewnętrznych narządów. Podczas przeprowadzania USG, obraz jest widoczny na ekranie ULTRASONOGRAFU. Po ukończeniu badania, zazwyczaj następuje wydrukowanie zdjęcia, na którym mogą być widoczne powstałe zmiany. Czas trwania zazwyczaj nie przekracza 30 minut.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie USG jamy brzusznej musimy wykonywać na czczo.
Pacjent nie może nic jeść ani pić co najmniej przez 5 godzin przed badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów. Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon).
Na badanie USG jamy brzusznej należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu. Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

Jakie narządy mogą być badane w trakcie USG jamy brzusznej?

Przy pomocy badania USG brzucha najczęściej oceniany jest stan:

  • wątroby
  • pęcherzyka żółciowego
  • dróg żółciowych
  • trzustki
  • śledziony
  • nerek
  • pęcherza moczowego (podczas wypełnienia przez mocz)
  • narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego u mężczyzn
  • dużych naczyń jamy brzusznej – aorty, żyły głównej dolnej.

Jeżeli przeprowadzane badanie jamy brzusznej jest standardowe, lekarz przez powłoki brzuszne nie jest w stanie dokładnie ocenić stanu żołądka, dwunastnicy i jelit. Jest to spowodowane zawartymi w nich gazami, które nie przepuszczają ultradźwięków. Także choroba wrzodowa, nadżerki i polipy znajdujące się w przewodzie pokarmowym, nie są możliwe do zdiagnozowania.

USG brzucha w ciąży- Na czym polega i jakie są rodzaje badania?

Badanie USG u kobiety w ciąży umożliwia ocenę stanu płodu w brzuchu przyszłej matki. Do badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, trafiające do narządów wewnętrznych, które odbijają lub pochłaniają wiązkę. Dzięki temu procesowi możliwa jest zamiana odebranego sygnału w obraz widniejący na ekranie Ultrasonografu, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić płeć i wiek dziecka oraz regularnie obserwować rozwój płodu.
Klasyczne badanie USG, dające obraz dwuwymiarowy (2D) pozwala ustalić specjalistom stan budowy poszczególnych części ciała dziecka (ich wielkość, kształt), budowę narządów wewnętrznych oraz ilość powstałych wód płodowych.
Ostatnimi czasy odkryto innowacyjne aparaty Ultrasonograficzne, dające obraz trójwymiarowy 3D i 4D, dzięki którym przyszli rodzice mogą szczegółowo obejrzeć budowę swojego przyszłego dziecka oraz jego bieżące zachowania.

Gdzie można zrobić USG jamy brzusznej?

Badanie usg brzucha możesz wykonać w Gabinecie Ultrasonografii w Warszawie na Ursynowie. Badanie USG w Onkolmed Lecznica Onkologiczna wykonuje lekarz radiolog z dużym doświadczeniem, lek. med. Andrzej Jezierski. Przeprowadzając badanie USG jamy brzusznej, radiolog lek. med. Andrzej Jezierski bardzo dokładnie dokona oceny stanu narządów wewnętrznych oraz precyzyjnie określi wszelkie nieprawidłowości w strukturze badanych narządów.

W celu umówienia się na konsultację u radiologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny